HSM 2023 savaş bilançosunu açıkladı

HSM Karargah Komutanlığı'nın bilançosuna göre, Kurdistan Özgürlük Gerillası toplam 1712 eylem gerçekleştirdi, 7'si rütbeli 928 işgalciyi cezalandırdı. İşgalciler, kimyasal silah ve yasaklı bombalarda dahil 2969 kez saldırdı. 179 gerilla da şehit düştü.

Halk Savunma Merkezi  (HSM) Karargah Komutanlığı, 2023 yılı savaş bilançosunu açıklarken, Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın tarihsel direniş destanlarıyla şehitler vererek 2023 yılını büyük bir direniş yılı haline getirdiğini kaydetti.

Açıklama şöyle:

Sömürgeci soykırımcı Türk devleti ve faşist AKP-MHP rejimi, TC’nin kuruluşunun yüzüncü yıl dönümü olan 2023’te Kürt halkına yönelik soykırım siyasetini nihayete erdirmek, Kürt ve Kürtlüğü tamamen tasfiye ederek ikinci yüz yıla girmeyi hedeflemiştir. Bu hedefini gerçekleştirebilmek için ‘’Çöktürme Planı’’ çerçevesinde 2015’ten bu yana elindeki tüm olanakları, savaş tekniğini ve NATO’dan aldığı desteği seferber ederek, halkımızı göz göre göre katlederek, açıkça soykırım uygulamaları geliştirerek ve sayısız savaş suçu işleyerek elinden gelen her şeyi yapmıştır. Aynı zamanda son 9 yılda özel ve psikolojik savaşı en üst düzeye tırmandırarak, güçlerimiz hakkında her yıl yeni sayılar vererek, yalan üstüne yalanlar söyleyerek gerillayı tasfiye edeceğini iddia etmiştir. Bu amaçla Bakurê Kurdistan’ın her eyaletinde ve Medya Savunma Alanları’nda kesintisiz bir şekilde saldırı halinde olan Türk devleti, 2023 yılına da bu temelde girmiştir.

6 ŞUBAT DEPREMİ VE EYLEMSİZLİK KARARI SÜRECİ 

Kurdistan Özgürlük Gerillası ise, devletler arasında yaşanan savaşların şiddetini, süresini ve zayiatını aşan kapsamda süren bu saldırılara karşı Apocu fedai ruh ve büyük bir devrimci kararlılıkla karşı koymuş, destanlaşan direniş örnekleri sergileyerek tarihe damgasını vurmuştur. 2023 yılını Önderliğe ve şehitlere bağlılıkla, büyük bir kararlılıkla, zafere inançla, taktikte netleşmiş ve amacına kilitlenmiş şekilde karşılamıştır. İşgalci Türk ordusuna karşı kapsamlı devrimci operasyonlar planlayıp hazırlıklarını tamamladığı bir süreçte, 6 Şubat 2023 günü Mereş - Bazarcix merkezli büyük bir deprem yaşanmıştır. On binlerce insanımızın can verdiği, günlerce enkaz altında can çekiştiği, faşist AKP-MHP rejiminin insanlarımızı ölümle baş başa bıraktığı, milyonlarca insanın zorlu kış koşullarında evsiz-barksız kaldığı bir süreçte Hareketimizin Yönetimi, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığımız, 9 Şubat 2023 tarihinde tüm güçlerimizin eylemsizlik pozisyonuna geçmesi için çağrı yapmıştır. Halk Savunma Güçlerimiz, bu karar ve perspektife uyarak eylemsizlik pozisyonuna geçmiştir. Ancak faşist AKP-MHP rejimi, Hareketimizin bu ahlaki ve insani kararını bir fırsat ve zafiyet olarak algılamış, depremzedelerin yardımına koşacağına savaş politikasında ısrar etmiş, başta Bakurê Kurdistan ve Medya Savunma Alanları’ndaki güçlerimiz olmak üzere tüm eyaletlerde saldırılarını sürdürmüştür. Bu saldırılarda toplam 32 arkadaşımız eylemsizlik pozisyonunda olmasına rağmen şehit edilmiştir. 13 Haziran’dan sonra artık tamamen anlamsızlaşan ve pratik karşılığı olmayan eylemsizlik süreci son bulmuştur.

