AB: Kürt sorunu Türkiye’nin en vahim sorunlarından biri!

AB’nin ilerleme raporunda Kürt sorunun ‘ülkenin karşı karşıya olduğu en vahim sorunlardan biri’ olarak tanımlanıyor.

Avrupa Birliği önümüzdeki günlerde yayınlanacak raporunda, Türkiye ile üyelik görüşmelerini ilerletmenin temelinin kalmadığını belirtiliyor.

Avrupa Birliği'nin (AB) önümüzdeki günlerce açıklanması beklenen Türkiye ile ilgili son ilerleme raporundan bazı bölümler Almanya'da haftalık Welt am Sonntag gazetesi tarafından yayınlandı.

Raporda, Ankara ile üyelik görüşmelerini ilerletmenin temelinin bulunmadığı belirtiliyor.

Raporda, Ankara'nın “adalet, hukukun üstünlüğü, temel haklar ve ifade özgürlüğü alanlarında ciddi geri dönüşler yaşadığı” ve “Avrupa Birliği'nden büyük çapta bir sapma olduğu” ifade ediliyor.

Raporda, gelecekte üyelik görüşmelerinde herhangi bir ilerleme olabilmesi için Türkiye'de Temmuz 2016'dan beri süren olağanüstü hal uygulamasının kaldırılması gerektiği vurgulanıyor ve darbe girişimi sonrasında 150 bin kişinin gözaltına alındığı, 110 bin devlet memurunun görevden uzaklaştırıldığı, gözaltına alınanlar arasında 150 gazeteci, yazar ve hak savunucuları olduğu hatırlatılıyor.

KÜRT SORUNU

Raporda Kürt sorunu için ‘ülkenin karşı karşıya olduğu en vahim sorunlardan biri’ tespiti yapılıyor. AB’nin PKK’ye yönelik tutumunun tekrar edildiği raporda, Türkiye’den ‘orantılı şiddet’ uygulaması isteniyor.