GÖRÜNTÜLÜ

‘Kadın devrimin kendisi olmuştur’

YPJ Kobanê Komutanlarından Zagros, sadece Rojava devriminde kadının öncülüğünden bahsedilemeyeceğini söyleyerek, “Kadınlar her alanda Rojava devriminin kendisi olmuştur” dedi.

YPJ Kobanê Komutanlarından Zagros, sadece Rojava devriminde kadının öncülüğünden bahsedilemeyeceğini söyleyerek, “Kadınlar her alanda Rojava devriminin kendisi olmuştur” dedi.

Rojava devriminin kadını irade haline getirmekle birlikte erkeğin egemen bakış açısını da parçaladığını ve dönüştürdüğünü vurgulayan Zagros, dünya kadın mücadelesinin de Rojava’daki kadın devrimi ile birlikte yeni bir çıkış yolu yakaladığına dikkat çekti.

YPJ Kobanê Komutanlarından Sorxwin Zagros, Rojava devriminin dördüncü yıldönümünde, devrimin kadın ve kadın mücadelesi üzerindeki etkilerini ANF’ye değerlendirdi.

‘DEVRİM KADIN EKSENLİ TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM SAĞLADI’

“Rojava devrimi kadının kendi değerleri ile yaşama katılmasının önünü açtı” diyen Zagros, beş bin yıllık erkek egemen zihniyetinin kadının özünü boşaltarak, kadını nesneleştiren yaklaşımına karşı Rojava devriminin kadının özü ile buluştuğu, kendisini ifade edebildiği, iradesi ile ayakta kalabildiği bir çıkış yolu olduğunu ifade etti.

Kadının kendi değerleri ile buluşması, kendine ait olmasının devrim ile gerçekleştiğini söyleyen Zagros, devrimin ardından kadın şahsında yaşanan toplumsal dönüşüme işaret ederek, “Devrim toplumsal yaşamda kadın eksenli olarak ciddi bir dönüşüm sağladı. Evli olan, erkek tarafından yok sayılan, baskı gören binlerce kadının devrim saflarına akması bizim açımızdan önemli bir toplumsal dönüşümü ifade etmektedir. Yine öğrenci, işçi ve genç kadınların devrimimize akın etmesi kadının devrimimizin, baskıcı erkek egemen sistemin köleliği dayatan yaşamına karşı kadınlar için umut ve mücadele alanı olduğunu gösterdi” dedi.

‘KADIN DEVRİMİN KENDİSİ OLDU’

Kadınların devrime katılımının hem nitel hem de nicel olarak erkeklerin daha önünde olduğunu hatırlatan Zagros, Rojava devriminin bir kadın devrimi olduğunu söyledi. Rojava devriminde kadının sadece desteğinden, öncülüğünden bahsedilemeyeceğini, kadının Rojava’da devrimin kendisi olduğunu ve devrim kadının rengi ile şekillendiğini söyledi.

Kadının Rojava’da her anı devrim ile örülen, her anı geleneksel köleciliği parçalamak için uğraş vermekle geçen bir pratiğe sahip olduğunu vurgulayan Zagros, Rojava’da kadının sadece savaş sahasında değil, gündelik hayatında da erkek karşısında özgürlük ve eşitlik ölçülerini savunan ve bunun için mücadele eden bir konumda olduğunu kaydetti.

‘KOBANÊ DİRENİŞİ KADININ ROLÜNÜ İSPATLADI’

“Diyelim ki bir erkek artık kadına şiddet uygulayamıyor, geçmişte olsa bunu meşru görecek olan kadınlar şimdi bunu kabullenmiyor, mahkum ediyor ve bunan karşı devrimin kurumlarına başvurarak erkek şiddeti karşısında tepkisini gösteriyor” diyen Zagros, Kobanê direnişinin Rojava devriminde kadının rolünü ispatlamasını sağladığını da ifade etti.

Kobanê direnişi sırasında YPJ savaşçılarının erkek savaşçılardan sayısal olarak daha fazla olduğunu ve en önde savaştığını hatırlatan Zagros, kadınların savaşı koordine ettiğini belirtti.

Kadın komutanların sayısının erkek komutanlarından daha fazla olduğunu da sözlerine ekleyen Zagros, “DAİŞ çeteleri bile şaşkındı, telsizlerinden ‘Bu savaşı kadınlar koordine ediyor’ anonsları yapıyorlardı” diye konuştu.

Hem yaşamda hem de savaşta devrimin yarattığı böyle bir kadın iradesi ve gerçekliğinin varlığına dikkat çeken Zagros, hem Kobanê hem de Rojava’nın tamamının bir kadın coğrafyası, kadının rengine bürünen alanlar haline geldiğini söyledi.

‘ERKEĞİ DE DÖNÜŞTÜRÜYOR’

Bu noktalara kolay gelinmediği değerlendirmesinde bulunan Zagros, büyük bir emek ve çaba sergilendiğini, halka yönelik eğitim çalışmaları yapıldığını belirtti.

Kadınların devrimin her alanında yer aldığını ve başarılı olduğunu hatırlatan Zagros, kadınların bu başarısının erkekte de bir dönüşüme yol açtığına dikkat çekti. Erkek egemen bakış açısının kadının devrimde ortaya koyduğu irade karşısında parçalandığını da ekledi.

‘ARİNLER KADININ DEVRİME BAĞLILIĞININ ZİRVESİ OLDU’

Savaşta ortaya konulan kadın iradesinin kadın kimliğini ispatladığını da vurgulayan YPJ Komutanı Sorxwin Zagros, “Arin Mirkan ve diğer şehitlerimiz kadının devrime bağlılığı ve katılımının zirveleşmesi oldu. Kobanê direnişi ile birlikte kadının devrimde ki rolünün net olarak görüldüğünü, ispatlandığını belirtebiliriz” diye konuştu.

‘DÜNYA KADINLARI İÇİN ÇIKIŞ YOLU’

Rojava devriminin dünya kadınlarının mücadelesi açısından önemli bir perspektif ve mücadele deneyimi yarattığını belirten Zagros şöyle devam etti: “Dünya kadın mücadelesi Rojava devrimi ve Kobanê direnişi ile birlikte kendine yeni bir çıkış yolu bulmuştur. Kadın mücadelesinin prestiji artmıştır.”

Rojava devrimi ile Ortadoğu ve dünya kadınların da devrimin etkisine girdiğini söyleyen Zagros, Rojava devrimin tüm dünya kadınlarının devrimi olduğunu da kaydetti. Zagros “Devrimimiz her koşul altında tüm kadınlarla dayanışma içerisinde olacaktır. Nerede bir ezilen kadın varsa orası bizim için mücadele alanıdır. Devrimimizin dördüncü yıldönümü tüm dünya kadınlarına kutlu olsun” dedi.