BAŞÛRÊ KURDISTAN’I İŞGAL GİRİŞİMİNDE BULUNDU, KDP DESTEK VERDİ

Türk ordusunun 2021 ve 2022’deki saldırılarının gerilla tarafından geliştirilen yeni taktik açılımla bertaraf edilmesi, işgal planlarının amacına ulaşamaması ve düşmanın taktik sahada tıkanması, faşist rejimin meşruiyetini büyük oranda kaybederek güçsüzleşmesine yol açmıştır. Bundan dolayı Kürt halkına dönük 2023 saldırı konseptini geliştirmekte zorlanan faşist rejim, işbirlikçi Kürt çizgisinden ve Türkiye’nin tüm imkanlarını peşkeş çekip pazarlık konusu yaparak dış güçlerden destek almaya çalışmıştır. Bu temelde 14 Temmuz’da Zap’ın Kurojahro alanına, 19 Temmuz’da KDP’nin aleni destek ve işbirliği ile Metîna’nın Girê Ortê alanına, 20 Temmuz’da ise Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî alanına işgal saldırısı başlatmıştır. Fakat burada işgal planlarını gerçekleştirememiş, hemen her gün gerilladan darbe üstüne darbe alıp kayıplar vermiştir. İşgalci ordu bu başarısızlığını ve tıkanıklığını aşabilmek için işgal harekatının komutasını görevden almış, yeni atamalar yaparak 9 Eylül günü işgal saldırısını Girê Amediyê hattından Metîna’ya yaymaya çalışmıştır. 7 Ekim’den itibaren ise güçlerimizin bulunmadığı Barzan bölgesinin stratejik yerlerine ve derinliklerine yerleşerek işgal saldırısında bir adım daha atmıştır. TC’nin attığı bu adım, asıl derdinin tüm Başûrê Kurdistan’ı işgal etmek olduğunu, gerilla varlığını ise sadece bir gerekçe olarak kullandığını göstermiştir. KDP ise, tüm bu saldırılara açıkça destek vermiş, düşmanla işbirliği yapmış ve bu süreçte ortaklığını daha da ilerleterek üst bir aşamaya ulaştırmıştır.

APOCU FEDAİ RUHU ANKARA’DA ZİRVEYE TAŞINDI

Kurdistan Özgürlük Gerillası, yıl boyunca gelişen düşman saldırılarına karşı Dêrsîm’de Yaşar Botanlar, Botan’da Leyla Sorxwîn Amed, Rojbîn Dêrsîm, Mîrza Bargiran ve Bengin Barmanîler, Serhed’de Hêjar Zozan, Şoreş ve Deyndarlar, Mêrdîn’de Canşêr Maku, Destan Botan ve Gülbahar Mercanlar, Cilo’da Alîşêr İntikamlar, Amed’de Xemgîn Serhat, Axîn Mûş ve Dilgeş Gûzereşîler, Garzan’da Rêdûr Sîser ve Ardem Araratları tarihsel direniş destanlarıyla şehit vermiş ve 2023 yılını Bakurê Kurdistan’da büyük bir direniş yılı haline getirmiştir. Medya Savunma Alanları’nda ise Sinan Dijwar, Asya Kanîreş, Nûdem Sîdar, Rojhat Hebeş, Herekol Botan, Devrim Garzan ve Doğa Viyanlar öncülüğünde kahramanlık düzeyinde büyük bir direnişle özgürlük savaşını yürütmüştür. 1 Ekim 2023 tarihinde Ölümsüzler Taburumuz’un fedaileri Rojhat Zîlan ve Erdal Şahin yoldaşlar TC’nin başkenti Ankara’da ve Ankara’nın da tam kalbinde tarihi bir eylem gerçekleştirerek faşist AKP-MHP rejimini sarsmış ve özel savaş cephesinin tüm yalanlarını yerle yeksan ederek Apocu fedai gerillanın nelere muktedir olduğunu dosta ve düşmana bir kez daha göstermiştir. Rojhat ve Erdal yoldaşlar Apocu fedai ruhu Ankara’da zirveye taşıyarak çok tarihi bir çıkış yapmış, dönemin örnek ve sembol öncüleri olarak mücadele tarihine geçmiş ve Zîlan’ın ardılları olarak sürece damgasını vurmuştur.

