'Urfa'da yaşananlar başkanlık sisteminin örnekleri'

HDP Urfa vekilleri Öcalan, Ayhan ve Baydemir, şehirdeki uygulamaların AKP ve Erdoğan'ın hedeflediği başkanlık sisteminin örnekleri olduğuna dikkati çekerken, "Bizleri yıldıramayacaksınız" mesajı verildi.

HDP Urfa milletvekilleri Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan ve Osman Baydemir, Urfa’da cezaevlerinde ve gözaltı merkezlerinde yaşanan hukuksuzluklara karşı ortak basın toplantısı düzenledi.

Dilek Öcalan, “OHAL bahane edilerek tüm ülkeyi saran gözaltı furyası, artık keyfi ve işkenceye varan uygulamalara dönüşmüştür.” dedi.

DİLEK ÖCALAN: BİZİ CANSIZLAR'DAN, KIŞANAKLAR'DAN TANIYORSUNUZ...

Dilek Öcalan’ın konuşmasından satır başları şöyle: "2014'ten beri gözaltında cinsel taciz saldırılarının, işkence ve keyfi uygulamaların merkezine dönüşen Urfa Emniyeti’nde ifadeleri alınan arkadaşlarımız ters kelepçe yapılarak saatlerce ayakta bekletilmiş, ifade sırasında şiddet ve hakarete maruz bırakılmıştır. Urfa TEM de 50 kadın arkadaşımız 4'er kişilik nezarethanelerde 10’ar kişi kalmıştır. Yine burada da göstermelik sağlık kontrolü nezarethanelerde polis denetiminde yapılmıştır. Kadınlar ifadeleri alındıktan sonra ailelerine ve avukatlarına haber verilmeksizin gece geç saatlerde karakoldan serbest bırakılmıştır. 

Gözaltı koşulları, baştan aşağıya planlanmış, arkadaşlarımızı sindirme amaçlı sistematik bir işkence biçimine dönüşmüştür. Bu gözaltıların ve tutuklamaların hiçbir somut ve etik açıklaması bulunmamaktadır. Özellikle işkencelerle, onur kırıcı uygulamalarla yaklaştığınız parti yöneticilerimiz ve belediye eş başkanlarımızı yıldıramayacağınızı sizler de biliyorsunuz. Çünkü biz, siz işkencecileri Esat Oktay Yıldıran’dan tanıyoruz, siz de bizi Diyarbakır zindanlarında işkenceye direnen Sakine Cansızlar'dan, Gültan Kışanak’tan tanıyorsunuz. Demokratik siyasette başarılı olamayıp, beceriksizliklerini bu siyasi operasyonlarla kapatanlara sesleniyoruz, bir gün hukuk, adalet ve demokrasi size de lazım olacak."

AYHAN: HDP'Yİ TASFİYE ETME SALDIRISI

İbrahim Ayhan da "Urfa’da yaşananlar başkanlık sisteminin örnekleridir” diyerek, şunları kaydetti: "Partimize karşı yoğunlaştırılmış bir terör hayata geçiriliyor. Defalarca dile getirmiş olmamıza rağmen bu siyasal şiddet dozunu arttırarak devam etmektedir. Yüzlerce insanımız çok keyfi nedenlerle hukuksuz bir şekilde gözaltına alınarak tutuklanmaktadır. Bu uygulamalar şu anda görüşülmekte olan başkanlık sisteminin Urfa’da çok önceden hayata geçirilmesinin örnekleridir. Muhalefetsiz, itirazsız bir yaşam Urfa’da gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Siyasal partiler arasındaki farklılıklar dünyanın her yerinde olabilmektedir. Farklı siyasal partiler, aralarındaki farklılıkları özgürce tartışarak, özgürce rekabet ederek birbirleriyle mücadeleyi esas almaktadır. Bu rekabetin daha ilkeli, hukuk normlarına göre yapılması gerekirken, Urfa’da siyasal iktidar bunu devletin gücünü arkasına alarak, bizi adeta tasfiye etmeye yönelik bir baskıyla cevap vermektedir. Şu anda Urfa’da olan 7 Haziran seçimlerinde AKP’nin HDP ile demokratik zeminde yarışamadığı için HDP’yi tasfiye etme saldırısıdır. Muhalefeti, intikam duygusuyla, devlet terörü uygulayarak ortadan kaldırmak yasal değildir."

BAYDEMİR, CEMAL İLHAN'I GÜNDEME GETİRDİ

Osman Baydemir ise Siverek T Tipi Cezaevinde hayatını kaybeden tutuklu Cemal İlhan’ı gündeme getirdi. Baydemir’in konuşmasından başlıklar da şöyle: "Haftalardır, sizlere aslında haftalardır anlatmaya çalıştığımız, Urfa’da cezaevlerinde, emniyet birimlerinde insanların maruz kaldıkları muamelelerin hangi boyuta ulaştığının bir çığlığıdır. Cemal İlhan isimli bir kişiden bahsetmek istiyorum. Cemal İlhan Batman-1953 doğumlu, Siverek T Tipi Cezaevinde, 6 Ocak 2017 günü, boynundan asılı olarak bulunmuştur. Cemal İlhan’ı ölüme götüren süreç yaşadığı Batman’da başlamıştır. Batman Belediyesi önünde, Cuma namazı sonrasında çıkan olaylarda, eline taş aldığı için yargılanmıştır. Taşı attığı için değil, elinde taş olduğu için. İyi halden 3 yıl bir ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Cemal İlhan, Geçtiğimiz Temmuz ayında Batman Kapalı Cezaevine gönderildi, yaklaşık 3 ay önce de Siverek T Tipi Cezaevine gönderildi. Geçtiğimiz Cuma günü, ayın 6’sında, Siverek T Tipi Cezaevinde kaldığı koğuşta çarşafla boynundan asılı halde bulundu, kendisini bulan görevli ifadesinde Cemal İlhan için 'ranzanın alt katında, ayakları hemen hemen yere değer şekilde duruyordu, kafası geriye doğru yatmıştı' dedi. Kesin ölüm sebebi bilinmemektedir. Siverek’te yapılan ölü muayene işleminde kesin ölüm sebebi tespit edilemediği bilirkişi beyanıyla tutanağa geçmiş, cenaze, otopsi yapılması talebiyle Urfa Adli tıp kurumuna gönderilmiştir. Ailesi, İlhan’ın ölümünde cezaevi yönetimin ihmalleri olduğunu düşünüyor. Ölümü öncesinde yaptıkları görüşlerde Cemal İlhan’ın durumunun çok sıkıntılı ve tedirgin olduğunu ifade etmekte, ölümden cezaevi idaresini sorumlu tutmaktadır.

Urfa’da gerek gözaltına alınanların götürüldüğü emniyet birimlerinde gerekse cezaevlerinde, işkence, kötü muamele, çıplak aramaların yaşandığı iddiaları ayyuka çıkmış durumdadır. Urfa zemininde bir Türkiye fotoğrafını çıkarmaya çalışırsak, Urfa’da hükümet muhalefet istemiyor. 4 tane farklı siyasi partiden belediye vardı, Suruç, Bozova, Halfeti ve Viranşehir, dördüne de kayyum atandı, belediye eş başkanları tutuklandı. Biz bu hukuksuzlukları dile getirdiğimizde, işkencenin dozu artıyor. Bakanlarla her görüşmemizde, Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin’e yapılan işkence artmıştır. Bozova Belediye Başkanı Zeynel Taş, işkenceye maruz kalmıştır. İşkence insanlık ailesine karşı işlenmiş suçtur ve zaman aşımı olmaz."