Sara Kaya için 'rehineliğe devam' kararı

Nusaybin Belediyesi Eş Başkanı Sara Kaya'nın rehineliğinin devamına karar verildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde, 13 Ocak 2017 tarihinde evine yapılan baskınla gözaltına alındıktan 14 gün sonra tutuklanan ve yerine kayyum atanan Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya hakkında açılan davanın 9'uncu duruşması görüldü. Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozma” iddiasıyla yargılanan Kaya, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Avukatların katıldığı duruşmayı HDP Mardin milletvekilleri Ebru Günay ve Pero Dündar ile HDP il ve ilçe yöneticileri de takip etti.

SAVCILIK MÜEBBET İSTEDİ

Savcılığın müebbet hapis istediği duruşmada Kaya’nın avukatı Kamuran Tanhan ise, esas hakkındaki mütalaaya karşı ek süre talep etti. İddia makamının müvekkili hakkındaki suçlamalara değinen Tanhan, “Müvekkil hakkında bu suçtan ceza verilmesi için dosyada yeterli delil yoktur. 2016 Mayıs ayında bu deliller toplanmaya başlanmıştır. Hukuka aykırı deliller üretilmiştir" dedi.

KAYA: ARAÇLARI KAYMAKAM İSTEDİ

Kaya, savunmasında, "Belediye araçlarını örgüt üyelerine teslim etti" iddiasını reddederek, “Ben kamyon ve araçları dönemin kaymakamının talebi üzerine göndermiştim. Ben belediye başkanı olmam nedeniyle şu an bu durumdayım. Araçları benden isteyen kaymakam neden yargılanmıyor? Ben göndermemiş olsam, neden göndermedim diye yargılanacaktım. Kamyona el konulmuş, bu benim suçum değildir" diye konuştu.

Mahkeme, Kaya'nın rehineliğinin devamına karar verdi. 

Duruşma 7 Ocak 2019 tarihine ertelendi.