Görgü tanıkları: Yaralıları almaya çalışırken polis ateş açtı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 1’i çocuk, 4 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının görgü tanıkları, polislerin yaralılara müdahale edilirken bile ateş açtığını söyledi.

Hakkari’nin Gever ilçesinde bulunan Amed Çarşısı yakınlarında 1'i çocuk 4 kişinin yaşamını yitirdiği ve 2 kişinin de yaralandığı olayla ilgili konuşan görgü tanıkları ve yaralılar, katliam anını anlattı. Olayın yaşandığı sırada çarşı merkezinde hiçbir hareketliliğin olmadığını dile getiren görgü tanıkları, yaralıların hastaneye kaldırıldığı esnada bile polisler tarafından ateş açıldığı ve gaz atıldığını belirtti. 

Yine hastaneyi abluka altına alan polislerin, yakınları için toplanan yurttaşlara da saldırdığı öğrenildi. Polislerin hastanenin acil bölümünde toplanan insanlara söylediği, "Daha iki ay önce gelen bir arkadaşımız tarafından yanlışlıkla olmuş" sözleri ise görüntülere yansıdı. 

Olay esnasında görüntü almak isteyen gazeteci Yaşar Kaplan ise, özel hareket timleri tarafından gözaltına alındıktan sonra darp edilerek serbest bırakıldı. 

Katledilen Aydın Tümen'in kardeşi Ayaz Tümen, olayın yakınlarında gerçekleştiğini belirtti. Babasının bir yaralıyı almak için olay yerine hızlıca gittiğini aktaran Tümen, yaşananlara ilişkin şunları söyledi: "Yaralılarımız kaldırırken bize ateş edildi. Silahın tutukluluk yaptığını söylüyorlar. Eğer böyle bir durum olsaydı yaralılarımız kaldırırken bize müdahale etmezlerdi. Vurulan kişilerin yaralarını derinleştirmek için bunu yaptılar."

Yaşanan saldırıda yaralı olarak kurtulan Şemsettin Çakmakçı ise, yıllardır çalıştığı mobilyacıda dururken bir anda zırhlı araçtan ateş açıldığını söyledi. Taramanın hemen ardından yaralı birisinin kendisine yardım çağrısında bulunduğunu aktaran Çakmakçı, "O an da ben de vuruldum. Sivil bir araçla hastaneye kaldırıldık. Sebepsiz bir şekilde taradılar" dedi.