Ýran, ABD'nin görüşme talebini reddetti

Ýran, ABD'nin görüşme talebini reddetti

Ýstanbul’daki nükleer toplantı sırasında ABD’nin çift taraflı görüşme talebinin Ýran tarafından reddedildiði bildirildi.

AFP’nin Ýran delegasyonunda adını vermeyen bir kaynaða dayandırdıðı haberine göre ABD’nin çift taraflı görüşme talebi Ýran tarafından reddedildi. Sözkonusu kaynak, “Görüşme talepleri bir çok kez iletildi ancak Ýran reddetti” dedi.

Daha öncesinde, Batılı ve Ýranlı kaynaklar Amerikan delegasyonunu Ýranlı müzakereci Said Celili ile Ýstanbul’da çift taraflı görüşme yapmak istediklerini duyurmuştu.

30 yıldır birbirleriyle diplomatik ilişkilerini kesen ABD ile Ýran arasında nükleer program konusunda son çift taraflı üst düzey görüşmeler, Ekim 2009’da Cenevre’de gerçekleşmişti.

Öte yandan Avrupa Birliði Dışilişkiler temsilcisi Catherine Ashton’un sözcüsü Michael Mann bugün basına yaptıðı açıklamada, nükleer program konusunda yapılan görüşmelerin “pozitif” ve “öncekilerden tamamen farklı” olduðunu söyledi. Mann, “Yeni müzakereler için ilkeler oluşmuş görünüyor” dedi.

ABD, Rusya, Çin, Fransa, Ýngiltere ve Almanya’dan oluşan 5+1 grubu ile Ýran arasındaki son görüşme Ocak 2011’de, yine Ýstanbul’da gerçekleşmiş, ancak başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Batılı bir diplomat, dört ila altı hafta içerisinde müzakerelerin başlama olasılıðına dikkat çekerken, bunun Ýranlıların istediði gibi Baðdat’ta olabileceðini işaret etti.

Batılı güçler Ýran’ın nükleer programını atom bombası elde etme çabası olarak deðerlendiriyor. Ýran ise bu faaliyetlerinin sivil amaçlı olduðunu savunuyor. BM nükleer program konunda Ýran’ı bugüne kadar aldıðı 6 kararla kınadı, bunların 4’ünde yaptırım vardı.

ANF NEWS AGENCY