Türk devletinin 2022’deki suçlarının bilançosu

QSD, 2022 yılında işgalci Türk devleti ve DAİŞ çetelerinin Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerinde işlediği savaş suçlarını açıkladı.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın İrtibat Merkezi, 2022 yılında işgalci Türk devleti ve DAİŞ çetelerinin işlediği savaş suçlarının bilançosunu resmi sitesinde yayımladı.

QSD'nin açıkladığı bilançonun detayları şöyle:

“İşgalci Türk devleti ve çeteleri, 2022 yılında Kuzey ve Doğu Suriye ve halkına karşı binlerce kez hak ihlalinde bulundu. Bu kapsamda 2022 en kanlı yıl oldu, halkımıza ciddi anlamda maddi ve fiziki zararlar verildi. 2019 yılı sonrasında yani Girê Spî ve Serêkaniyê’nin işgalinden sonra Türk devleti savaş uçakları, SİHA, ağır silahlar, tanklar ve toplarla bölgeye saldırılar düzenledi. Bu saldırılar bölgenin altyapısına, yerleşim yerlerine büyük zararlar verdi. Bunu açıkça tehdit eden işgalcilerin bu insanlık dışı saldırıları ve sürekli bombardımanı nedeniyle bölgede insani bir felakete neden oluyor.

Türk devletinin bölgeye yönelik ihlallerindeki artış ve evleri yıkılan sivilleri doğrudan ve yaygın olarak hedef alması, ağır ve sürekli bombardımandan dolayı ciddi maddi hasarlar meydana geldi. Bununla kurumlar, hizmet birimleri, eğitim ve sağlık başta olmak üzere enerji, elektrik, su ve belediye yerleri, camiler, mezarlıklar, köy ve kasabalar doğrudan hedef alındı. Efrîn’den Kobanê ve Dêrik’e kadar geniş saldırılar gerçekleştirdi. Kadınlarımızı, çocuklarımızı, yaşlılarımızı hedef alması, işgalcilerin amacının insanlarımızı yerinden etme ve evlerini terk etmeye zorlama onları göçertmek olduğunu bir kez daha göstermektedir. Bu, insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçtur ve bu saldırılarda işgalci Türk devletinin savaş suçu işlediği açıkça belgelemiştir.

Vahşi saldırılarının yanında bölgenin istikrar ve güvenliğini bozmak amacıyla ajan ve ihanetçileri kullandı. Ayrıca halk arasında kargaşa çıkarmaya ve insanları korkutmaya çalıştı. Ancak Yemin operasyonu kapsamında işgalci Türk devletine bağlı onlarca ajan hücresi, komutanlarımızın, savaşçı ve yurtseverlerin şehit edilmesinde parmağı olan hücreler çökertildi. Uyuşturucu ticareti yapan şebekeler de operasyon çerçevesinde çökertildi.

DAİŞ’in yenilmesinde en önemli role sahip olan güçlerimizin komutan ve savaşçılarının doğrudan hedef alınması işgalci Türk devletinin DAİŞ ile arasındaki ilişkiyi bir kez daha gözler önüne serdi. DAİŞ çetelerine önemli ve açık bir şekilde destek verdi. Terör örgütünün Hesekê’deki Sinaa Cezaevi ve Hol Kampı’na çevresine düzenlediği saldırı da bunun kanıtı.
Suriye topraklarında Türk devletinin işgal ettiği bölgelerde DAİŞ çetebaşı ve üyelerinin Uluslararası Koalisyon tarafından öldürülmesi güçlerimizin ve uluslararası güçlerin teröre karşı mücadelesinin önündeki en büyük engel oldu. Çünkü işgal altındaki bu bölgeler DAİŞ çeteleri için eğitim ve hazırlık alanlarına dönüştürüldü. Bu çerçevede DAİŞ terör örgütünün köklü imha edilmesinin önündeki en büyük engel işgalci Türk devletidir. Bu bölgeler terör örgütünün Suriye’ye geçmek için her zaman Türkiye sınırını kullanan DAİŞ çetebaşı ve üyeleri için sıcak bir yuva haline gelmiştir.

Bu raporda, Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’deki ihlallerinin genel bilançosu, terör örgütü DAİŞ’in saldırılarının sayısı ve sonuçları, güçlerimiz ve Uluslararası Koalisyon’un da katılımıyla hücrelere yönelik yürüttüğü operasyonları ele alınmaktadır.

17 BİN 596 SALDIRI

Türk devletinin ihlalleri;

Türk devleti 2022 yılında 17 bin 596 kez bölgeye saldırdı.

-17 bin 433 obüs, havan ve tank mermisi saldırısı.

-120 SİHA saldırısı (5’i intihar dronu ile gerçekleştirildi).

-43 hava saldırısı.

-59’u çocuk ve 44’ü kadın olmak üzere 263 sivil saldırılarda yaralandı.

-12’si çocuk 5’i kadın 59 sivil şehit düştü.

-Meşru savunma çerçevesinde yapılan eylemlerde ise; 44 Türk askeri ve 22 çete öldürüldü.

Zararlar;

-Zirgan Halk Belediyesi binası yıkıldı.

-Til Temir’de 66 nolu elektrik hattı hizmetten çıktı.

-Dêrik kırsalındaki Teqil Beqil köyünde 4’ncü elektrik santrali devre dışı kaldı.

-Şehba’nın Qeramel köyündeki ilk okul talan yıkıldı.

-Asuri köyleri olan Til Cûma ve Til Şenan’da mezarlıklar tahrip edildi.

