YENİLENDİ

Hewlêr Valisi Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti

Hewlêr Valisi Omed Xoşnav, Mêrdîn Büyükşehir Belediyesine gerçekleştirdiği ziyarette, barış için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirtirken, Ahmet Türk ise, “Başûr yönetimi tüm Kürtlerin haklarını savunmalıdır” dedi.

Hewlêr Valisi Omed Xoşnav, Hewlêr Belediye Başkanı Karzan Hadî, Kurdistan Parlamentosu Milletvekili Şivan Zirarî ve beraberindeki heyet, Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Xoşnav ve beraberindeki heyeti Eşbaşkanlar Ahmet Türk ve Devrim Demir ile DEM Parti Milletvekili Saliha Aydeniz karşıladı. 

‘BÖLGE BARIŞINI DESTEKLİYORUZ’

Xoşnav, Mêrdîn’de bulunmaktan mutlu olduğunu dile getirerek, “Mezopotamya Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı’nı ziyaret etmek için 3 gündür Amed’de bulunduk. Bugün de Mêrdîn’e geldik. Bizleri ağırladığınız için teşekkür ediyoruz. Kurdistan Bölgesel Hükümeti olarak bölge barışını destekliyoruz. Her zaman barış için bizim üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazırız. Siz değerli başkanları da bir gün Hewlêr’e de davet ediyoruz. Kapılarımız her zaman sizler için açıktır” dedi. 

AHMET TÜRK: BAŞÛR YÖNETİMİ DE KÜRTLERİN HAKLARINI SAVUNMALIDIR

Ahmet Türk ise, görüşmede “Hiçbir zaman halklar arasında bir engel veya sorun çıkmadı. Mêrdîn halkları olarak her zaman kültürümüze, dilimize ve toprağımıza sahip çıkıyoruz. Keşke Türkiye’deki diğer kentler de Mêrdîn gibi çok kültürlü olsaydı. O zaman Türkiye’de demokrasi ve barış sağlanmış olurdu. Her şeyden önce Kürtler arasında bir diyalogun olmasını istiyoruz. Kürt halkının geleceği için Kurdistan’ın tüm bölgelerinde ilişkilerimizi kurmalıyız. Başûrê Kurdistan sadece orada yaşayan halkın değil, tüm Kürtlerindir. Bu yüzden tüm Kürtlerin gözü Başûrê Kurdistan’ın üzerindedir. Başûr Yönetimi de bu yüzden tüm Kürtlerin haklarını savunmalıdır. O vakit Kürtler amaçlarına ulaşmış olacaktır. İnanıyorum ki Kürtler arasında hem siyasette hem de halklar arasında ilişkiler daha da güçlenecektir” diye belirtti. 

Devrim Demir de Kürt halkının birlik olmasının önemli olduğunu belirterek, “Bir tarafta bizler halkımıza hizmet yapacağız bir tarafta da Kürtlerin birlikteliğinin sağlaması için elimizden geleni yapmalıyız” ifadelerini kullandı. 

Mêrdîn'den sonra Şirnex’e geçen Xoşnav ve beraberindeki heyet, Cizîr ilçesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi (DEM Parti) Cizîr belediye eşbaşkanları Güler Tunç Yerbasan ile Abdurrahim Durmuş’u ziyaret etti. Burada Güler Tunç Yerbasan ve Durmuş tarafından karşılanan heyet ardından eşbaşkanlarla görüşme gerçekleştirdi. Xoşnav ve beraberindeki heyet eşbaşkanları tebrik ederek başarılar diledi. 

Ardından Xoşnav ve beraberindeki heyet Cizre Sanayi ve Esnaf ve Sanatlar Odasını ziyaret etti.