Dersim'de katledilenler anıldı: Yüzleşmek yerine asimilasyona başvuruluyor

Dêrsim Tertelesi anmasında "Devlet, soykırımla yüzleşmek ya da bunun hesabını vermek yerine inkârcı ve asimilasyoncu politikalarını devam ettiriyor" denildi.

DERSİM ANMA

Dersim'de 4 Mayıs 1937 tarihinde başlatılan soykırımın yıl dönümü dolayısıyla Kutudere bölgesinde anma programı düzenlendi. Alevi örgütlerinin düzenlediği anmaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da katıldı. Anma etkinliği cerağ yakılması sonrası yapılan saygı duruşuyla başladı.

 Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, “Roja Reş (Kara Gün)" olarak nitelendirdikleri katliam için "yüzleşme" çağrısı yaptı. Kadriye Doğan, "Amacımız bu katliamı unutturmamak, gelecek nesillere aktarmak ve bir gün mutlaka yüzleşilmesi için tüm toplumsal kesimlerin ortak mücadele vermesi içindir" dedi.

 Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat, tertele döneminde yaşananları hatırlatarak, "Bu acıyı asla unutmadık" dedi. Mat, "Bizler Avrupa'da da Dersim Soykırı'nın tanınması adına birçok çalışma yürütüyoruz. Dersim'e geldiğimizde görüyoruz ki; devlet, soykırımla yüzleşmek ya da bunun hesabını vermek yerine inkârcı ve asimilasyoncu politikalarını devam ettiriyor. Dersimliler kendi dilini konuşamaz, kendi inancını yaşayamaz hale gelmesi için devlet birçok projeyi hayata geçiriyor. Doğamız tahrip ediliyor. Devlet er geç Dersim'den bugüne kadar yaşanan bütün soykırım ve sürgünlerin hesabını verecek, yüzleşecek" diye vurguladı.

 DAD Eş Genel Başkanı Zeynel Kete, "Bütün canlılar katliama uğradı. '37’de çıkarılan kanunla katliamın fermanı verildi. Onların yolu yolumuzdur. Katledilenleri hiçbir zaman unutmayacağız" dedi.

 'KOMİSYON KURULMALI, ÖZÜR DİLENMELİ'

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, yaşamını yitirenleri andı. Tülah Hatimoğulları, "Dersim Katliamı’nı asla unutmadık, unutturmayacağız. Katliamların yenileri yaşanmasın, acıların üzerine acılar eklenmesin diye unutturmak istemedik" diye kaydetti.

 Geçmiş dönemlerde yaşanan katliamları sıralayan Tülay Hatimoğulları, "Türkiye’deki resmi ideoloji, bu ülkede yaşayan Aleviler başta olmak üzere farklı inançlara öteki muamelesi yapmaktan vazgeçene kadar, Aleviler başta olmak üzere bütün inançtan halkların eşit yurttaşlık hakkı temelindeki bütün hakları anayasal güvence altına alınıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

 Tülay Hatimoğulları, katliamları yüzleşilmesi, bunun için komisyon kurulması ve özür dilenmesini istedi. Tülay Hatimoğulları, şöyle devam etti: "Bütün bunlar gerçekleşene dek mücadelemiz devam edecek. Bu coğrafya hepimizin burası hepimize yeter. Hakikatle yüzleşmek için buradan çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.”

Anma Munzur Nehri'ne karanfil atılmasıyla son buldu.