HPG: Mücadelemizi zafere taşıyacağız

Şemzinan’da yaşamını yitiren 6 gerillayı anan HPG, “6 gerilla arkadaşımızın bizlere devrettiği tarihi görevleri yerine getirerek mücadelemizi zafere taşıyacağımızı belirtiyoruz” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, 2016 yılında Şemzinan’da yaşamını yitiren 6 gerillaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. HPG  “Kürdistan'daki savaş, fedakarlıklarla dolu büyük bir mücadele yaşamını farz ettiği gibi bu uğurda bilinçli ve örgütlü bir yaşamın da gelişmesini Önder Apo öncülüğünde mümkün kılmıştır. Diriliş savaşı ile kendini yeniden yaratan halk gerçekliği, hareketimiz PKK öncülüğünde örgütlenmiş militanları ve mutlaka başarıyı yaratacak gücün ortaya çıkmasını imkan dahiline sokmuştur” dedi.

“2016 yılı mücadelesindeki savaş bu ciddiyet ile yürütülmüştür.  Agit Erkendi yoldaş da bu tarihi misyona uygun olan militan duruşu ortaya koyarak sürece yaklaşmıştır”  denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kürdistan Özgürlük Mücadelesine erken yaşlarda katılarak kısa sürede engin tecrübelere sahip olan Agit yoldaş, büyük bir hassasiyet ve incelikle dönem görevlerini yürüten komutanlarımızdan olmuştur. Özgürlük Hareketimizin dönemsel hamlelerini ve kararlarını büyük bir ciddiyetle ele alıp bulunduğu alanlarda uygulayan ve uygulatan Agit yoldaş Apocu militan sorumluluğun da emsal duruşunu sergilemiştir.

Yirmi yılı aşkın bir süre savaşın en yoğun yaşandığı alanlarda yer alan Agit yoldaş, Botan ve Zagroslarda işgalciliğe karşı en etkili eylemlerin gelişmesinde belirleyici bir role sahip olmuştur. Askeri alandaki yetkin duruşu, gerilla savaş ve taktiklerindeki uzmanlığı ile tanınan Agit yoldaş, derin yoldaşlık sevgisi ve bağlılığı ile büyük bir saygı ve sevgiyi yoldaşlarının yüreğinde yeşertmiştir.

Başta Agit Erkendi (Süleyman Bağrıyanık) arkadaş olmak üzere Mayıs ayında Şemzinan'daki direniş savaşında şehit düşen Agit (Kawa Mahmudpur), Brusk (Ramazan Özrek), Cumali (Ceyhun Dirin), Çırav (Şivan Ölmez) ve Harun (Mazhar Avras) yoldaşları da saygı ve minnetle anıyor, önümüze koydukları zafer gerillacılığını yerine getireceğimiz sözünü veriyoruz. Onlar, Önder Apo'nun perspektifleri doğrultusunda 24 saat gerillacılığı an be an yaşayan, düşmandan her an intikam alan, savaşan ve kazandıran duruşlarıyla örnek olmayı başarmışlardır.

Başarıya kilitlenmiş bir yaşam duruşunu kendine esas alarak savaşan ve büyük kahramanlık ruhunun sahibi olan 6 gerilla arkadaşımızın bizlere devrettiği tarihi görevleri yerine getirerek mücadelemizi zafere taşıyacağımızı belirtiyoruz.

GERİLLALARIN KİMLİK BİLGİLERİ

Yaşamını yitiren 6 gerillanın kimlikleri şöyle:

Kod Adı: Agit Welat
Adı Soyadı: Kawa Mahmudpur
Doğum Yeri: Urmiye
Anne - Baba Adı: Mexmer - Ali
Şehadet Tarihi ve Yeri: Mayıs 2016 / Şemzinan

***

Kod Adı: Agit Erkendi
Adı Soyadı: Süleyman Bağrıyanık
Doğum Yeri: Siirt
Anne - Baba Adı: Bese - Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: Mayıs 2016 / Şemzinan

***

Kod Adı: Brusk Tendürek
Adı Soyadı: Ramazan Özrek
Doğum Yeri: Ağrı
Anne - Baba Adı: Yıldız - Abdurrahman
Şehadet Tarihi ve Yeri: Mayıs 2016 / Şemzinan

***

Kod Adı: Cumali İnce
Adı Soyadı: Ceyhun Dirin
Doğum Yeri: İzmir
Anne - Baba Adı: Fatma - Cevat
Şehadet Tarihi ve Yeri: Mayıs 2016 / Şemzinan

***

Kod Adı: Çırav Zagros
Adı Soyadı: Şıvan Ölmez
Doğum Yeri: Hakkari
Anne - Baba Adı: Cariye - Kasım
Şehadet Tarihi ve Yeri: Mayıs 2016 / Şemzinan

***

Kod Adı: Harun Şahin
Adı Soyadı: Mazhar Avras
Doğum Yeri: Bitlis
Anne - Baba Adı: Hamide - Zübeyit
Şehadet Tarihi ve Yeri: Mayıs 2016 / Şemzinan