İnsan Hakları Haftası: Hasta tutsakların durumu ağırlaşıyor

Riha'daki insan hakları ve hukuk örgütlerinin hasta tutsaklar raporunda, Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde 64 ağır ve kronik hastalığı bulunan tutsakların sağlık durumlarının gün geçtikçe daha da ağırlaştığına işaret edildi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Riha Barosu İnsan Hakları Merkezi, İnsan Hakları Haftası kapsamında cezaevlerindeki hasta tutsakların durumuna dair hazırladığı raporu açıkladı.

Baro binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. 

Riha Barosu Avukat Kazım Ekinci İnsan Hakları Merkezi Başkanı Ahmet Taş, hasta tutsakların durumunun her geçen gün ağırlaştığını belirtti. Taş, "Şartlı tahliye hakları hukuk dışı yaklaşım ve kararlarla engellenen mahpusların ivedilikle tahliye edilmeleri için gerekli işlemler yapılmalıdır. Şervan Muhammed, Enver Kanmaz, Hasan Kılıç’ın infazları ertelenmiştir. Hem kişi özgürlüğü güvenliği hakkı hem de umut hakkı ihlaller içeren uygulamalarla hükümlülerin hakların elinden alınmamalıdır" dedi. 

64 AĞIR VE KRONİK HASTA

Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde 64 ağır ve kronik hastalığı bulunan hasta tutsak olduğunu dile getiren Taş, hapishane idaresi tarafından durumu cezaevinde yaşamını idame ettirmeye elverişli olmayan hasta mahpuslar için tedavi ve tahliye olanaklarının  yaratılması gerektiğini söyledi.   

Taş, Urfa hapishanelerinde tutulan yüzde 94 engelli Emin Güler, kanser hastası Şehriban Mimkara, Fevzi Arslan ve Eyüp Kudin'in yaşadıkları sorunları da anlattı. Hasta tutsakların hastane sevklerinde ağız içi arama ve ayakkabı aramasına maruz bırakıldığını aktaran Taş, "Cezaevi idaresi mahpusların sağlık hakkına erişimini engelleyen yaklaşımların bertaraf edilmesi için adımlar atmalıdır. Cezaevlerinde işkence, insanlık dışı ve kötü muamele yasağına ve yaşam hakkı ihlallerine yönelik, iddialara karşı adli ve idari pasiflikten vazgeçilmeli. Bağımsız, tarafsız ve etkin soruşturmalar yürütülmelidir” diye kaydetti. 

‘MAHPUSLARIN TALEPLERİ DİNLENMELİ’

Tutsakların "Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm" kampanyası kapsamında sürdürdüğü açlık grevlerine de değinen Taş, "Son süreçte başlatılan açlık grevinin nedenleri irdelenerek; mahpusların talepleri dinlenmelidir. Cezaevlerinde mahpuslara yönelik temel hakları sınırlayıcı ve ihlal edici keyfi ve hukuk dışı uygulamalardan derhal vazgeçilmeli. Hukuka aykırı fiilleri gerçekleştiren kamu görevlileri hakkında etkin soruşturma mekanizmaları işletilmelidir" diye kaydetti. 

Taş, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesini (CPT) başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, TİHEK ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nu hapishanelerde yaşanan hak gasplarına karşı göreve davet etti. 

RAPORUN DETAYLARI

 

Açıklama sonrası paylaşılan raporda, cezaevlerinde hasta tutsakların yaşadıkları hak ihlalleri ve çözümlerine dair detaylı önerilere yer verildi. Raporda, Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevinde, Şervan Muhammed, Selami Çiftçi, İsmet Bali, İbrahim Bülbül, Fevzi Arslan, İbrahim Kurt, Mehmet Akif Yıldız, Sabri Kaya, Hüseyin Arslan, Ömer Arslan ve Yaşar Gündüzalp; Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevinde, Emin Güler, İsmail Hakkı Tursun, Enver Kanmaz, Rojda Binici, Şehriban Mimkara, Azad Mimkara, Hüseyin Muhammed, Hasan Kılıç, Mehmet Beşir Dal, Mehmet Samur ve Doze Salih Temo; Siverek 2 Nolu T Tipi Cezaevi'nde Eyyup Kudin ile yapılan görüşmelerin detaylarına yer verildi.