Twitter AKP bağlantılı 7 bin 340 hesabı kapattı

Sosyal medya platformu Twitter, Türkiye’de iktidar partisi AKP bağlantılı 7 bin 340 hesabı kapattığını duyurdu.

Twitter’dan yapılan açıklamada Çin, Türk ve Rus devletleri ile bağlantılı, propaganda ve dezenformasyon amaçlı kullanılan onbinlerce hesabın kapatıldığını bildirdi.

Açıklamaya göre Çin’e bağlı 23 bin 750 hesap, devredışı bırakıldı. Türk devleti ile bağlantılı olarak kapatılan hesapların 7 bin 340, Rusya bağlantılı hesapların 1.152 olduğu bildirildi.

Twitter, tüm bu hesapların kapatıldığı ancak içeriklerinin bilimsel araştırma amaçlı bir veri tabanında muhafaza edildiğini belirtti.

Twitter, "esas olarak Türkiye içerisindeki kullanıcıları hedef alan, koordineli bir şekilde sahte faaliyetlerde bulunan kullanıcıların oluşturduğu ağın" 2020 yılı başlarında tespit edildiğine dikkat çekti.

Açıklamada, "Bu ağın teknik göstergeleri ve hesapların davranışlarına dayanarak yaptığımız analizlerde, sahte ve ele geçirilmiş hesapların, AK Parti yanlısı siyasi söylemlerin yayılması için kullanıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güçlü destek verdiği görülmüştür. Bugün 7 bin 340 hesabı arşivlerde ifşa ediyoruz" diye belirtildi.