YBŞ ve YJŞ büyüyor

YBŞ ve YJŞ savaşçılarının Şehit Berxwedan Akademisi ‘Şehit Brusk Karker’ devresi bir merasimle bitti.

Şehid Brusk Karker egitim devresinin bitmesi nedeniyle bir merasim organize edildi. Merasime Êzidî toplumu, YBŞ ve YJŞ komutanları ve Brusk Karker'in annesi katıldı.

Devre 34 savaşçıdan oluşuyordu ve 3 aylık eğitimlerini bitirdiler. Eğitimde Önderlik gerçeği, kadın tarihi, Êzidxan tarihi, Kürdistan tarihi ve askeri eğitimler verildi. Şehid Berxwedan Akademisinde YBŞ ve YJŞ savaşçıları hem tekniki, hem de ideolojik anlanmda yoğunlaşmalarını güçlendiriyor.

YBŞ Komutanı Dıjwar Feqir, savaşçıların devresini kutlayarak KDP çetelerinin Xanesor'a saldırmasına dikkati çekerek şunları dile getirdi: 

'ASLA ZULME İZİN VERMEYECEĞİZ'

"Ezidxan gençleri Halepçe Katliamı'nın 29’uncu yıl dönümünde eğitim devrelerini bitirerek düşmanlarına ve fermanlara karşı kendilerini eğitip ve örgütlüyorlar. Bunun içindir ki ne Êzidxan ne de gençleri ferman öncesi gibiler; kendi iradesiyle özgürlüğün tadına varmışlar. Bunun için gençlerin kanıyla özgürleştirilen kutsal Êzidxan toprağını hiçbir güce teslim etmiyeceğiz, özellikle de KDP gibi egemen güçler rahatlıkla gelip bu halka eskisi gibi zulmedemez. Biz YBŞ ve YJŞ güçleri nasıl 2 yıldır onlarca Şengal köyünü çetelerden temizlediysek ve Şengal'i koruduysak, bu saaten sonra hiçbir işgalci gücün çetelerinin işi bu topraklarda yoktur. Ne biz ne de bu halk KDP’ni gerçek yüzünü gördükten sonra bunu kabul edemez, ne olacaksa olsun, bu çeteler Êzidxan'dan çıkartılacaktır.

Biz YBŞ olarak tekrar halkımıza ve 73’üncü Fermanın şehitlerine söz veriyoruz; biz Êzidxan savaşçıları olarak bu toprakları işgalcilerden ve düşmanlardan koruyacağız, yeni bir fermanın bu kutsal topraklar üzerinde olmasına izin vermeyeceğiz.”

YBŞ Savaşçısı Sıfıyan Heci Ehmed (Brusk Karker) büyük bir istekle Êzidî kadınlarının intikamını almak için Minbic'i Özgürleştirme Hamlesi'ne katılmış, 28 Haziran'da yaşamını yitirmişti.