YJŞ: Özgür yaşam tercihinden vazgeçmeyeceğiz

Şengal Kadın Birlikleri (Yêkineyên Jinên Şengal-YJŞ), Şengal’in DAİŞ çetelerinden kurtarılmasının dokuzuncu yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, özgür yaşam tercihinden vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

DAİŞ çeteleri, 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal’e soykırım saldırıları başlatmış, işgal sırasında binlerce Êzidî’yi katlederken, binlerce kadın ve çocuğu da kaçırarak köle statüsüne indirgemişti. Halen binlerce kişinin akıbeti bilinmiyor. HPG-YJA Star gerillaları, gönüllü Êzidî gençleri ve YBŞ-YJŞ’nin desteğiyle 13 Kasım 2015 tarihinde Şengal’i DAİŞ çetelerinden temizlemişti.

YJŞ, bu vesileyle yaptığı açıklamada dokuzuncu yıl dönümünde Şengal’in kurtarılışını kutlarken, “Şengal’i sonuna kadar savunacağımızı ifade ediyoruz” dedi.

Yazılı açıklamada şunlar ifade edildi:

“İnsanlık, erkek egemen zihniyetiyle Önde Apo gibi bir insanı 25 yıldır ağır tecrit ve fiziki esaret altında tutabilecek bir evreye ulaşmıştır. Önder Apo, kadınların büyük bir mücadeleyle onurlu bir yaşam geliştirebileceklerini ispatlamıştır.

YJŞ olarak Önder Apo’nun fikirlerine inanıyoruz ve kurtuluşumuz için uzatılan eli büyük bir sevgiyle kucaklıyoruz. Êzidî toplumu ve özellikle Êzidî kadınları tarih boyunca soykırımlarla karşı karşıya kaldı. Ancak Önder Apo’nun fedai savaşçıları Êzidîler bir soykırım daha yaşamasınlar diye imdadımıza yetişti ve Êzidî kültürünü savunma altına aldılar. Fedai savaşçılar ağır bedeller ödeyerek elde ettikleri zaferi bizlere teslim ederek gittiler. Tüm bunlar Önder Apo’nun fikirleri sayesinde oldu. Bu nedenle YJŞ olarak Önder Apo’ya uygulanan tecridi şiddetle kınıyoruz.

Êzidîlere yönelik geliştirilen soykırım saldırılarının üzerinden 9 yıl geçti. Buna karşı HPG ve YJA Star gerillalarıyla YPG ve YPJ güçleri büyük bir direniş geliştirdi. Bilindiği kadarıyla bu uğurda 450 şehit verdiler. YJŞ olarak şehitlerin izinde olacağımızı ve hayallerini gerçekleştireceğimizin sözünü bir kez daha yeniliyoruz.

Bilindiği üzere DAİŞ çeteleri 3 Ağustos 2014’te Şengal’e saldırdı. DAİŞ çeteleri egemen devletlerin ordusuydu. Türk devleti, DAİŞ çetelerinin oluşumunda rol oynadı. Türk devleti bu rolünü bugüne kadar dünyanın gözleri önünde kusursuz bir şekilde sürdürmeye devam etti.  Bugün bizler YJŞ güçlerimizi inşa etmiş bulunuyoruz. YJŞ, ağır bir savaşın ve akan kanın içerisinde inşa edildi. YJŞ olarak öz gücümüze dayanarak köklerimizi savunacağız. Bizler, Önder Apo’nun mimarı olduğu güçlü bir fikir ve felsefenin sonucunda günümüze dek yürüyüşümüzü sürdürebildik.

Êzidî toplumu, 13 Kasım 2015 tarihinde Şengal’in DAİŞ çetelerinden özgürleştirilmesinden önceki Êzidîler değildir. Artık Êzidî toplumunun YBŞ ve YJŞ isimli öz savunma güçleri var. Êzidî toplumu, ortak yaşamın tecrübesini aldı ve bunu hayata geçiriyor. Bu nedenle ne olura olsun özgür yaşam tercihinden vazgeçmeyeceğiz.

YJŞ olarak 74’üncü fermanı unutmayacağız. Şengal’in özgürleştirilmesinin 9’uncu yıldönümünü kutluyor ve Şengal’i sonuna kadar savunacağımızı ifade ediyoruz. YJŞ’nin intikamı Önder Apo’nun ve Şengal’in özerkliğinin teminatı olacaktır.”