HPG: Devrimci Operasyon Şehitlerimiz zaferin teminatıdır

HPG, Xakurkê ve Zap’ta gerçekleştirilen son devrimci operasyonlarda şehit düşen 4 HPG gerillasının kimliklerini açıkladı; Apocu iradeyi ve fedailiği yaşam tarzı haline getiren Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın halkın özgürlük umudu olduğunu vurguladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi’nin yazılı açıklamasında, “23 ve 24 Aralık 2023 günlerinde yaptığımız açıklamalarda; Xakurkê ve Şehîd Delîl Batı Zap bölgelerinde gerçekleştirilen Devrimci Operasyonlar’da Memyan, Welat, Helmet ve Hüseyin yoldaşlarımızın Apocu fedai ruh ve yüksek bir cesaretle düşman üzerine giderek şehadete ulaştığı bilgisini yurtsever halkımız ve kamuoyu ile paylaşmıştık” hatırlatmasında bulunuldu.

Devamla ise bu devrimci operasyonlarda şehit düşen Kurdistan Özgürlük Gerillaları’na ilişkin şöyle denildi:  

“Şehîd Ahmed Rûbar Devrimci Operasyonu’nda düşman mevzilerinin içine sızarak Apocu gerillaların ulaştığı profesyonelliği en incelikli bir şekilde yerine getiren ve düşmanı vurduğu darbelerle adeta sarsan Memyan yoldaşımız, bir yaşam biçimi olarak seçtiği fedailiği zirvede yaşayarak şehadete ulaştı.

23 Aralık 2023 günü Girê Amediyê Direniş Alanı’nda gerçekleştirilen ve düşmana ezici darbelerin vurulduğu Devrimci Operasyon’a öncülük eden Helmet, Welat ve Hüseyin yoldaşlarımız da Ciwan, Andok ve Botanlardan devraldıkları direniş bayrağını layıkıyla taşıdı ve son mermilerine kadar savaşarak şehadete ulaştı.

Apocu iradeyi ve fedailiği yaşam tarzı haline getiren ve yeni dönem gerilla taktiklerinde profesyonelleşmiş gerillacılıkla yenilmezliğini bir kez daha dost düşman herkese gösteren Kurdistan Özgürlük Gerillası, halkımızın özgürlük umudu olduğunu bir kez daha kanıtladı. Düşmanın her türlü saldırısına karşı fedaice savaşarak cevap verilebileceğini ve zaferin de ancak böyle kazanılabileceğini başarılı pratikleri ile gösteren Memyan, Helmet, Welat ve Hüseyin yoldaşlarımız öncü birer militan olarak halkımızın özgürlük tarihindeki yerini aldı.

Rojhat ve Erdal yoldaşlarımızın Ankara’da yaktığı özgürlük meşalesini Kurdistan dağlarına taşıyan ve düşmana tarihinin en büyük darbelerinden birini vurmayı başaran Memyan, Helmet, Welat ve Hüseyin yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Memyan Armanc
Adı Soyadı: Hakim Tekin
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Begî – Ali
Şehadet Tarihi ve Yeri: 22 Aralık 2023 / Xakurkê

Memyan Armanc – Hakim Tekin

Kod Adı: Helmet Şahin
Adı Soyadı: Kawa Takor
Doğum Yeri: Dêrelok
Anne – Baba Adı: Leyla – Kazim Şukrî
Şehadet Tarihi ve Yeri: 23 Aralık 2023 / Zap

Helmet Şahin – Kawa Takor

Kod Adı: Welat Serhed
Adı Soyadı: Welat Sönmez
Doğum Yeri: Erzirom
Anne – Baba Adı: Mihriban – Abdullah
Şehadet Tarihi ve Yeri: 23 Aralık 2023 / Zap

Welat Serhed – Welat Sönmez

Kod Adı: Hüseyin Azad
Adı Soyadı: Elyasa Çiftçi
Doğum Yeri: Mûş
Anne – Baba Adı: Nuran – Mehmet Emin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 23 Aralık 2023 / Zap

