Alman istihbarat uzmanı: MİT’çilerin bilgileri inandırıcı

Paris Katliamı'na ilişkin ayrıntılı bilgiler veren MİT sorumluları Erhan Pekçetin ve Aydın Güney’in ifadelerini inceleyen Almanya’nın önde gelen istihbarat uzmanı Erich Schmidt-Eenboom, “Bilgiler inandırıcı” dedi.

Alman ZDF kanalında dün akşam yayımlanan 'Zoom' adlı haber programında Türk istihbaratı MİT’in Almanya’daki faaliyetleri ayrıntılı şekilde ekranlara getirildi. Almanya’da MİT’e çalışan 8 bin kişinin bulunduğuna dikkat çekilen programda, Türk istihbaratının faaliyetlerinde DİTİB’e bağlı 900 caminin önemli bir rol oynadığı belirtildi.

'İMAMLAR MUHALİFLERİ FİŞLİYOR'

Söz konusu camilerde görevli Türk imamların Erdoğan rejimi muhaliflerine ilişkin bilgileri direkt olarak konsolosluklara ve büyükelçiliğe aktardığının anlatıldığı programda, 2017 yılında bazı ajan imamlara soruşturmalar açıldığını, ancak bir süre sonra dava dosyalarının kapatıldığı hatırlatıldı. Gazeteci Hayko Bağdat’a yönelik suikast planına dikkat çekilen programda, HDP eski milletvekili Turgut Öker’e yönelik Türkiye’de açılan davanın NRW Eyaleti’nde yaşayan MİT’in bir muhbirinin ihbarı ardından yapıldığı belirtildi.

'ALMANYA MİT’E GÖZ YUMUYOR'

Programda ayrıca Öker gibi çok sayıda Kürt aktivist ile Erdoğan rejimini sosyal medya platformlarında eleştiren kişiler hakkında Almanya’da MİT’in faaliyetleri sonucunda Türkiye’de davalar açıldığı, hatta bazıları hakkında hapis cezalarının verildiği ifade edildi. Programa konuşan siyasetçiler ve uzmanlar ise Türk devletinin Almanya’da yaşayanları fişlemesinin suç olduğuna dikkat çekti.
Önde gelen istihbarat uzmanı Erich Schmidt-Eenboom da program için verdiği röportajda MİT’in Almanya’da en fazla örgütlü istihbarat örgütlerinden olduğunu belirterek, federal hükümetin sessizliğini eleştirdi. Schmidt-Eenboom Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013 günü Kürt kadın devrimciler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledilmesinin de MİT’in işi olduğunu belirtti.

‘İNFAZ EMRİNİN HİYERARŞİSİ İNANDIRICI’

Yine 4 Ağustos 2017 günü Güney Kürdistan’da PKK’nin düzenlediği özel bir operasyonda yakalanan MİT sorumluları Erhan Pekçetin ve Aydın Güney’in Paris katliamına ilişkin ANF’de yayımlanan ifadelerini de inceleyen Erich Schmidt-Eenboom, MİT’çilerin katliama giden süreçte anlattıkları infaz emrinin hiyerarşisi ile olaya ilişkin verdikleri ayrıntılı bilgilerin inandırıcı olduğunu söyledi.
Ayrıca Fransız istihbaratı ile güvenlik birimlerinin Paris’teki suikast emrinin bizzat Erdoğan tarafından verildiğine dair elinde bulunan bilgileri Fransız savcılığına verdiğini ve bunların soruşturma dosyasında yer aldığını hatırlatan Schmidt-Eenboom, Paris’teki olayın bir benzerinin ülkesinde yaşanmaması için Federal Alman hükümetinin Ankara’ya “kırmızı çizgiyi aşma” uyarısı yaptığını savundu.
İki MİT sorumlusu, Paris katliamının tetikçisi Ömer Güney’in Türkiye’ye seyahatlerinde biletlerinin de MİT’e bağlı bir seyahat acentesi tarafından alındığını söylüyordu. ANF’de yayımlanan itiraflarda anlatılan deşifre edilen infaz emrinin hiyerarşisi şöyle sıralanıyordu: MİT Yurtdışı EBF (Etnik Bölücü Faaliyetler) Daire Başkanı Uğur Kaan Ayık, o dairedeki Operasyon Şube Müdürü Oğuz Yüret, operasyon şube elemanı Ayhan Oran ve katliamın planlayıcısı olarak ifade edilen Sabahattin Asal.