YPG savaşçısı Gifford’dan Rojava devrimine sahip çıkma çağrısı 

YPG saflarında Rojava’da savaşan Macer Gifford (Baran Amed) Hollanda’da devam eden PYD Avrupa örgütünün 9’ncü Kongresi’ne katılarak bir konuşma yaptı.  Gifford, herkesi Rojava devrimine destek vermeye çağırdı.

Partiya Yekitiya Demokrat-Demokratik Birlik Partisi (PYD) Hollanda’da kadınların ağırlıkta olduğu 600 delegenin katılımıyla 9’ncü kongresi, tartışmalarla devam ederken, DAİŞ’e karşı YPG saflarında savaşan İngiliz asılı Enternasyonalist Macer Gifford’da (Baran Amed) kongreye katılarak, bir konuşma yaptı. Gifford konuşmasında, Rojava’da DAİŞ’e karşı YPG’nin Enternasyonalist savaşçılarının mücadelesine değinerek “biz bu mücadelenin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz” diyerek, herkese dayanışma çağrısında bulundu.

‘BU MÜCADELENİN PARÇASI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ’

Enternasyolanlist savaşçılar adına burada olduğunu belirten Macer Gifford “PYD’nin Avrupa kongresini selamlıyor, arkadaşlara başarılar diliyorum” dedi. DAİŞ’e karşı amansız bir savaş verdiklerini hatırlatan Gifford, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim için bu 3 yıl başarı ve zafer yıllarıydı. Minbiç’ten Rakka’ya kadar yürüttüğümüz mücadele ile DAİŞ’i yendik. Bugün yüzlerce enternasyonalist arkadaşımız YPG saflarında bu mücadeleyi yürütüyor. Biz gururluyuz, başımız dik ve onurluyuz. Bu mücadelenin bir parçası olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Yürüttüğümüz mücadele demokrasi, özgürlük ve insanlığın mücadelesidir. Başarımız da insanlığın başarısıdır.”

‘ROJAVA DEVRİMİNE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR’

YPG ve YPJ’nin yürüttüğü mücadele ile Rojava bölgenin en güvenilir bölgesi olduğunu belirten Macer Gifford, “Bugün Rojava Suriye’nin en sorunsuz ve güvenilir yeridir. Bu da şimdiye kadar verdiğimiz bedel ve şehitlerimizin sayesindedir. Amerika, Kanada, Avusturalya ve Avrupa’dan toplam 35 enternasyonalist şehidimiz var. Bunlar bizim gururumuzdur. Bu şehitlerimiz kalbimizdedir, gelecek için, halkların kardeşliği ve özgürlüğü için bize umut veriyor. Bu şehitlerin anılarına bağlı kalmak için bugün dünyanın her tarafından Rojava devrimine, Kürt devrimine sahip çıkmak, dayanışma içerisinde olmamız gerekiyor. Bütün dünyaya söylüyoruz, nasıl hep birlikte DAİŞ’i yendiysek bundan sonra da Rojava ile dayanışmak için çalışmamız gerekiyor. Her kes bu mücadelenin bir parçası olması gerekiyor” dedi. “Bijî YPG”, “Bijî Serok Apo” ve “Bijî Kurdistan” diyerek, konuşmasını sonlandıran Macer Gifford, salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.