Hüseyin Azad – Elyasa Çiftçi

FEDAİ BİR TARZDA DÜŞMAN MEVZİLERİNİN İÇİNE KADAR SIZDI

Memyan yoldaşımız yurtsever duruşuyla tüm Kurdistan halkına örnek olan Gever’de yurtsever bir ailede doğdu. Yakın akrabalarından gerilla saflarına katılımların ve şehitlerin olması Memyan yoldaşımızın erkenden partimiz PKK ile tanışmasını sağladı. Aynı zamanda Kurdistan’da yaşayan her Kürt gibi düşman gerçekliğine bizzat tanık olması ve düşmanın halkımıza yönelik geliştirdiği soykırım sistemi altında yaşamak zorunda kalması Memyan yoldaşımızda düşmana karşı bir öfke yarattı. Bu düşman gerçekliğine karşı fedailik çizgisinde mücadele eden gerillanın varlığını, halkımızın varlık koşulu olarak değerlendiren yoldaşımız, bu nedenle gerilla mücadelesine hep kutsallık atfetti. Bir Kürt genci olarak halkımızın özgürlük sorununa cevap olması gerektiğinin farkında olan Memyan yoldaşımız ancak mücadele içinde yer alarak görev ve sorumluluklarını yerine getirebileceğine inandı. Bu temelde ilk olarak yurtsever, devrimci gençlik çalışmalarında yer aldı. Bu çalışmalarda yer alması ile daha fazla bilinçlenen yoldaşımız, düşman gerçekliğini de daha iyi anlamaya başladı. Ancak düşmanın Kurdistan’dan çıkarılması ile halkımızın özgürlüğüne kavuşabileceğine inanan yoldaşımız, bu temelde mücadelesini daha da büyütme kararlılığına ulaştı. Uzun bir süre gençlik çalışmalarında yer alan yoldaşımız, 2015 yılında Gever’de gelişen Özyönetim Direnişi’nde yer alarak bu amacına ulaşmak için gerektiğinde düşmana karşı en etkili bir şekilde savaşacağını da gösterdi. Bu direniş sürecinde birbirinden değerli birçok yoldaşı ile aynı mevzilerde savaşan Memyan yoldaşımız başta Şehîd İslam Cîlo (Talip Bartın) ve Şehîd Memyan Jiyanda (İsmail İnci) gibi yoldaşlarımızın kişiliğinde partimiz PKK’yi daha derinlikli tanımaya başladı. Özellikle bu yoldaşlarımızın yoldaşlığa verdiği değerin etkisinde kalan yoldaşımız, 2015 yılında Memyan Jiyanda (İsmail İnci) yoldaşın şehadete ulaşması üzerine gerilla saflarına katılma kararı aldı.

Gerilla saflarına katıldıktan sonra Memyan ismini alarak mücadelesine şehitlerin anısına bağlılık temelinde bir katılım sağlayacağını ifade eden yoldaşımız, tüm devrimci yaşamı boyunca bu amacına bağlı kalarak mücadele etti. Gerilla saflarındaki ilk eğitimini Qendîl alanında gören yoldaşımız, aldığı eğitimle mücadele gerçekliğimizi daha iyi anlamaya başladı. Özellikle Rêber Apo felsefesinde derinleşmeyi temel bir hedef olarak önüne koyan yoldaşımız, bu temelde derinlikli yoğunlaşmalar yaşayarak mücadelesini daha da anlamlı kılmanın çabasında oldu. Aldığı eğitimlerle kendisini günden güne geliştirme imkanı bulan yoldaşımız, sade ve dürüst kişiliği ile tüm yoldaşlarının örnek alacağı bir militan olmayı başardı. Rêber Apo’nun felsefesinde derinleştikçe özgür yaşama tutku derecesinde bağlanan Memyan yoldaşımız, bu yaşamın korunması ve tüm insanlığa ulaştırılabilmesi için etkili bir mücadelenin içerisine girmesi gerektiğinin bilincinde oldu. Bunun da insanlık düşmanı Türk devletine karşı varlığımızı koruma savaşına aktif bir şekilde katılmaktan geçtiğinin farkında oldu. Bu savaş sürecinde halkımızın beklentilerine cevap olabilmek için kendisini askeri anlamda geliştiren yoldaşımız, özellikle yeni dönem gerillacılığının taktik ve tarzını kişiliğinde temsil etmek için büyük bir yoğunlaşmanın sahibi oldu. Bu temelde branş eğitimlerine büyük önem veren yoldaşımız, ancak profesyonel bir gerillacılıkla savaşta zaferin elde edilebileceğine inandı.

