Tülay Hatimoğulları: Gün'ün katledilmesi siyasi cinayettir

Korucuların katlettiği Ahmet Gün’ün taziyesine katılan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Bu siyasi bir cinayettir" dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve beraberindeki heyet, Şirnex'te korucular tarafından katledilen DEM Parti yöneticisi Ahmet Gün’ün taziyesine katıldı.

Heyete, DEM Parti Eşsözcüsü Ayşegül Doğan, DEM Parti Şirnex Milletvekili Nevroz Uysal Aslan, Zeki İrmez, DBP ile DEM Parti Şirnex il ve ilçe örgütleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Barış Anneler ve çok sayıda kişi eşlik etti.

Şirnex’ın Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Sêgirk (Şenoba) Beldesi’nde kurulan taziyeye katılan heyet, Ahmet Gün’ün fotoğraflarını taşıyarak, “Şehîd namirin” sloganı eşliğinde taziye çadırına kadar yürüdü.

'KİMSE MÜNFERİT OLAYMIŞ GİBİ GÖSTERMESİN'

Taziye yerinde konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Acımız ve öfkemiz çok büyük. Bu sıradan bir cinayet değil, bu düpedüz siyasi ve politik bir cinayettir. Başta Kürt halkı olmak üzere bütün halklarımızın başı sağ olsun. Ahmet Gün burada yoğun emek veren ve halkı için gece gündüz çalışan bir emektar, bir devrim hamalı ve yurtseverdi. Onu kime sorsak, onun tez canlılığını, çalışkanlığını, mücadele azmini ve Kürt halkına bağlılığını anlatıyor. İşte Ahmet yoldaşımızın katledilmesinin temel nedeni budur” dedi.

Devletin Kürt halkına diz çöktürtmek için izlemediği yol ve yöntemin kalmadığını belirten Tülay Hatimoğulları, “Koruculuk sistemini her yerde yaygınlaştırdılar. Zaten bireysel silahlanmayı Türkiye’nin her yerine yaydılar. Özellikle Kurdistan’da koruculuk sistemiyle kontra güçlerini geliştirerek, Kürt halkı için mücadele eden yurtseverleri çeşitli komplolarla farklı münferit kavgalar gibi görüntüler vererek katlediyorlar. Bu düpedüz işlenmiş siyasi bir cinayettir. Hiç kimse bunu münferit bir olaymış gibi anlatmaya kalkmasın” diye konuştu.

Tülay Hatimoğulları, konuşmasın şöyle sürdürdü: “Kontra güçlerinin koruculuk adı altında ellerine tutuşturulan silahlara karşı Kürt halkı diz çökmedi, çökmeyecek. Bugün bu kontralarla, korucularla bütün kirli ve pis işlerini mafyatik bir düzenle sürdürürken, devletin hedef gösterdiği kişileri işte Ahmet Gün arkadaşımızı katlettikleri gibi yeni katliamların da önünü açıyorlar. Bu güçlere hiçbir zaman boyun eğemedik ve eğmeyeceğiz. Bu katliamlarla geri adım attıracaklarını zannetmesinler, Roboski dün gibi aklımızdadır. Orada peş peşe dizilen küçücük çocukların tabutlarını unutamayız. O acıları bizlere yaşatan zihniyetle, Ahmet Gün’ü katleden zihniyet aynıdır.”

Heyet, Cizîr ilçesinde soykırımcı saldırılarda katledilenler için yapılan anma programına katılacak.