11 KASIM GÜNDEMİ

11 Kasım Haber Merkezi gündemi...

-OHAL 17 Temmuz 2018’de kaldırılsa da Türkiye cezaevlerinde olağan üstü hal kalıcılaştırıldı. Türkiye tek adam rejiminin en yakıcı şekilde yaşadığı yerler olan cezaevlerinde hasta mahkumların durumu ağırlaşırken, Tek Tip Elbise, keyfi uygulamalar ile içeriden başlayan bir irade gaspı yaşanıyor.

-İsveç Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh, ABD'nin PKK yöneticilerini hedef alan açıklamasını ABD ve Türkiye arasında sürdürülen kirli pazarlıklarının bir sonucu olduğunu ve Kürtlere yönelik saldırıların durdurulması ve barışın sağlanması için Avrupa çapında barış konferansı düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

-Dünya genelinde en az 200 milyon kadın ve çocuğun maruz kaldığı ‘kadın sünneti’ vahşetinin son yıllarda özellikle Afrika’da düşüşe geçtiği bildiriliyor.

-Efrîn zeytinlerini çalan Türk devleti pazarlama planını da devreye koydu. Efrîn'den çalınan zeytinler, 8 Kasım günü açılan Cindires sınır kapısından Türkiye’ye götürülecek.

-AKP hükümeti tarafından gasp edilen DBP’li Belediyelere atanan kayyumlar Van sahilini rant merkezi haline getirdi. AKP ve kayyumları şimdi de Van Gölü'nü satmaya başladı.

-Türkiye’nin kendilerine umut kapısı olmasını beklerken daha da mağdur olduklarını belirten Adana’daki Suriyeli mülteciler, insanların kendilerine sürekli öfke ile baktıklarını vurguladı.

-Başbakan Merkel’in partisinin genel başkanlığına artık aday olmayacağını açıklaması ardından yapılan son bir ankette Almanların yine bir kadını CDU’nun başında görmek istedikleri ortaya çıktı.

-Son haftalarda yakıt fiyatlarının yüksekliği nedeniyle tepkilerin yükseldiği Fransa’da, üzüm kabuğu ve çekirdeklerinden üretilecek benzinin fosil yakıtlara önemli bir alternatif olabileceği savunuluyor.