Düşmanın Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılar geliştirmeye başlaması ile birlikte Memyan yoldaşımız da ısrarla savaşın yoğun olduğu bölgelere gitmek istedi. Önderliğimiz üzerindeki ağırlaştırılmış tecride ve şehit yoldaşlarımızın anısına ancak soykırımcı düşman gerçekliğine karşı savaşarak cevap olabileceğini dile getiren yoldaşımız, bu temelde Xakurkê bölgesine geçti. Xakurkê bölgesinde büyük bir coşku ve heyecanla her çalışmaya katılan yoldaşımız, hiçbir zaman iş ayrımı gözetmedi ve her çalışmayı halkımızın özgürlük mücadelesinde verilen hizmet olarak ele aldı. Savaş tünellerini yapımında aşkla yer alan yoldaşımız, bu tünellerde düşmanın yenilgiye uğratılacağına yürekten inandı. Bunun için durmak bilmeden çalışan Memyan yoldaşımız aynı zamanda düşmanın işgal saldırılarını da takip etmeyi sürdürdü. Tüm yoğunlaşması savaş üzerine olan Memyan yoldaşımız hep düşmana ağır darbeyi indireceği anı bekledi. Bunun için savaşın tüm detaylarına yoğunlaşan yoldaşımız; başarının askeri taktikte derinlik, Apocu irade ve vuruş tarzında keskinlikle mümkün olduğu kanaatine vardı. Bu temelde Xakurkê bölgesinde gerçekleşen birçok eylemde görev alan Memyan yoldaşımız, bu görevlerini başarı ile yerine getirdi. Fakat en büyük hayali olan düşmanı Kurdistan’dan süpürmeyi gerçekleştirmek için daha etkili eylemlerin yapılması gerektiğine inandı. Bunun da fedailik tarzında bir katılımla gerçekleşeceğine inanan yoldaşımız, bu amaçla kendisini her anlamda hazırlamaya başladı.

22 Aralık 2023 günü Xakurkê bölgesine bağlı Girê Şehîd Kamûran ve Girê Şehîd Heqî alanlarına yönelik gerçekleştirilen Şehîd Ahmed Rûbar Devrimci Operasyonu’nda yer alarak bu amacına ulaşmayı hedefleyen Memyan yoldaşımız, fedai bir tarzla düşman mevzilerinin içine kadar sızarak birçok düşman askerinin cezalandırılmasında rol sahibi oldu. Düşmana olan öfkesini böylesi etkili bir eylemle doruğa çıkaran yoldaşımız, adeta yüzlerce yılın ve on binlerce şehidimizin intikamını alırcasına düşman askerinin üzerine yürüdü. Düşmanı beklemediği bir anda vuran Memyan yoldaşımız düşmanı temellerinden sarsarak Apocu fedailerin halkımızın özgürlüğü ve Önderliği için hiçbir fedakarlıktan geri durmayacağını bir kez daha gösterdi. Xakurkê’de fedaice savaşarak şehadete ulaşan Memyan yoldaşımız, mücadelesi ve yaşamdaki duruşu ile her zaman bizlere örnek olduğu gibi şehadeti ile de zafer gerekçemiz olacaktır.

KURDISTAN’I İŞGALCİLERE KARŞI KORUYAN KÜRT HALKININ YİĞİT EVLADI

Sömürgeci Türk devleti, acımasız asimilasyon, inkâr ve imha saldırılarıyla halkımızı tarihten silmeyi temel hedefi haline getirdi. Saldırıların en fazla yoğunlaştığı dönemde Rêber Apo PKK ile tarihe müdahale etmiş ve efsaneleşen özgürlük yürüyüşünü başlattı. Kendi kendisini inkar konumuna getirilen halkımız, PKK’yle birlikte yeniden dirilmiş ve direniş kültürü Kurdistan’ın her karış toprağına yayıldı.

