Harçları protesto eden öðrenciler devlet dairelerini saldırdılar

Harçları protesto eden öðrenciler devlet dairelerini saldırdılar

Kanada’nın Montreal kentinde devlet dairelerine saldırı düzenlendi. Kentte bugün saat 04.00 sularında dört devlet dairesine eş zamanlı molotofkokteylli saldırı düzenlendiði, saldırılarda ölen ve yaralanan olmadıðı bildirildi.

Ýngiliz basınına göre Montreal emniyetinden Yannick Ouimet, saldırıları harçlara yapılan zamları protesto eden öðrencilerin yaptıðını tahmin ettiklerini açıkladı.

Ouimet’in verdiði bilgiye göre, saldırıların ilki saat 03.00 sularında Quebec Eyalet Adalet Bakanı Jean-Marc Fournier’in ofisinin olduðu binaya yapıldı. Binanın pencerelerinden molotofkokteyli atan eylemciler kokteylleri ateşlemedikleri için yangın çıkmadı.

Bu olaydan 15 dakika sonra Quebec’in Yaşlılardan Sorumlu Bakanı Marguerite Blais’in ofisine saldırı düzenleyen zanlılar, binanın pencerelerini kırarak, protestocu öðrencilerin sembolü haline gelen kırmızı boyayla kareler çizdi.

Daha sonra Quebec Maliye Bakanı Raymond Bachand’ın ofisine giden eylemciler, sembollerini çizdiler.

Komiser Ouimet, zanlıların son olarak Eyalet Çalışma Bakanı Lise Theriault’un ofisine saldırdıðını belirterek, ”Pencereleri kırıp ateşlenmemiş molotofkokteylleri atmışlar. Sembollerini ve mesaj gibi bazı şekilleri çizip kaçmışlar” dedi.

Çevre şehirlerdeki üniversitelerden gelen ve Montreal’de toplanan protestocu öðrenciler, yürüyüşün yanı sıra geçen ay sonu şehrin en işlek yollarını baðlayan Champlain Köprüsü ile ona yakın bir başka ana arter olan Jaques Cartier Köprüsü’nü işgal etmişti. Protestocu öðrenciler, Quebec Eyalet Hükümeti’nin öðrenci harçlarına yıllık 500 dolar zam yapma kararını protesto ediyor.

ANF NEWS AGENCY