DFG ve MKG üyeleri, KDP'nin rehin tuttuğu Ahmet için buluştu

DFG ve MKG üyeleri, KDP asayişi tarafından alıkonulan ve 50 gündür kendisinden haber alınamayan Gazeteci Süleyman Ahmet için buluştu.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MGK), 25 Ekim tarihinde KDP asayişi tarafından alıkonulan ve 50 gündür kendisinden haber alınamayan Rojnews Editörü Süleyman Ahmet'in durumuna dair açıklama yaptı. DFG binası önünde yapılan eyleme Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanı Sultan Yaray da katıldı.
MGK Sözcüsü Roza Metîna, KDP'nin gazetecilere dönük uygulamalarına tepki gösterdi, KDP döneminde gazetecilere dönük baskılara işaret ederek, şöyle dedi:

"2008’de Soranê Mame Heme katledildi ve halen katiller açığa çıkarılmadı. Güney Kurdistan’da Soranê Mame Heme ilk basın şehididir. Gazeteci Serdeşt Osman 4 Mayıs 2010 tarihinde Hewler’de kaçırıldı ve 2 gün sonra cenazesi Musul’a yakın bir yerde bulundu. 13 Temmuz 2016 tarihinde Rojnews muhabiri Wedat Hisên, KDP’ye bağlı güçler tarafından katledildi. 7 yıl geçmesine rağmen Wedat’ın katilleri cezalandırılmadı. Cezalandırılmadıkları gibi, KDP bu yıl mezarı başında anmasını yapmak isteyen gazeteci meslektaşlarını engelledi. 3 Mart 2017 tarihinde KDP güçleri Şengal’in Xanesor kasabasına saldırdı. Saldırıda 5 YBŞ üyesi yaşamını yitirirken, gazeteci Nujiyan Erhan yaralandı ve 20 gün sonra yaşamını yitirdi. En son 4 Ekim 2022 tarihinde gazeteci ve araştırmacı yazar Nagihan Akarsel, KDP-Türk devleti işbirliği ile katledildi."

'DAHA GÜÇLÜ SES ÇIKARMALIYIZ'

Kurdistan Gazeteciler Sendikası’nın raporundaki verilere de dikkat çeken Roza Metîna, “2020’de 365 gazeteci ve 47 medya kurumuna yönelik 138 kez hak ihlali gerçekleşti. Gazetecilerin Haklarını Koruma Komitesi – METRO Center’a göre 2022’de Federe Kürdistan Bölgesi’nde 301 gazeteciye yönelik 431 hak ihlali yapıldığı tespit edildi. Gazeteciler haber takibi yaparken 195 kez engellenmiş ve 68 gazetecinin malzemelerine el konuldu” dedi.

Bu örneklerin KDP'nin basın ve ifade özgürlüğü alanında sahip olduğu tutum ve anlayışa dair yeterli veri sunduğunun altını çizen Roza Metîna, "Öncelikle biz gazeteciler, yine tüm Kürtler ve dostları, Silêman Ehmed’in yaşamına ilişkin bilgi almak istiyor. Burada bir kez daha meslektaşımız gazeteci Silêman Ehmed’in akıbetini soruyoruz ve bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Ayrıca başta gazeteciler ve basın meslek örgütleri olmak üzere tüm demokratik kamuoyuna çağrımızdır; Silêman Ehmed’in akıbetinin öğrenilmesi ve serbest bırakılması için daha güçlü ses çıkarılmalı ve dayanışma büyütmelidir" diye belirtti.