QSD Genel Komutanı Abdi, Hakan Fidan’ı yalanladı

QSD Genel Komutanı Mazlum Abdi, Kuzey ve Doğu Suriye’yi hedef alan Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a “Ankara’daki saldırıyı yapanlar bölgemizden gitmedi; Türkiye saldırı için bahane arıyor” yanıtını verdi.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi, Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın “Ankara’daki saldırının failleri Suriye’den geldi” açıklamasını yalanladı.

Sanal medya hesabından açıklama yapan Abdi, şunları belirtti: “Ankara saldırısının failleri, Türk yetkililerin iddia ettiği gibi bölgelerimizden geçmedi. Biz Türkiye’deki iç çatışmanın tarafı değiliz ve bu çatışmanın tırmanmasını da teşvik etmiyoruz. Türkiye’nin bölgelerimize yönelik devam eden saldırılarını meşrulaştırmak ve yeni bir askeri saldırı başlatmak için bahaneler araması derin endişemizi artırmaktadır. Bölgenin ve nüfuslu şehirlerin altyapısını ve ekonomik kaynaklarını hedef almak bir savaş suçudur ve buna daha önce de tanık olduk. Bu nedenle garantör tarafları ve uluslararası toplumu, tekrar eden bu tehditlere karşı uygun pozisyon almaya, bölgede barış ve istikrarı sağlamaya çağırıyoruz.”