Helmet yoldaşımız, Başûrê Kurdistan’ın Duhok iline bağlı Dêrelok nahiyesinde yaşama gözlerini açtı. Zap dağlarının eteklerinde dünyaya gelen Helmet yoldaşımız, yurtsever bir aile ve çevrede büyüdü. Ailesinin özlü yurtseverliği, özgür Kurdistan’a olan bağlılıkları, şehitler yolunda mücadele etmekten yana olan duruşu, Helmet yoldaşımızın kişiliğini şekillendirdi. Helmet yoldaşımız erken yaşlardan itibaren güçlü bir ulusal bilince, yurt ve halk sevgisine ulaştı. Ülkemiz Kurdistan’ın büyük bedeller verilerek savunulduğunu, on binlerce şehidin kanı ve halkımızın büyük acıları pahasına karış karış özgürleştirildiğini görerek ve bilerek özgürlük mücadelesine ilgi duydu. Çalışkan ve yetenekli bir Kürt genci olan Helmet yoldaşımız, Kürtçe’nin Soranî lehçesinin yanı sıra Kurmancî’yi ve Farisî dilini öğrendi. Spora olan ilgisi ve yatkınlığıyla sportmen bir genç olarak kendisini geliştirdi. Yeri geldiğinde ekonomik olarak ailesine yardımcı olmak ve kendi ayakları üzerinde durmak için farklı işlerde çalıştı.

Yüreğinde ulusal duygular ve zihninde derin bir toplumsal bilinç taşıyan Helmet yoldaşımız, genç yaşlarında Partimiz PKK’nin sembol öncülerinden ve büyük ulusal devrimci Helmet (Diyar Xerîb) yoldaşımızı tanıdı. Diyar Xerîb yoldaşımızı tanıması, aynı zamanda onun şahsında Apocu ideolojiyi tanımasına, Apocular’ın dervişane yaşam tarzını, üslubunu, hal ve hareketlerini yakından gözlemlemesine yol açtı. Apocular’ın insanda büyük hayranlık uyandıran duruşu ve yaşamı, Helmet yoldaşımızı da derinden etkiledi ve Apocu bir devrimci olma kararına götürdü.

TAŞIDIĞI İSME LAYIK OLMAYA ÇALIŞTI

Helmet yoldaşımız, önce yurtsever devrimci gençlik ve sonra da kültür sanat çalışmalarında yer aldı. Burada Kürt gençlerinin bilinçlenmesi, öz değerleri temelinde örgütlenmesi ve mücadele etmesi için çalışmalar yürüttü. Helmet yoldaşımızın babasının askeri bir komutan olması, onun da askeri alana ilgi duymasına, silahlı mücadele üzerine kafa yormasına ve gerillaya yönelmesine yol açtı. Helmet yoldaşımız, bu temelde 2019 yılında yüzünü Kurdistan dağlarına dönerek gerilla saflarına katıldı.

Dürüst, içten ve özlü bir kişiliğe sahip olan Helmet yoldaşımız, ilk gerilla eğitimini aldıktan sonra hızla pratiğe katıldı. Gerilla ordumuzun 40 yıllık mücadele birikimini, hareket tarzını ve taktiklerini erkenden özümsemeye, kişiliğinde oturtmaya ve güçlü bir gerilla kişiliğine ulaşmaya çalıştı. Bu temelde kendisini hem teorik hem de pratik olarak eğitti. Helmet yoldaşımız, PKK saflarına katıldıktan sonra Helmet (Diyar Xerîb) yoldaşımızın şehadete ulaşmasıyla beraber O’nun ardılı olmak, mücadelesini sürdürmek, anısını yaşatmak ve intikamını almak için Helmet ismini aldı. Yoldaşımız, Helmet ismini aldıktan sonra tüm devrimci yaşamı boyunca bu isme layık olmaya çalışıp, hakkını vermeyi esas aldı.

Helmet yoldaşımız, gerilla yaşamında üzerine düşen her sorumluluğu büyük bir aşkla yerine getirmeye çalıştı. Örgütümüz kendisini farklı çalışmalarda değerlendirmek istemesine rağmen Helmet yoldaşımız daima çok yetkin bir gerilla olmayı esas aldı ve bunda ısrarcı oldu. Büyük bir aşk ve görev bilinciyle savaş mevzilerinin yapımından alt yapı çalışmalarına, birçok gerilla faaliyetinde emek sahibi oldu. Helmet yoldaşımız, pratik zekası, ilgisi ve yüksek merakı ile askeri alanda uzmanlaşmak için askeri akademide eğitime gördü. Eğitim sürecine kendisini çok güçlü bir şekilde katarak uzmanlık düzeyine ulaşan yeni dönem gerillası oldu.

