Covid-19: BM çatışmalı bölgeler için uyardı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Covid-19 pandemisi nedeniyle çatışmalı bölgelerde “en kötüsünün gelmekte” olduğu uyarısında bulundu.

Antonio Guterres, yaptığı açıklamada, “Barış için bir şans var, ama henüz bundan uzaktayız. Acil bir ihtiyaç var. Covid-19 fırtınası şimdi tüm çatışma alanlarına ulaşıyor” dedi.

BM Genel Sekreteri, “Virüs sınırları nasıl hızlı aşabileceğini, ülkeleri kırıp geçirebileceğini ve yaşamları altüst edebileceğini gösterdi. En kötüsü henüz gelmedi” diye uyardı.

Küresel ateşkes çağrısına özellikle Kamerun, Orta Afrika, Kolombiya, Libya, Myanmar, Filipinler, Güney Sudan, Suriye, Ukrayna ve Yemen’de onay veren yanıtlar geldiğini belirten Guterres, “Ancak açıklamalar ile pratik arasında büyük bir hendek var” dedi. Guterres, bazı yerlerde çatışmaların aksine yoğunlaştığına vurgu yaptı.

Küresel ateşkes çağrısına destek veren 70 dolayında devlet, sivil toplum örgütleri, dini yöneticiler ve toplanan bir milyonu aşkın imzaya işaret eden Guterres, bununla birlikte “sağlam diplomatik çabaların gerekli olduğunu” kaydetti. Guterres, “Silahları susturmak için, barış için sesleri yükseltmemiz gerekiyor” diye belirtti.