Türkiye uyuşturucu kullanımında ilk beşte

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA) tarafından yayımlanan 2022 Avrupa Atık Su Raporu'na göre Türkiye uyuşturucu kullanımında dünyanın ilk beş ülkesi arasında yer alıyor.

AKP iktidarında Türkiye’de giderek artan uyuşturucu kullanımı, Avrupa EMCDDA 2022 Avrupa Atık Su Raporu’nda yer aldı. Raporda son dönemin en çok kullanılan metanfetamin kullanımının Türkiye’de İstanbul ve Adana’da arttığı verilerle ortaya konuldu.

Rapora göre AKP iktidarında önce bonzai sonra sentetik ve kimyasal uyuşturucu kullanımındaki artış, hem dünyada hem de Türkiye’de gözle görünür şekilde arttı.

Raporda daha önce Çekya ve Slovakya’da görülen metanfetamin kullanımının artık aralarında Türkiye’nin de olduğu Belçika, Kıbrıs, Almanya’nın doğusu, İspanya ve Danimarka, Finlandiya, Litvanya ve Norveç’te yoğunlaştığını grafiklerle belirtiyor.

2021 ve 2022 yıllarında atık sular üzerinden yapılan araştırmalarda amfetamin ve metanfetamin kullanımının Türkiye’de yıllar içerisinde arttığını ve kullanımın en yüksek olduğu ülkeler arasına girdiği belirtildi.

Atık suyunda metamfetamin incelenen 60 ülkede, 2021 ile 2022 arasında kullanımın yükseldiği ülkeler şöyle sıralandı: Çekya, Letonya, Almanya, Türkiye ve Kıbrıs.

Bunların dışında Türk İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre uyuşturucu suçlarından tutuklu ve hükümlü sayısı son 7 yılda 36 bin kişiden 128 bine yükseldi. Bu verilere bakılırsa, uyuşturucu ile bağlantılı tutuklu ve hükümlüler, cezaevi nüfusunun üçte birini oluşturuyor.