İŞGALCİLERİN BAŞÛR'U İŞGAL ETMESİNİ KABUL ETMEDİ

İşgalci Türk ordusunun Başûrê Kurdistan’a dönük kapsamlı işgal saldırıları geliştirmesi, Başûrê Kurdistan’ın tümünü işgal etmeye çalışması, Helmet yoldaşımızda büyük bir öfkeye yol açtı. Özellikle de Helmet yoldaşımızın yaşama gözlerini açtığı, aşiretinin ve ailesinin binlerce yıldır yaşadığı Zap dağlarının, köylerinin ve bölgenin işgal saldırılarına maruz kalması öfkesini daha da büyüttü. İşgalci orduya ve onun işgal saldırılarına ‘’dur’’ denilmesi gerektiğine inanarak, Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın geliştirdiği tarihi direniş sürecine katılmak için ısrarcı oldu. Bu temelde profesyonel gerilla timlerine dahil olarak Metîna’dan Zap’a kadar işgalcilere karşı gelişen direnişe katıldı. Birçok devrimci operasyon ve eyleme katılarak öncü bir Apocu fedai militan olarak işgalci Türk ordusuna ağır darbeler vurdu. KDP’nin işgalci Türk ordusuna işbirlikçilik yapan, gırtlağına kadar ulusal ihanete saplanan, artık tamamen işgalci Türk devletinin korucusu konumuna düşüp Başûrê Kurdistan’ı peşkeş çeken hazin durumu gözler önünde iken; Helmet yoldaşımız ise bu toprakların öz evladı olarak her şeyden önce bu işbirlikçi-ihanetçiliği ve işgalcilerin Kurdistan topraklarına ayak basmasını asla kabul etmedi. Kurdistan’ın varlığını korumak ve özgürlüğünü sağlamak için tüm varlığını ortaya koyarak fedaice mücadele etti. Helmet yoldaşımız, en zorlu arazilerde, en ağır koşullarda büyük bir irade ve fedai ruhla ülkemiz Kurdistan’ın özgürlüğü için savaştı. 23 Aralık 2023 Girê Amediyê Devrimci Operasyonu’nda öncü bir fedai olarak düşmanın üzerine giderek şehadete ulaşan Helmet yoldaşımız, işgalcilere ve onun işbirlikçisi olan ihanetçilere karşı en ağır darbeyi vurdu. Büyük bir ulusal devrimci, Kurdistan’ı işgalcilere karşı koruyan Kürt halkının yiğit evladı, özgürlük mücadelemizin öncü ve fedai militanlarından biri olarak adını tarihe yazdırdı.

İŞGALCİLERİN KALBİNE BÜYÜK BİR KORKU SALDI

Tarihi boyunca sömürgecilere karşı direnişe öncülük yapan Erzirom kentimiz Rêber Apo’nun mücadelesini erkenden sahiplenen ve güçlü yurtseverlik kültürüyle en ön safta yer aldı. Binlerce evladını direniş saflarına gönderen, geliştirdiği serhildanlarda şehitlerine sahip çıkan ve alanda yürüttüğü mücadeleyle sömürgecilere gereken cevabı veren Erzirom halkımız, PKK’nin direniş kültürünü gelenek haline getirerek kuşaktan kuşağa aktardı. Bu güçlü ve sarsılmaz geleneğe bağlı yurtsever bir ailemizde dünyaya gelen Welat yoldaşımız, PKK’nin özgürlük destanını erken yaşlardan itibaren tanıma şansına sahip olan yoldaşlarımızdan oldu. Maddi zorluklar içinde yaşamını sürdüren bir ailede yetişen yoldaşımız, farklı işlerde çalışarak ailesine yardımcı oldu ve emekçilik temel özelliklerinden biri oldu. 2004 yılında Qers’te şahadete ulaşan akrabası Şehîd Deniz’in cenaze törenine katılması, yoldaşımız üzerinde büyük bir etki yarattı. Sömürgeci Türk devletinin baskıları yoldaşımızın mücadele arayışını derinleştirdi ve düşman gerçekliğini daha yakından tanımasını beraberinde getirdi. Maddi sıkıntılar nedeniyle 2008 yılında Türkiye metropollerine geçerek ailesini maddi katkıda bulunan yoldaşımız, bu süreçte Partimizi daha yakından tanımaya başladı. Kurdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılma hayaliyle büyüyen yoldaşımız, bu dönemde katılmak istedi ancak yaşının küçük olması nedeniyle saflara katılamadı. Mücadele kararlılığı ve sömürgecilerden intikam alma isteği Welat yoldaşımızın karşısına çıkan bütün engelleri bir bir aşmasını sağladı. Gençlik çalışmalarına dahil olan yoldaşımız, yürüttüğü çalışmalarda Kürt gençleri başta olmak üzere halkımızı işgalcilerin acımasız saldırılarına karşı korumaya çalıştı ve yüksek bir tempoyla her alanda etkili bir çalışma yürüttü. Birçok kez işgalciler tarafından gözaltı terörüne maruz kalan yoldaşımız, sömürgecilere asla taviz vermedi, direnişini yükselterek gereken cevabı militanca verdi.

