Avesta’dan Çarşema Sor mesajı: Kutsal mekanlara geri dönün

Sozdar Avesta, halklar ve inançlar için bayramların, kendi tarihsel gerçekliğine sahip çıkma, kendisi olma, kendi aralarında birliği, örgütlülüğü daha fazla geliştirme ve aynı zamanda zulme karşı direniş günleri olduğunu belirtti.

KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Sozdar Avesta, Êzidî toplumunun Çarşema Sor bayramını kutlayarak "Çarşema Sor Bayramının daha güçlü bir birlik, dayanışma ve her türlü asimilasyona karşı direnişe katkı sağlayacağına olan inancımı belirtiyorum" dedi.

Koma Civakên Kurdistan (KCK) Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Sozdar Avesta, halklar ve inançlar için bayramların, kendi tarihsel gerçekliğine sahip çıkma, kendisi olma, kendi aralarında birliği, örgütlülüğü daha fazla geliştirme ve aynı zamanda zulme karşı direniş günleri olduğunu belirtti. Avesta, Êzidî halkının Çarşema Sor Bayramını da aynı şekilde değerlendirdi.

'KADINLAR MÜCADELİYİ ESAS ALDILAR'

Sozdar Avesta, Nisan ayının doğanın bütün güzelliklerinin bir arada olduğu, Mezopotamya'da kışın yaşanan zor yaşam şartlarının bittiği ve yaşam şartlarının doğa tarafından yaratılan imkanlarla kolaylaştığı, bundan dolayı yaşama sıkı sıkıya sarılmaya başlanan ay olduğuna inandıklarını için böylesi kutsal bir günü kutladıklarını ifade etti. Avesta, devamla şunları dile getirdi: "Êzidîler Mezopotamya'nın değerli halklarındandırlar. Onlar yaşama sıkı sıkıya bağlıdırlar. Bundan dolayı ki 3 Ağustos Fermanında çok büyük bir acı yaşadılar ama bu büyük acıya rağmen Êzidî halkı toprağından, kültüründen, dininden vazgeçmedi. Öz savunma birliklerini oluşturdular. Topraklarını kendileri savunma kararını aldılar. Meclislerini kurdular. 3 Ağustos tarihinde en büyük acıyı ve kırımı kuşkusuz Êzidî kadınları yaşadı, binlerce Êzidî kadını kaçırıldı, pazarlarda satıldı, katledildi. Êzidîler yaşadıkları acılarla, edindikleri tecrübelerle kendi savunma birlikleri olan YJŞ ve YBŞ'yi oluşturdular. Rêber APO'nun demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü paradigması doğrultusunda Şengal'de yaşayan halkımız, Êzidîler için kutsal olan Şengal dağlarını, Êzidî inancı ve kültürünü özgür bir şekilde yaşanmasını sağlamak temelinde amaçlarını belirlemişlerdir. Rêber APO'nun fikir ve düşünceleriyle, özgürlük felsefesiyle kendilerini eğittiler. Özgürlük mücadelesinde şehit düşen Êzidîl Kürt kadınlarının anısına sahip çıktılar. Fermanda yaşamını yitiren kadınları sahiplenmek ve anılarına cevap olmak için, Şengal'in özgürlüğü için, yüzlerce Êzidîl kadını eline silah alarak insanlıktan nasibini almayan ve insanlığın başına bela olan DAİŞ çetelerine karşı mücadele ettiler. 2-3 Ağustos tarihinde yaşanan fermanda kaçırılan, esir alınan kadınların özgürlüğünü sağlamak için mücadeleyi esas aldılar."

'BU BAYRAM SÖMÜRGECİLERE KARŞI DİRENME GÜNÜ OLACAKTIR'

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin yoğunlaştığı, Kürdistan'da soykırımın, katliamların arttığını, Türk sömürgecilerinin bir kez daha katliam politikalarını Kürdistan'ın birçok yerinde yürüttüğü bir dönemde Çarşema Sor Bayramını karşıladıklarını söyleyen Avesta, "Tüm halkları ve inançları ortadan kaldırma ve Türk-İslam sentezi içinde eritme, özünden boşaltma siyaseti bugün de gündemdedir. Türk sömürgecilerinin Kürdistan'da ve Türkiye metropollerinde halkımıza karşı yaptığı katliamlar ortamında kutladığımız Çarşema Sor Bayramı daha fazla bilinç, birlik, örgütlülük ve özgürleşme düzeyiyle Önder APO'yu sahiplenme, sömürgecilere karşı direnme günü olacaktır" dedi.

'ÊZİDİLER ÖZ SAVUNMALARINI GÜÇLENDİRMELİDİRLER'

Avesta, Êzidî halkına seslenerek "Kürdistan'da ve Yurtdışında yaşayan Êzidîler büyük bir erime ile karşı karşıyadırlar. Bunun için Kuzey Kürdistan'da, Güney Kürdistan'da, Kürdistan'daki diğer kamplarda, Avrupa'da bulunan, Avrupa yollarında olanlar topraklarına kutsal olan Şengal'e geri dönsünler. Özellikle bu çağrım Avrupa'ya giden ya da şuanda Avrupa yollarında olan Êzidî halkımızadır. Kürdistan Êzidîsiz, Êzidîler de Kürdistansız olmaz. Şengal topraklarına geri dönsünler. Öz savunmalarını güçlendirsinler. Bu saldırılar ortamında daha fazla toprağına, ulusal, dini ve kültürel değerlerine sahip çıkma temelinde direnişi daha fazla yükseltme ruhuyla kutlayacağına olan inancımla bir kez daha Êzidî halkının Çarşema Sor Bayramını kutluyorum" ifadelerinde bulundu.