İki YBŞ komutanı Şengal’de anıldı

Türk devletinin hava saldırısında şehit düşen YBŞ komutanları Pîr Çeko ve Agir Cefrî, Şengal’in Duhla kasabasında düzenlenen bir törenle anıldı.

YBŞ komutanları Pîr Çeko ve Agir Cefrî, 27 Şubat 2023 tarihinde Êzidî iki gencin taziyesine gitmek isterken Türk devletinin hava saldırısında şehit düştüler.

Bugün YBŞ Komutanı Pir Çeko’nun Şengal’in Duhla kasabasındaki evinde, Şengal halkı, kurum temsilcileri, askeri ve siyasi yetkililerin de katılımıyla bir anma töreni gerçekleştirildi.

Anma töreni, bir dakikalık saygı duruşuyla başladı ve şehitlerin anısına saygı duruşuyla devam etti.

Komutan Çeko’nun ailesi adına konuşma yapan şehidin abisi Kerim Bedel, şehitlerin inançları için savaştığını ve Êzidî kadınlarını DAİŞ zulmünden kurtardığını vurgulayarak, "Ancak ne yazık ki bazı gençler düşmana yardım ettiği için bu öncülerimiz ihanet sonucu şehit düşüyorlar. Gençlerimizi düşmana kanmamaya ve halklarına ihanet etmemeye çağırıyoruz" dedi.

Dindarlar Konseyi adına Feqir İsmail ve YBŞ ve YJŞ Komutanlığı adına Axin İntikam da konuşmalar yaptı.

 Axin İntikam, düşmanın Şengal halkını hedef alarak Pîr Çeko gibi öncülerini yok etmeye çalıştığını ifade ederek, halkı şehitlerin mirasına sahip çıkmaya çağırdı.

Ardından Şehit Aileleri Kurumu adına Pakize Celal, Şengal Özerk Yönetim’den Hüseyin Sado ve TAJÊ adına Neam Bedel de konuşmalar yaparak, Şengal halkının düşmanın saldırılarına boyun eğmeyeceğini ve özgür bir Şengal için şehitlerin izinden gideceğini belirttiler.

Tören, YBŞ komutanları Pîr Çeko ve Agir Cefrî’nin mücadelesini anlatan bir sinevizyon gösterimi ve hayır dağıtımı ile son buldu.