Marsilya ve Draguignan’da Kürtler alanlardaydı

Fransa’nın Marsilya ile Draguignan kentlerinde alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin işgal ve soykırım saldırılarını protesto etti.

MARSİLYA

Bugün saat 14.00’de Marsilya valiliği ve ABD konsolosluğun önünde Tevgera Ciwanên Şoreşger üyeleri miting düzenledi.
Marsilya’da yaşayan diğer halklardan da katılımın olduğu eylemde, işgalci Türk devletinin soykırım saldırılarında şehit düşenlerin fotoğraflarının olduğu, yine Erdoğan’ın DAİŞ çeteleri ile işbirliğini gösteren dövizler, YPG, YPJ flamaları taşındı.

Kuzey Doğu Suriye hava sahasının Türk devletine kapatılması çağrısının da yapıldığı eylemde bildiri de dağıtıldı.

DRAGUIGNAN

Fransa’nın Draguignan kentinde de Türk devletinin işgal ve soykırım saldırıları protesto edildi.

Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde "Nehêle (İzin verme)" pankartı açılırken, "Biji berxadana Rojava”, “Biji Serok Apo, “Biji YPG” ve “Katil Erdoğan" sloganları atıldı.

Draguignan parkından başlayan yürüyüşe Fransızlar da katıldı.

Avrupa kamuoyunun işgal ve soykırım saldırılarına karşı harekete geçmesi gerektiği de belirtilen eylemde Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) aktivisti Mervan Botan bir konuşma yaptı.

9 Ekim'de başlayan saldırıların uluslararası komplonun bir devamı olduğunu belirten Botan,

"Dün Kobane'ye DAİŞ saldırıyordu bugün ise DAİŞ'in sahibi Erdoğan tüm Rojava'ya saldırıyor. Ama direnen Kürt hakkı tüm planları bozmaya kararlıdır. Her dakika kesintisiz eylem süreci içinde olmalıyız. Cumartesi Marsilya'da yapılacak merkezi yürüyüşe tüm halkımızın seferberlik ruhuyla katılması gerekiyor" diye konuştu.

Eylem Valilik binasına yapılan yürüyüş ardından sloganlarla sona erdi.