2023 TÜRK DEVLETİNİN YENİLGİYE MAHKUM OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR

Rojhat ve Erdal yoldaşların tarihi eylemi herkese büyük bir moral, irade, güç ve mücadele azmi verdiği gibi Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın eylem performansını ve kararlılığını da arttırmış, Ekim ayında güçlerimiz çok ciddi bir savaş düzeyi ortaya koymuştur. Kış sürecine girilmesiyle birlikte Kurdistan Özgürlük Gerillası, yaz-kış demeden her mevsimde ve her yerde yeni dönem gerillacılığını pratikleştirmek için Kasım ve Aralık aylarında Zap, Xakurkê ve Metîna’da başarılı devrimci operasyonlar düzenlemiştir. Yıl boyunca kesintisiz devam eden etkili eylemler, bu devrimci operasyonlar ve kış sürecinde sergilenen savaş performansı Andok, Ciwan, Egîd, Welat, Memyan ve Helmetlerin öncülüğünde uyguladığımız Devrimci Strateji ve dönem taktiklerinin doğruluğunu gösterdiği gibi, Türk devletinin de yenilgiye mahkum olduğunu da göstermiştir.

Bu sonuçları ortaya çıkarmak ve düşmanı sonuçsuz bırakmak elbette ki kolay olmamış, halkımızın en değerli ve yiğit evlatlarının kahramanca şehadete yürümesiyle yaratılmıştır. 2023 yılı mücadelesinde 75 yoldaşımız Bakurê Kurdistan’da, 104 yoldaşımız da Medya Savunma Alanları’nda olmak üzere 179 yoldaşımız şehadete ulaşmıştır. Kimlik ve şehadet bilgileri netleşen her yoldaşımızın şehadeti başta çok değerli şehit ailelerimize, yurtsever halkımıza ve kamuoyuna açıklanmıştır.

Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın Apocu fedai ruhla geliştirdiği, düşman planlarını bozup başarısız kılarak, yenilmez özgürlük gücü ve umudu olduğunu bir kez daha ortaya koyduğu 2023 yılı savaşının bilançosu şu şekildedir:

TC ORDUSUNUN SALDIRILARI

Savaş Uçağı Saldırısı: 1580

Yasaklı Patlayıcı ve Kimyasal Silah Saldırısı: 1038

Patlayıcı Yüklü Dron Saldırısı: 342

Taktik Nükleer Bomba Saldırısı: 9

ŞEHİT VE ESİR YOLDAŞLARIMIZ

Şehadete Ulaşan Yoldaşlarımız:179

Düşmana Esir Düşen Yoldaşlarımız: 2

GERİLLA EYLEMLERİ

Pusu Eylemi: 4

Saldırı Eylemi: 6

Devrimci Operasyon: 6

Sızma Eylemi: 7

Koordineli Gerilla Eylemi: 31

Sabotaj Eylemi: 39

Suikast Eylemi: 246

Ağır Silah Eylemi: 766

Çatışma-Darbeleme-Müdahale Eylemleri: 607

Gerçekleştirilen Toplam Gerilla Eylemi: 1712

DÜŞMAN KAYIPLARI

Cezalandırılan İşgalci Sayısı: 919

Cezalandırılan Rütbeli Sayısı: 7

Cezalandırılan Kontra Sayısı: 2

Yaralanan İşgalci Sayısı: 128