Sur'da tank ve top atışları

Sokağa çıkma yasağının 49 gündür devam ettiği tarihi Sur ilçesine saldırılar sürüyor. Özel birliklerin sevk edildiği ilçede halkın evleri ve tarihi mekanlar hedef alınıyor.

Amed'in Sur ilçesinde 49. gününü geride bırakan saldırılar yeniden yoğunlaştı. Dünden bu yana saldırıların yoğunlaştığı ilçede gece saatlerinde tank ve top atışları artarken, ilçe ağır silahlarla taranıyor. İlçeden ardı ardına top atışı sesleri yükselirken, top sesleri zaman zaman tüm kentte yankılanıyor. 49 gündün halkın direnişinin sürdüğü ilçeye binlerce ve polisin ardından bu kez bordo bereli olarak anılan özel birliklerin sevk edildiği belirtilirken, polis özel harekat (PÖH), jandarma özel harekat (JÖH) ve korucuların katılımıyla devam eden operasyonlara destek için özel birlik diye tabir edilen bordo bereli 4 taburluk asker gönderildiği kaydedildi. 

TARİHİ MEKANLAR HEDEF ALINDI

Öte yandan binlerce yıllık geçmişe sahip ilçede tarihi mekanlar da hedef alınmaya devam ediyor. Daha önceden Kurşunlu Camii ve Paşa Hamamı'nı ateşe veren polisler, tarihi Hacı Hamit Camisi'ni yıktı. Son olarak caminin minaresinin tamamen yıkıldığığı belirtilirken, çevresindeki evler de hasar gördü. Hacı Hamit Camisi'nden sonra Hasırlı Cami de top atışlarının hedefi oldu. Dün öğle saatlerinde asker ve özel harekat polislerinin attığı havan topu camiye isabet ederken, havan topunun patlamaması sonucu caminin yıkılmadığı ancak ciddi hasar oluştuğu görüldü. 

İlçede saldırılar devam ediyor.