Zeki Eroğlu’nun davası Hamburg’da başladı

Almanya’da yargılanan Kürt siyasetçi Zeki Eroğlu’nun davası Hamburg Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde başladı.

13 Nisan 2016 tarihinde İsveç’in başkenti Stockholm'de gözaltına alınan ve üç ay sonra Almanya’ya getirilen Zeki Eroğlu‘nun duruşması başlamadan önce mahkeme binasının önünde Kürt Siyasi Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi tarafından bir miting düzenlendi. Miting sırasında yapılan konuşmalarda, davanın siyasi nedenlerle açıldığı ifade edilerek, aslında yargılanması gereken Kürdistan’da terör estiren Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğu belirtildi.

Eroğlu’nun avukatlarından Alexander Kienzle de burada bir açıklama yaparak, bu davada mahkeme heyetinden hukuk devletinin ölçülerine dönmesini beklediklerini ifade etti. Daha önce Kürt siyasetçilerin yargılandığı davalardan farklı olarak artık Kürdistan’daki mevcut durumunun çok daha büyük bir rolün oynanması gerektiğini belirten Kienzle, bunun için avukatlar olarak mahkemede gereken girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

36 yaşındaki Kürt siyasetçi Zeki Eroğlu duruşma salonundaki izleyeci kitlesini zafer işareti yaparak selamladı ve mahkeme başkanı Dr. Klaus Rühle’nin sorusu üzere doğum yerini ‘Dersim’ olarak belirledi.

Aralarında Hamburg Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir ve NAV-DEM sözcüsü Yavuz Fersoğlu bulunan kitle tarafından izlenen duruşmada Almanya Federal Savcısı Karin Spillecke‘nin sunduğu iddianamede, 129 b maddesinden yargılanan tüm Kürt siyasetçilerin davalarında olduğu gibi somut her hangi bir suçlama bulunmuyor.
 
Duruşma mahkeme tarafından 24 Şubat tarihine ertelendi. Önümüzdeki haftada Zeki Eroğlu’nun ilk savunmasını yapması bekleniyor. Hep saat 9.00’da başlayan diğer duruşmaların tarihleri şöyle: 1 Mart, 2 Mart, 9 Mart, 10 Mart, 16 Mart, 17 Mart, 23 Mart, 24 Mart, 11 Nisan, 12 Nisan, 24 Nisan.
 
Almanya’da şuanda iki Kürt siyasetçinin davaları Berlin ve Stuttgart’ta devam ediyor. Almanya cezaevlerinde toplam dokuz Kürt siyasetçi bulunuyor.