Filipinler çocuk yaşta evliliği yasakladı

Her altı çocuktan birinin evlendirildiği Filipinler’de çocuk evliliği yasaklandı.

Bu perşembe günü kamuoyuna açıklanan yasa metninde, çocuk yaşta evliliği istismar pratiği olarak değerlendirildi.

Ülkede 18 yaşın alındaki her altı çocuktan biri evlendiriliyor. Birleşik Krallık merkezli insan hakları grubu Plan International, çocuk evlilikleri konusunda Filipinler’in dünya sıralamasında 12’nci sırada olduğunu belirtiyor.

Filipinler’de bundan böyle 18 yaşın altındaki bir kişiyle kim evlenir veya birlikte yaşarsa, bu tür birliktelikleri kim ayarlar veya sağlarsa 12 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

Ancak, nişanlanma ve çocuk yaşta evliliklerin nispeten yaygın olduğu Müslüman ve yerli topluluklar için yasanın belirli hükümleri bir yıl süreyle askıda kalacak. Bu geçiş dönemiyle, hükümet ilgili toplulukları bu pratikten vazgeçmeye ikna etmeye çalışacak.

Çoğunluğu Katolik olan Filipinler’de, temel olarak ülkenin güneyinde yaşayan önemli bir Müslüman azınlık yaşıyor.

Otonom bir Müslüman bölgesi olan Mindanao adasında 1977’de çıkarılan bir yasa Filipinli Müslümanların buluğ çağına girdiklerinde evlenmelerine izin veriyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (Unicef) 2021'de yayınladığı bir rapora göre, dünyada şu anda hayatta olan 500 milyondan fazla kız çocuğu ve kadının, çocukken evlendirildi. Bu konuda en yüksek oranlar Sahra altı Afrika ve Güney Asya'da görülüyor.