-Zirgan’da internet şebekelerinde hasarlar oluştu.

-Til Temir’de Marsiwa Kilisesi yıkıldı.

-Minbic’de El-Cat köyündeki camide hasarlar meydana geldi.

-Eyn Îsa kırsalındaki El-Fatsa köyünde bulunan su pompalama istasyonu bombardımandan dolayı durdu.

-Hesekê’deki sünger fabrikasında büyük hasarlar meydana geldi.

-Hesekê’de kız çocukları eğitim merkezi yıkıldı.

-Kobanê’de değirmenlerde hasarlar meydana geldi.

-Eyn Îsa kırsalındaki El-Hîşa köyünde bulunan su istasyonunda zararlar meydana geldi.

-Til Temir’de yüksel elektrik gerilim hattında hasarlar meydana oluştu.

-Zirgan’nın Dehr El-Ereb köyündeki buğday deposu kısmen talan edildi.

-Zirgan’da İç Güvenlik Güçleri binası yıkıldı.

-Qamişlo’da Covid-19 Hastanesi hedef alındı.

-Özerk Yönetim’in Zirgan, Til Temir ve Eyn Îsa’daki kurumları hedef alındı.

- El-Fatsa köyündeki camide bombardımandan dolayı hasarlar meydana geldi.

-Çilaxa beldesindeki Dîcle petrol istasyonunda büyük hasarlar oluştu.

- Siweydiyê’deki gaz dağıtım merkezi savaş uçakları tarafından bombalandı, gaz merkezi hizmet dışı kaldı.

-Tirbesipyê’de Saîda ve Zaraba istasyonları hedef alındı.

- Tirbespiyê’nin Meşûq köyünde petrol depolama merkezi ile Mil Hesnak istasyonuna bağlı bir tanker hedef alındı.

- Tirbespî’de elektrik ve petrol merkezleri hedef alındı.

- Siweydiyê’da gaz istasyonu ikinci kez hedef alındı.

-Kobanê’de Covid-19 Hastanesi ve Qeremox köyündeki sağlık kliniği yıkıldı.

-Kobanê’nin Salûk köyündeki baz istasyonu ile Zirgan’nın El-Tirwaziyê köyündeki cami ve El-Rebîat köyündeki fırın hedef alınarak yıkıldı.

-Saldırılarda yolların yanı sıra çiftçiler ve tarım araçları sürekli olarak hedef alındı.

Terör örgütü DAİŞ’in düzenlediği saldırılar ve güçlerimizin Uluslararası Koalisyon’nun katılımıyla düzenlediği operasyonlar;

Terör örgütü DAİŞ, güçlerimizin Türk devlerinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarına cevap vermekle meşgul olmasından faydalanarak saldırılarını arttırdı. Güvenlik ve askeri güçlerin yanı sıra çete ve ailelerinin tutulduğu kamp ve cezaevlerine birçok kez saldırdı. Terör örgütü DAİŞ’in 2022’de gerçekleştirdiği saldırılarda taktik değiştirdiği görülüyor. Bu kapsamda gücünü ispat etmeye ve hücrelerine umut vererek saldırılarını genişletmeye çalışıyor.

YÜZLERCE TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Güçlerimiz ve Uluslararası Koalisyon’nun düzenlediği operasyonlar;

DAİŞ’e karşı 113 operasyon düzenlendi.

-Hesekê ve kırsalında; 8’i Ho Kampı çevresi olmak üzere 43 operasyon düzenlendi.

-Dêrazor’da 53, Reqa’da 13 ve Tebqa ve Minbic’de ise bir operasyon düzenlendi.

Sina Cezaevi’ne dönük başlatılan Halkların Gürzü Hamlesi’nde;

Sinaa Cezaevi’nden kaçmak isteyen 3 bin 500 DAİŞ çetesi topluca yakalandı ve teslim olmak zorunda kaldılar. Saklandıkları bina da kontrol altına alındı. Çıkan çatışmalarda 386 terörist öldürüldü.

Yakalanan DAİŞ çete sayısı

Farklı operasyonlar kapsamında aralarında çetebaşı, üye ve işbirlikçilerin de olduğu 267 terörist yakalandı.

Operasyonlarda öldürülen DAİŞ çete sayısı

375 terörist dışarıda güçlerimizle çıkan çatışmada öldürülürken, 12 terörist ise dışarıdan Sinaa Cezaevi’ne dönük saldırılarda öldürüldü.

-DAİŞ’in düzenlediği terör saldırısının sayısı 176’ya ulaştı.

Güçlerimiz meşru savunma mücadelesi çerçevesinde; DAİŞ, işgalci Türk devleti ve çeteleri ile bölgenin güvenliğini ve istikrarını bozmak isteyen tüm taraflara karşı büyük bir direniş ve QSD’nin eylemleri ortaya çıktı.

Bu kapsamda 178 savaşçımız işgalci Türk devleti ve DAİŞ çetelerinin planlarına karşı direnerek şehadete ulaştı. 95 savaşçımız işgalci Türk devletinin, 69 savaşçımız DAİŞ çetelerinin saldırısında şehit düşerken, 14 savaşçımız ise hastalık ve trafik kazası sonucu şehadete ulaştı.

Halkımıza dönük tüm saldırılara karşı mücadeleyi sürdürme sözünü yeniliyor, uluslararası topluma işgalci Türk devleti ve çetelerinin ihlallerine karşı sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz. Aynı şekilde Uluslararası Koalisyon’a halkımıza ve güçlerimize güçlü destek çağrısında bulunuyoruz.”