YDG-H: Direniş sürüyor, Sur’da 5, Cizre’de 4 çete öldürüldü

Açıklamaya göre, devletin sivilleri katletmesine misilleme olarak yapılan eylemlerde, Cizre’de 4, Sur’da ise 5 özel harekatçı öldürüldü.

Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi-YDG-H, devlet güçlerine karşı sergilenen direnişte çıkan çatışmaların sonucuna ilişkin açıklamada bulundu.

Açıklamaya göre, devletin sivilleri katletmesine misilleme olarak yapılan eylemlerde, Cizre’de 4, Sur’da ise 5 özel harekatçı öldürüldü.

Yazılı açıklama yapan YDG-H, Kürdistan kentlerinde devam eden saldırılar hatırlatıldı ve buna karşı topyekun direnişin devam ettiği belirtildi.

CİZRE’DE YAPILAN MİSİLLEMEDE 4 ÖZEL HAREKATÇI ÖLDÜRÜLDÜ

Saldırıların başarısız olmasını kabullenemeyen AKP rejiminin sivilleri hedef aldığını belirten YDG-H, Cizre’de katledilen sivillere karşılık Yasef ve Cudi mahallesinde eylem yapıldığını duyurdu.

28 Aralık günü yapılan misilleme eyleminde en az 4 özel harekatçının öldüğü aktarıldı.

Cizre’de 28 Aralık günü biri 5, diğeri 15 yaşında olan iki çocuk devlet güçleri tarafından katledilmişti.

SUR’DA EVLERE GİRMEYEN ÇALIŞAN 5 JÖH ELEMANI ÖLDÜRÜLDÜ

YDG-H açıklamasında, Sur direnişine ilişkin şu bilgiler verildi;

‘’27 Aralık günü saat 15.00'da Amed'in Sur ilçesine bağlı Hasırlı mahallesinde konumlanan düşman güçlerine karşı gençlerin gerçekleştirdiği öz savunma eyleminde 1 asker öldürülmüştür. 28 Aralık günü saat 10.00'da Yeni Kapı civarında düşman bir eve girmek istemiştir. Gençlerin burada düşman güçlerine karşı gerçekleştirdiği öz savunma karşısında 2 çete öldürülmüştür. Yine aynı gün Karadeniz mahallesinde sabah saat 05.15'te düşman bir eve daha girmek isterken gençlerin öz savunma direnişiyle karşılaşılmış ve 1 asker yaralanmıştır. Saat 15.00'da yine düşmanın saldırılarına karşı gençlerin gerçekleştirdiği öz savunmada 2 asker öldürülmüştür. Düşmanın cenazeleri bir süre gençlerin denetiminde kalmıştır. Daha sonra düşman güçleri, bu cenazeleri çengel atıp yerden sürükleyerek geri çekmişlerdir. Bu olaydan sonra gençler düşman güçlerine ait olan, 1 çelik kalkana el koymuştur. Ayrıca aynı gün Hasırlı mahallesine, düşmanın saldırılarına karşılık gençlerin gerçekleştirdiği öz savunma eyleminde düşmanın ölü ve yaralıları olmuştur ancak sayı netleştirilememiştir.’’

SARAY ÇETELERİ BARINAMAYACAKLARDIR

YDG-G açıklamasının sonunda şu uyarılar yapıldı;

Saray çeteleri ve işbirlikçileri bunu çok iyi bilmelidir ki; askeri karargahlar olarak kullandıkları hastaneler, oteller, okullar ve halkın evlerinde barınamayacaklar. Ayrıca siviller ve çocuklara karşı gerçekleştirdikleri bu insanlık dışı, alçakça saldırıların cevabı misliyle verilecektir. YDG-H olarak yurtsever halkımıza çağrımızdır; hiç bir şekilde bu çetelerin ve çetelere bağlı kurumların Kürdistan'ın bir karış toprağında barınmalarına izin verilmemelidir.