Pratik içinde sürekli gelişen, halk içinde öncü bir militan haline gelen yoldaşımız, İmralı işkence sisteminde tarihi bir direniş sürdüren Rêber Apo’ya layık bir militan olmak, Önderliğimizin fiziki özgürlüğünü sağlamak ve halkımızın özgür bir gelecek sahibi kılmak için 2014 yılında çocukluk hayali olan gerillaya katıldı. Fermandar Egîd’in sömürgecilere büyük darbeler vurduğu ve Kurdistan’da gerillacılığın merkezi olan Botan’da gerilla saflarına katılan Welat yoldaşımız, katılım günü olarak da 21 Mart’ı seçerek Newrozlaşan, Newrozlarla kendisini yeniden yaratan halkımızın direnişini militan katılımıyla selamladı.

Kurdistan’ın doğası ve güçlü toplumsal yapısı içinde büyüyen Welat yoldaşımız, aldığı kültür ve emekçi kişiliğiyle zorlu gerillacılık koşullarına hızla uyum sağladı. Enerjik ve güler yüzlü kişiliğiyle yoldaşlık sevgisini her yoldaşına yansıttı, en zor işlerde en ön planda olmayı temel hedefi haline getirdi. Cûdî’de temel gerillacılık eğitimini başarıyla tamamlayan yoldaşımız, Bakurê Kurdistan’da ilk gerillacılık pratiğine başladı. Pratik içinde yetişen ve pişen Welat yoldaşımız, güçlü iradesi ve emekçi kişiliğiyle öncüleşti, yoldaşlarıyla bütünleşti ve birçok kritik görevi başarıyla sonuçlandırdı. Ağır yaralanmasına rağmen Apocu iradesiyle hızla iyileşen yoldaşımız, kısa süre sonra direniş mevzilerine geri döndü. Botan’ın birçok alanında pratik yürüten yoldaşımız, DAİŞ çetelerinin halkımızı soykırıma uğratma saldırıları karşısında halkımızı savunmak için Rojava geçen ilk yoldaşlarımızdan oldu, DAİŞ çetelerinin ve destekçilerinin aldığı tarihi yenilgide büyük bir emek sahibi oldu. Halkımızın özgür iradesiyle oluşturduğu Rojava Özgürlük Devrimi’nin ardından tekrar yüzünü Kurdistan dağlarına dönen yoldaşımız, tecrübeli bir militan ve dönemin ruhunu yakalayan bir öncü olarak mücadelesini aralıksız bir şekilde sürdürdü. Aldığı eğitimlerle hem ideolojik hem askeri bilgisini derinleştiren Welat yoldaşımız, Metîna’dan Zap’a nerde gerekli olursa en ön cephede yerini aldı, işgalcilere ağır darbeler vurulmasına öncülü yaptı. Katıldığı her eylemde fedaice işgalcilerin üzerine giden ve tek tek mevzileri düşüren Welat yoldaşımız, işgalcilerin kalbine büyük bir korku salmıştır. Demokratik Modernite Gerillacılığını şahsında somutlaştıran, pratiğine yansıtan Welat yoldaşımız, nefes aldığı her anı halkımızın özgürlük mücadelesine adadı.

Mücadele saflarına birçok katılımlar ve şehitleri olan bir aile ve çevreden gelmesi, Welat yoldaşımızın şehitler ve mücadele gerçeğine erkenden güçlü bağlar kurmasını beraberinde getirdi. Şehitlerimizin direniş bayrağını daha fazla yükseltmek için her an yoğunlaşma içinde olan Welat yoldaşımız, Rêber Apo’nun savunmalarını kendisine rehber edinip büyük bir derinlik sağladı. Büyük küçük demeden bütün devrim görevlerine büyük bir ciddiyetle yaklaşan yoldaşımız, hiçbir zaman mevcut olanla yetinmedi ve her zaman daha fazla katılmayı esas aldı.

