Hol Kampı’nda Êzidî bir kadın ve iki çocuğu kurtarıldı

DAİŞ çeteleri tarafından 2014 yılında kaçırılan ve Hol Kampı’nda DAİŞ’li aileleri arasında tutulduğu tespit edilen Êzidî bir kadını ile iki çocuğu kurtarıldı.

Kuzey ve Doğu Suriye İç Güvenlik Güçleri yaptığı yazılı açıklamada 2014 yılında DAİŞ çeteleri tarafından kaçırılan Êzidî bir kadın ve iki çocuğunun Hol kampında olduğu tespit edilince operasyon düzenlendiğini bildirdi. 

Açıklamada “Suçla mücadele güçlerimiz, Hol kampının dördüncü bölümünde kaçırılan bir Êzidi kadına dair net bilgilere ulaştı. Bunun üzerine, güçlerimiz gerekli araştırma ve takip çalışmalarını yürüttü ve kadının kaçırıldığı yere baskın düzenledi. Suçla mücadele güçlerimiz, Pazartesi günü (3 Haziran) Ezîze Xalid Elî adlı Êzidi kadını ve biri kızı olmak üzere 2 çocuğu kurtardı” denildi. 

İç Güvenlik Güçleri, kadınla birlikte kurtarılan 10 yaşındaki Xunav Nayêf adlı kız çocuğunun, 2014 yılında henüz birkaç aylıkken DAİŞ’in Şengal'e düzenlediği soykırım saldırıları sırasında annesiyle birlikte kaçırıldığını ve birbirinden koparıldığını belirtti. 

Kurtarılan kadın ve çocukların ailelerine kavuşturulması için İrtibat ve Koordinasyon Ofisi aracılığıyla Êzidî Evi'ne teslim edileceği belirtildi.