Polonya GDO’ya kalıcı yasak getiriyor

Polonya GDO’ya kalıcı yasak getiriyor

Polonya Tarım Bakanı Marek Sawicki, hem insan saðlıðını, hem de arı nüfusunu tehdit eden GDO’lu ürünler üzerinde tam ve kalıcı bir yasak başlatacaklarını belirtti.

Fransa ve Macaristan gibi ülkeler tarafından başlatılan 'anti-Monsanto aktivizmi' ardından, Polonya da Monsanto'yu kovma kararı aldı. Monsanto’nun genetiði deðiştirilmiş MON810 adıyla tescilli mısır polenlerinin zaten azalan arı nüfusu üzerinde yıkıcı bir etki yaptıðını belirlediklerini belirten Polonya Tarım Bakanı Marek Sawicki yaptıðı açıklamada, “Hem insan saðlıðını hem de arı nüfusunu tehdit eden GDO’lu ürünler üzerinde tam ve kalıcı bir yasaðı başlatacaðız” dedi.

MONSANTO TEDÝRGÝN

AB dönem başkanı Danimarka’nın orta yol önerisinin 7 AB ülkesinde reddedilmesi üzerine ülkesinde Monsanto’yu istemediðini açıklayan Fransa ve Macaristan gibi ülkelere Polonya’nın da katılması Monsanto’nun tedirginliðini artırdıðı belirtiliyor.

TÜRKÝYE’DE SERBEST

Polonya’nın tehlikeli bulup yasakladıðı biyoteknoloji devi Monsanto’nun MON810 mısırın Türkiye’ye girişine ise izin veriliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlıðı Biyogüvensizlik Kurulu tarafından izin verilmesi üzerine, Türkiye Yem Sanayicileri Birliði Derneði Ýktisadi Ýşletmesi, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliði Derneði Ýktisadi Ýşletmesi (BESD-BÝR) ve Yumurta Üreticileri Merkez Birliði (YUM-BÝR)’in tarafından MON810 GDO’lu mısırı Türkiye’ye de ithale devam ediyor.

ÇÝFTÇÝ DAVAYI KAZANDI

Fransa’nın Lyon kentinde tahıl yetiştiricisi Paul François’un ürünlerinin hafıza kaybı, baş dönmesi gibi nörolojik sorunlara neden olduðu iddiasıyla açılan davayı kazandı. Mahkemenin zararın tespiti için bilirkişi görevlendirdiði açıklandı. Öte yandan Hindistan’da da çok sayıda çiftçi tarafından Monsanto aleyhine korsanlık davaları açıldıðı bildiriliyor.

ANF NEWS AGENCY