Tutuklulardan tek tip mesajı: Sonuna kadar direneceğiz

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden mektupla seslerini duyuran farklı siyasi yapıdaki tutuklular, tek tip elbise dayatmasına karşı ortak mücadele edeceklerini kaydetti.

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan PKK, MLKP, MKP ve DKP tutukluları, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çıkartılan tek tip kıyafet düzenlemesine karşı ortak mücadele kararı aldıklarını gönderdikleri mektupla duyurdu. Cezaevlerinde Darbe Girişimi sonrası Fethullah Gülen Cemaatine dönük operasyonlarda tutuklananların bahane edilerek, tel kafes, kamera, görüş ve telefon kısıtlamasının yanı sıra kitap yasağı ve keyfi sevklerin yapıldığını belirten tutuklular, cezaevlerindeki tutuklulara dönük saldırıların yeni bir forma büründürüldüğünü aktardı. Toplumun tamamının tek bir kalıba sıkıştırılmak istendiğini aktaran tutuklular, kendilerine tek tip kıyafet dayatması ile biat ve insanlık onurunu ayaklar altına alan uygulamaların dayatılmak istendiğini ifade etti.

‘DİRENİŞE BELİRLEYİCİ OLACAK’

Hükümeti eleştiren tutuklular gönderdikleri mektupta, “Şimdi söz hakkı devrimci direniştedir. Her türden baskı, sindirme ve cebri yöntemlerine, gözaltı ve tutuklamalarına karşın demokratik mücadele dinamiği, AKP’nin 696 Sayılı KHK’sine de geçit vermeyecektir” diye yazdı. “Açıktır ki, bu saldırganlık iktidarın tekçi eğilimlerinden doğan zihinsel bir salgın hastalıktır” diye belirten tutuklular, şunları yazdı: “İnsanım diyen herkesi zihinsel salgın hastalığa kapılan AKP iktidarından aklını bağımsızlaştırmaya çağırıyoruz. Faşizmin son sözüne karşı bağımsız ve özgür, aklı direnişe dökülmüş iradenin tarihsel sözü belirleyici olacaktır. Hapishaneler bir kez daha faşist saldırganlığın merkez üssüne dönüştürülmüş durumdadır. Coğrafyamız devrimci, demokratik direniş tarihinin mücadelenin belirleyici dönemlerinde zindan direnişi formuna bürünmesi yabancı olduğumuz bir durum değildir.”

‘BİZ KAZANACAĞIZ’

Tek tip kıyafetlerle tutukluların kimliksizleştirilmek ve kişiliksizleştirilmek istendiğine dikkat çeken tutuklular, şöyle dedi: “Bizler devrimci, yurtsever tutsaklar olarak 12 Eylül darbecilerinden devşirilen tek tip elbise onursuzluğunu asla kabul etmeyeceğimizi, dün olduğu gibi bugün de direneceğimizi, İbrahim Kaypakkaya, Adil Can, Necdet Adalı, Mazlum Doğanlardan devraldığımız can bedeli direniş geleneğine Amed, Davutpaşa, Metris ruhuyla sonuna kadar bağlı kalacağımızı ilan ederken, bu faşist cendereyi geliştirilecek ortak irade ile kıracağımıza olan inancımızla ilerici, devrimci, demokratik kamuoyuna duyarlılık ve mücadele çağrısında bulunuyoruz. Zulmün olduğu yerde direniş meşrudur. Sonuna kadar direnecek, biz kazanacağız.”