Sömürgeci Türk ordusunun Başurê Kurdistan’ı işgal etme saldırılarının yoğunlaştığı Şehîd Delîl Batı Zap ve Metîna alanlarında gelişen tarihi direnişe katılmak için büyük bir ısrar sahibi olan yoldaşımız, en ön cephede yerini aldı, birçok eylemde işgalcilerin üzerine ilk giden, ilk mevziyi düşüren yoldaşımız oldu. İşgale ve işgalcilere karşı büyük bir öfkesi olan yoldaşımız, cesur kişiliğiyle sömürgecilere gereken cevabı verdi. Şehîd Ciwan Welat, Şehîd Andok Adil ve Şehîd Botan Raperîn yoldaşlarımızın şahsında bütün şehitlerimizin direnişini sahiplendi. Yoldaşlarımızın canlarıyla yükselttiği direniş bayrağını daha yükseğe taşıdı, öncülerin izinde tereddütsüzce yürüyen öncü bir militan oldu.

Ölümsüz fedailerimizin mücadele çizgisinde tereddütsüzce ilerleyerek militanca yaşayan ve savaşan Welat yoldaşımız, şehitlerimizden miras kalan direniş çizgisine layık olmayı başararak ardında asla unutulmayacak bir mücadele mirası bıraktı. Welat yoldaşımızın anısı her zaman önümüzü aydınlatacak ve mutlaka zaferle taşınacaktır.  

DÜŞMANIN KURDISTAN’DAKİ VARLIĞINA BİR AN BİLE TAHAMMÜL ETMEDİ

Hüseyin yoldaşımız Mûş, Kop’da yurtsever, kimliğine ve kültürel değerlerine bağlı bir ailede dünyaya geldi. Bu nedenle Hüseyin yoldaşımız da Kürtlük özüne uygun bir şekilde yetişti. Doğal köy ortamında büyüyen yoldaşımız, sade ve özlü bir kişilik olarak büyüdü. Partimiz PKK’nin soykırımcı Türk devletine karşı geliştirdiği mücadelenin tüm Kurdistan’da olduğu gibi Serhed alanında da etkili olmasıyla birlikte Hüseyin yoldaşımız da küçük yaştan itibaren gerillayı ve partimizi tanıdı. Gerillayı daha çok izlediği programlardan, gazete ve kitaplardan tanıyan yoldaşımız yaşadığı etkilenme ile gerillayı çocukluk kahramanı haline getirdi. En büyük hayalini de gerillaya katılarak halkımızın bir özgürlük neferi olmak olarak belirledi. Gençlik dönemlerine kadar köyde ailesi ile birlikte yaşayan yoldaşımız daha sonra ailesinin geçimine katkıda bulunmak için Türkiye metropollerine geçti. Burada aynı zamanda gençlik çalışmalarına da başlayan Hüseyin yoldaşımız, bu çalışmalarda Parti gerçekliğimizi daha yakından tanıma imkanı buldu. Yine yer aldığı çalışmalardaki yoldaşlarının yaklaşımlarından, yoldaşlık ilişkilerinden etkilenen Hüseyin yoldaşımız her geçen gün mücadeleye daha fazla bağlandı. Rêber Apo felsefesini anladıkça özgür yaşama olan bağlılığı daha da güçlenen yoldaşımız, bu yaşamın bir parçası olmak için kendisini Rêber Apo felsefesinde derinleştirmesi gerektiğinin bilincinde oldu. Yaşadığı çevrede aynı zamanda düşman gerçekliğini de yakından tanıma imkanı bulan yoldaşımız, özellikle düşmanın yüz yıldır uyguladığı soykırım siyasetini ve uygulamalarını derinlikli çözümleme imkanı buldu. Bu düşman gerçekliğine karşı daha fazla mücadele etmesi gerektiğinin bilincinde olan Hüseyin yoldaşımız, bu yönlü arayışlarını daha da sıklaştırdı. Türk devletinden destek alan DAİŞ çetelerinin Rojava Özgürlük Devrimi’ne saldırması ve bu saldırılara karşı başta Kobanê olmak üzere halkımızın yediden yetmişe destansı bir direniş göstermesi Hüseyin yoldaşımızı derinden etkiledi. Halkımızın bu destansı direnişine bir Kürt genci olarak katılma kararı veren yoldaşımız kardeşi Roza ile birlikte gerilla saflarına katılma kararı alarak 2014 yılında yüzünü Kurdistan dağlarına döndü.

