QSD’den DAİŞ hücrelerine ‘Cizre Yıldırım Operasyonu’-YENİLENDİ

Demokratik Suriye Güçleri (QSD), son günlerde tırmanan DAİŞ saldırıları ardından Hol ve Til Hemîs’te DAİŞ hücrelerine karşı yeni bir operasyon başlattı.

QSD Basın İrtibat Merkezi yaptığı yazılı açıklamada, “Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırı ve tehditleriyle eş zamanlı olarak terör örgütü DAİŞ de bölge halkına özellikle bu vahşi zihniyete karşı olan toplumlara karşı saldırılarını arttırdı” dedi.

TÜRK DEVLETİNİN SALDIRILARINI ARTTIRDIĞI BİR DÖNEMDE…

DAİŞ hücrelerine karşı “Cizre Yıldırım Operasyonu” başlattıklarını duyuran QSD, devamla şunları belirtti: “Terör örgütü hücreleri güçlerimizin işgalci Türk devletinin saldırılarına yanıt vermekle meşgul olduğu bu dönemde bir kez daha vahşetini gösterdi ve saldırılarını arttırdı. Bu kapsamda broşürlerle DAİŞ egemenliğinin izlerinin yok edilmesine karşı rol oynayan herkesi tehdit ediyor ve yeniden canlanmaya çalışıyor.

DAİŞ ÇETELERİNİN SALDIRI GİRİŞİMLERİ

Terör örgütü hücreleri son dönemde silahlanma ve finans hareketliliğini ‘zekat’ dayatma yoluyla arttırdı, saldırılar gerçekleştirdi. En son üyelerinin tutulduğu Reqa’daki cezaevine ve İç Güvenlik Güçleri merkezine saldırdı. Öte yandan Türk devletinin son saldırısının ardından 8 kez Hol Kampı, Dêrazor ve Hesekê’ye saldırmaya çalıştı. Fakat bu girişimler güçlerimiz tarafından boşa çıkarıldı. Tüm bunlar DAİŞ’in mevcut koşullardan faydalanıp hücrelerini harekete geçirdiğini ve saldırı düzenlediğini gösteriyor.

CİZRE YILDIRIM OPERASYONU

Dünyanın bu soruna karşı çözüm bulmaması, terör örgütünün bölge ve dünya üzerindeki büyük tehlikesine verilen desteğin azalması göz önünde bulundurulduğunda güçlerimiz DAİŞ tehlikesine ve yeniden aktif hale gelmesine karşı büyük fedakarlıklar verdi.

Güçlerimiz önümüzdeki süreçlerde mücadelesini büyüttüğünü bir kez daha belirtti. Güçlerimiz, bu temelde DAİŞ hücrelerinin yok edilmesi ve terörün olduğu bölgelerin temizlenmesi için Kuzey ve Doğu Suriye İç Güvenlik Güçleri ve DAİŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyon’nun işbirliğiyle dün gece saat 01:00’de saldırıların düzenlendiği Hol Kampı, Hesekê, Qamişlo’nun güneyi ile olası saldırıların kaynağı olan Hol ve Til Hemîs bölgelerinde ‘Cİzre Yıldırım Operasyonu’ (Saîqeta El Cezîre) başlattı.

BU BİR BAŞLANGIÇ

Bu operasyon acil gereklilikler ve Reqa’daki şehitlerin intikamının alınması kapsamında başlatıldı. Aynı zamanda bu operasyon 2023 yılında terör örgütlerine yönelik yapılacak operasyonların başlangıcıdır. Güçlerimiz bu temelde halkımız ve kurumlarımız üzerindeki tehditlere karşı ciddi ve sert bir şekilde hareket edecektir.”