AFAD kamplarından Cerablus'a parayla çete takviyesi!

Türk devletinin Cerablus'a başlattığı işgal operasyonu kapsamında, AFAD kamplarından çete temin ediliyor. MİT eliyle oluşturulan şebeke üzerinden para karşılığı eleman temin ediliyor.

Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) YPG öncülüğünde Minbic'i özgürleştirmesinin ardından yönünü Bab ve Cerablus'a vermesiyle birlikte Türk devletinin çeteler ile anlaşarak işgal operasyonu düzenlemesinin ardından oynadığı kirli oyunların ardı arkası da kesilmiyor. Bu kez de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) eliyle ajanlaştırılan kişiler üzerinden Türkiye'de bulunan mülteci kamplarında para karşılığı eleman temin ederek Antep'in Karkamış ilçesi üzerinden Cerablus'taki çetelere takviye gönderiliyor. Cerablus'a yönelik Türk devleti tarafından başlatılan ve 7'nci gününe giren işgal operasyonu kapsamında Hatay, Antep ve Urfa'daki il ve ilçelerde bulunan AFAD Çadır Kentlerinde bulunan mülteciler para karşılığı Cerablus'a geçiriliyor.

'SURUÇ'TAKİ AFAD KAMPINDAN CERABLUS'A 20'Yİ AŞKIN ÇETE GÖNDERİLDİ'

Urfa'nın Suruç ilçesinde bulunan Aligor Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve yaklaşık 30 bin kişinin kaldığı Suruç'taki AFAD Çadır Kenti'ne sabah ve akşam saatlerinde ellerinde Dolar dolu çantalar ile gelen kişilerce çetelere üye temin edilmekte. MİT eliyle, kamplardaki polis noktalarından polislerin vasıtasıyla geçerek kampta çetelere üye kazandıran ve buradan para vererek, Karkamış üzerinden Cerablus'a son 4-5 gün içerisinde 20'yi aşkın çetenin geçtiği öğrenildi. Çadır kentte bulunan ve can güvenliği nedeniyle ismini vermek istemeyen kamp sakini bir mülteci, para karşılığı Cerablus'a gönderilen çetelerin ailelerine para verdiklerini ve onların silah kullanabilecek olan çocuklarını da geçirmeye çalıştığını söyledi.

'İBRAHİM VE YASIR ALİ MAHMUT İSİMLİ KİŞİLER TEMİN EDİYOR'

Kampta yapılan çete temini için detaylı bilgi veren kamp sakini, çete temin etmeye çalışan kişinin sabah ve akşam saatlerinde kamp nöbetçisiyle de bir araya geldiğini dile getirdi. Kamp sakini, kampta yaşayan ve aynı zamanda kamp bekçiliği de yapan iki ayağından engelli olan İbrahim isimli bir kişinin çetecilere kamptan üye temin ettiği bilgisini paylaştı. Kamptan ayarlanan çetelerin kamp dışına çıkarılarak Cerablus'a gönderildiği öğrenildi. 
Kamp sakini, kamp içerisinde de çetelere eleman temin eden Yasır Ali Mahmut isimli kişinin bulunduğu ve bu kişinin aynı zamanda kampta telefon satan bir kişi olarak tanındığı bilgisini de verdi. Suruç'taki kamptan eleman temin eden bu şebekenin bizzat içerisinde yer alan ve kamp içerisindeki çetelere para karşılığı elaman teminini bizzat sağlayan kişinin Yasır Ali Mahmut olduğunu söyleyen kamp sakini, Mustafa isimli bir kişiyi de Cerablus'a gönderdiğini, Mustafa'nın 054643...-054659... numaralı telefonları kullandığını aktardı.

'PİŞMANIM AMA DÖNEMİYORUM'

Para karşılığı Cerablus'a geçirilen Mustafa isimli kişiyle kendisine ait telefon numaraları üzerinden yapılan görüşmelerde, Mustafa'nın pişman olduğunu ancak dönüşe dair herhangi bir yolunun olmadığını paylaştığı öğrenildi.

Aldığı para nedeniyle dönüşünün imkansız olduğunu söyleyen Mustafa'nın kampta kalan çocuklarını ise akrabalarına teslim ettiği belirtildi.

Şebekenin halen aktif bir şekilde çetelere eleman temin etme arayışında olduğu kaydedildi.