KNK: Halepçe’yi hiçbir zaman unutmayacağız

KNK Yürütme Konseyi, Halepçe şehitlerini andı ve ‘’yeni katliamlar yaşanmaması için Kürdistan savunma güçleri birleşmeli’’ dedi.

Halepçe katliamının 29. Yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yapan Kürdistan Ulusal Kongresi-KNK Yürütme Konseyi, Kürt halkına karşı uygulanan bu katliamın soykırım olarak tanınmadığını belirtti.

KNK Yürütme Konseyi açıklamasında, “Kürdistan’ın her dört parçasında katliam tehlikesi halen devam etmektedir. Daha dün Şengal’de Êzidî halkımıza yönelik katliam uygulanmış, binlerce insan toplu mezarlara gömülmüş, binlerce kadın ve çocuk kaçırılmıştır. Yine bundan bir yıl önce Cizre Botan’da büyük bir katliam yaşanmıştır. Bugün de Türk devletinin Kürdistan’ın değişik bölgelerinde yürüttüğü operasyonları devam etmekte ve yeni katliamları beraberinde getirmektedir. DAİŞ tehdit ve tehlikesi henüz geçmemiştir. Yeni Halepçelerin yaşanmaması için siyasi güçler ittifak oluşturmalı ve Kürdistan savunma güçleri birleşerek daha da güçlendirilmelidir.”

Açıklamada devamla yeniden inşa ve yapılanma, yaşam imkanlarının iyileştirilmesi ve katliam, Enfal ve diğer insanlık suçlarının yaşandığı bölgelerdeki yaraların sarılmasının en önemli ulusal, ahlaki ve vicdani görev olduğunun altı çizilerek “En önemli ulusal, vicdani ve ahlaki görevlerden birisi de Halepçe’nin yeniden inşa edilmesi ve Halepçe halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesidir. Halepçe halkına yönelik her türlü hizmet verilmeli ve Halepçe her alanda güçlendirilmelidir. Halepçe katliamı anması yalnızca anma törenleri çerçevesiyle sınırlı kalmamalı, çok çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal aktivite ve çalışmalarla her zaman hatırlanmalı, unutturulmamalıdır.” 

Halepçe’de yaşanan trajik felaketin insani açıdan Kürt halkının mazlumiyetinin kimliği olduğuna dikkat çekilen açıklamada “Bugün Şengal katliamı da aynı biçimde böylesi bir kimlik ve tanımlamaya doğru gitmektedir. Bununla birlikte savunma güçlerinin kahramanlığı ve direniş kimliği, özellikle de Kobanê direnişinde aynı mevzide DAİŞ terörüne karşı Kürt ve Kürdistani güçlerin ortak mücadele ve savunma içerisinde olması direnişçi bir kimlik yaratmış ve yaratmaktadır. Savunma güçlerinin terör karşısındaki bu direniş ve cesareti, aynı zamanda tüm dünyada da ses getirmiş, bizlere büyük bir güç vererek kutsal amaçlarımız için çok daha geniş kapılar açmış, imkanlar yaratmıştır.” denildi. 

KNK Yürütme Konseyi’nin açıklaması şu ifadelerle son buldu: “Halepçe’yi hiçbir zaman unutmayacağız. Nasıl ki Dersim, Geliyê Zîlan, Serdeşt, Meriwan, Amûde, genel olarak Enfal, Feyli Kürtleri, Yaresan, Êzidî, Şengal, Roboski ve işgalciler tarafından halkımıza karşı gerçekleştirilen tüm diğer katliamları unutmadıysak, Cizira Botan ve Halepçe’yi de unutmayacağız. Halepçe ve Enfal şehitleri şahsında bir kez daha tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyor ve anıları önünde eğiliyoruz.”