Deniz Bülbün'ü binler uğurladı

Türk devcleti ve KDP tarafınadan Hewlêr’de katledilen KNK Temsilcisi Deniz Bülbün, Gever’de binlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Güney Kurdistan'ın Hewlêr kentindeki Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Temsilciliği’ne yönelik 18 Eylül’de Türk devleti ve KDP işbirliği ile yapılan saldırıda katledilen Deniz Bülbün, engellemelere rağmen getirildiği memleketi Colemêrg’in Gever ilçesinde toprağa verildi. KNK Güney Kurdistan Temsilcisi Bülbün’ün cenazesi, Habur Sınır Kapısı’nda saatlerce bekletilmesinin ardından otopsi işlemleri için getirildiği Şırnak Devlet Hastanesi’nde de akşam saatlerine kadar ailesine teslim edilmedi. 

Otopsi işlemlerinin ardından ailesi tarafından teslim alınan cenaze, kontrol noktalarında asker ve polis engellemelerine rağmen konvoy halinde memleketi Gever’e getirildi. Bölük köyünde kitlesel bir şekilde karşılanan Bülbün’ün cenazesi “Şehîd namirin” sloganıyla Dêleze köyüne götürüldü. Bülbün için burada yapılan törene, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (HDP) Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, siyasi parti üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi katıldı. 

Dini vecibeleri yerine getirilen Bülbün, “Şehîd namirin”, “Bimre îxanet, bijî Kurdistan” ve “Ey şehîd xwîna te li erdê namîne” sloganlarıyla yürüyüş halinde mezarlğa getirildi. Bülbün, burada sloganlar eşliğinde defnedildi.

UÇAR: YİTİRDİĞİMİZ CANLAR KÜRT HALKININ DEĞERLERİDİR

Bülbün’ün mezarı başında konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, şunları belirtti: “Yitirdiğimiz bütün canlar, Kürt halkının ve mücadelesinin değerleridir. Bu değerler, tüm sahiplenmeleri hak eden değerlerdir. Yüzyıllardır Kürt halkı tarafından yürütülmüş bir mücadele var. Bu mücadele hem Türkiye'de hem Ortadoğu’da Kürtlerin yaşadığı her alanda ne yazık ki derin saldırılarla karşı karşıya kalmıştır. Bu ülkenin Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kurdistan bölgesine gittikten sonra saldırılar artmaya devam etmiştir. Federe Kurdistan Bölgesi, bir cinayet mahalline dönüşmüş durumda. Kürt halkı Türkiye sınırlarında mücadelesini verdi, güçlülüğünü ispatladı ve direnişinden vazgeçmedi. Peki, Türkiye şimdi ne yapıyor? Kürtlere karşı yürüttüğü savaşta yeni ittifaklar yaratmaya çalışıyor.”

BU CİNAYETE KDP VE BARZANİ AİLESİ ORTAKTIR

“Sözümüz KDP’ye, sözümüz Barzani ailesine” diyen Çiğdem Kılıçgün  Uçar,  “KNK Temsilciliği 7 gün 24 saat KDP ve Asayiş’in denetiminde olan bir yerde, bu cinayet nasıl işlendi? Nasıl gerçekleşti? Nasıl haberiniz olmadı? Nasıl olur da bu olaya dair bir söz dahi kurmadınız? Failler açığa çıkarılmadığı müddetçe, arkasındaki güçler açıklanmadığı müddetçe, bu cinayete KDP ve Barzani ailesi de ortaktır” diye konuştu

Çiğdem Uçar,  şunları de dile getirdi: “Sevgili Deniz, doğup büyüdüğün topraklara hoş geldin. Sen yalnız gelmedin. İnandığın, emek verdiğin mücadeleyle buraya geldin. Halkın burada seni kucakladı. Sözümüz olsun, Kürt ulusal birliği adına yürüttüğün mücadele, burada bulunan arkadaşların başta olmak üzere tüm Kürt halkının sahipleneceği, büyüteceği bir seviyeye getirecektir. Hepimizin başı sağ olsun.”

Bülbün için Dêleze köyünde taziye kurulacak.