İran saldırılarında 13 kişi katledildi, 58 yaralı

İran’ın Güney Kürdistan’a yönelik çarşamba günü dronlar ve füzelerle düzenlediği saldırılarda yeni bilançoya göre biri hamile bir kadın olmak üzere 13 kişi katledildi, çoğu sivil 58 kişi yaralandı.

İran’da halk isyanının sürdüğü bir sırada Güney Kürdistan’da Doğu Kürdistanlı güçler ve siviller Tahran’ın saldırısının hedefi oldu.

Süleymaniye ve Hewlêr bölgelerindeki İran Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-I), İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu (Komele) ve Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) üsleri yoğun bir şekilde bombalandı.

Federe Hükümet yetkililerine göre saldırılarda biri hamile kadın olmak üzere 13 kişi hayatını kaybetti, çoğu sivil 58 kişi yaralandı. Yaralılar arasında üç gazeteci de bulunuyor.

Açıklamada bölgenin balistik füzeler ve bomba yüklü dronlarla 70’i aşkın kez bombalandığı bildirildi.

Bağdat hükümetine göre bomba yüklü 20 dronla saldırı gerçekleşti.

Bağdat ve Hewlêr yönetimleri saldırıları kınarken, ABD’nin Ortadoğu askeri komutanlığı Centcom, çarşamba günü öğleden sonra Hewlêr’e doğru ilerleyen ve “Centcom güçleri için tehdit olarak görünen” bir dronu düşürdüklerini açıkladı.

Washington, Irak'ın egemenliğine yönelik saldırıları kınarken, Londra Tahran'ı "ayrım gözetmeyen bombardımanlarını durdurmaya" çağırdı.

Berlin bu gerilimi "kabul edilemez" olarak nitelendirdi. Paris ise Tahran'ın "Irak egemenliğinin aleni ihlalini" kınadı.