Sarıcan Belediyesi’nin gasp edilmesine HDP’den tepki

Elazığ’ın Sarıcan ilçesi belediyesinin AKP/MHP tarafından gasp edilmesine tepki gösteren HDP, “Barbarlıkta, zorbalıkta, haydutlukta, gaspta, talanda ısrar eden iktidar zihniyetine teslim olmayacağız” dedi.

HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eşsözcüsü Hediye Karaaslan ile Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Salim Kaplan’ın ortak yaptığı açıklamada şunlar belirtildi:

“Dünya siyasi tarihi boyunca zorlu mücadeleler neticesinde kazanılan; halkın kendi kendini yönetmesi, demokrasi kültürü, seçme ve seçilme hakkı, eşit yurttaşlık, hukukun üstünlüğü, kadınların eşit temsiliyeti gibi insanlığın evrensel, ortak ve kıymetli birikimlerinin kırıntısını dahi içselleştiremeyen, hazmedemeyen barbar iktidar zihniyetinin 21. yüzyıl Türkiye’sine armağan ettiği bir haydutluk örneği de belediye eşbaşkanlarımızı görevden uzaklaştırıp, yerlerine kayyımlar atamaktır.

31 Mart yerel seçimlerinde halkın yüksek teveccühüyle seçilen Elazığ - Sarıcan Belediye Eşbaşkanlarımız Bekir Polat ve Canan Tağtekin evlerine yapılan baskınla gözaltına alındıktan sonra görevlerinden uzaklaştırıldılar. Halkın iradesi bir kez daha kayyımla gasp edildi.

Kayyım, seçme seçilme hakkının gaspıdır, halk iradesini tanımamaktır.

Kayyım, Kürtlerin demokratik taleplerini bastırmanın güncel aparatıdır.

Kayyım, hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet ve talancılıktır.

Barbarlıkta, zorbalıkta, haydutlukta, gaspta, talanda ısrar eden iktidar zihniyetine teslim olmayacağız. Temel evrensel değerler bu topraklarda da hakim olana kadar, halklarımızla birlikte mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz.”