İlk eğitimini Zap bölgesinde gören yoldaşımız, aldığı eğitimlerle dağ ve gerilla yaşamına hemen adapte oldu. Yaşama büyük bir coşku, heyecan ve moralle katılan Hüseyin yoldaşımız, bu özellikleri sayesinde tüm yoldaşlarının örnek aldığı bir militan oldu. Bulunduğu her ortamda güç ve çekim merkezi olmayı başararak, yaşamdaki duruşu ve katılımı ile kısa sürede tüm yoldaşlarının saygı ve sevgisini kazandı.

DAİŞ çetelerinin, Kerkûk ve Maxmûr halkımıza yönelik saldırı başlatması üzerine bu alanlara giden ilk grupların içinde yer alan Hüseyin yoldaşımız, burada çetelere mücadele ederek halkımızın yeni katliamlara maruz kalmasını engelleyen yoldaşlarımızdan oldu. Yaşanan yoğun savaş sürecinde çetelere karşı geliştirilen birçok eylemde yer alan Hüseyin yoldaşımız, aynı zamanda birçok farklı çalışma da yürüterek üstlendiği görev ve sorumlulukları layıkıyla yerine getirdi.

Kerkûk ve Maxmûr’daki görevini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra tekrar Kurdistan dağlarına dönen yoldaşımız, burada kendisini yeni dönem gerillacılığı esasları üzerinde eğitti. Profesyonel bir Apocu militan olarak kendisini zorlu bir pratik için hazırlayan yoldaşımız, düşman saldırılarının en yoğun yaşandığı bir süreçte Cîlo bölgesine geçti. Burada da başarılı bir pratik yürüten yoldaşımız, bir süre Zap alanında kaldıktan sonra kendisini Önderlik felsefesinde derinleştirmek ve yaşaman tarihi savaş sürecine hazırlamak için ideolojik eğitim için önerdi. Önerisinin kabul edilmesi ile akademide eğitim almaya başlayan yoldaşımız, aldığı eğitimlerle Apocu felsefede derinleşti. Yaşama daha anlamlı bir katılım sağlamaya başlayan yoldaşımız, bu eğitim sürecinde kendisine yardım eden yoldaşlarının emeğine layık olabilmek için büyük bir azmin ve çabanın sahibi oldu. Partimizin ilkelerinde derinleştirerek yaşanan sürece cevap olabileceğinin bilincinde olan Hüseyin yoldaşımız, akademi sürecinde yaşadığı yoğunlaşma ve yoldaşlarından aldığı güçle başarılı bir pratiğe ilk adımını attı.

Hareketli gerilla timlerinde yer alarak yaşanan savaş sürecine dahil olan Hüseyin yoldaşımız, düşmana karşı geliştirilen birçok eylemde yer alarak düşmana olan öfkesini pratiğine yansıttı. Büyük fedakarlık, irade gerektiren ve Apocu militanlığın özünü oluşturan fedailiği yaşam biçimi haline getiren Hüseyin yoldaşımız, bunu eylemlerine de bariz bir şekilde yansıttı. Düşmanın Kurdistan’daki varlığına bir an bile tahammül etmeyen Hüseyin yoldaşımız, en büyük amacını düşmanı Kurdistan’dan temizlemek olarak belirledi. Bunun için askeri anlamda kendisini her geçen gün eğitti, geliştirdi. Yaşadığı derinlikli yoğunlaşmaları yer aldığı her eylemde zengin tarz ve taktiklerle gösteren Hüseyin yoldaşımız, düşmana karşı geliştirilen ve birçok defasında da başarılı sonuçların alındığı eylemlere öncülük etti.

Son olarak yer aldığı Girê Şehîd Pîrdoğan Direniş Alanı’ndaki devrimci operasyona da fedai bir katılım sağlayan yoldaşımız, burada düşman vurulan tarihi darbenin mimarlarından oldu. Büyük bir serinkanlılık ve irade ile üzerine yürüdüğü düşmana ezici bir darbe vuran Hüseyin yoldaşımız, ağır yaralanmasına rağmen fedailik duruşundan taviz vermeden son nefesine kadar savaşarak şehadete ulaştı.”