Tutsak gazeteciler: Tüm karartmalara karşı özgür basın kazanacak!

Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde rehin alınan DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, "Bugün karanlık, zifiri karanlık gibi görünen gökyüzü doğacak güneşin işaretidir. Tüm karartmalara karşı biz kazanacağız, özgür basın kazanacak" dedi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu ve Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz, Ankara merkezli soruşturma kapsamında 29 Nisan günü 15 kentte düzenlenen operasyonda gözaltına alınmıştı.

Gazeteciler, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde, mesleki faaliyetlerinden “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Müftüoğlu ve Yılmaz, tutsak edildikleri Sincan Cezaevi’nden mesaj göndererek, özgür basının kazanacağını vurguladı.

Müftüoğlu, 5 gazeteci arkadaşının tutuklanmasından sonra gözaltına alındıklarını ve baskında tüm ekipmanlara el konulduğunu belirtti.

Müftüoğlu şunları ifade etti:

“15 saat süren otobüs yolculuğunun ardından Ankara'ya getirildik. Hiç tanımadığımız farklı alanlarda çalışma yürüten kişiler tarafından bizlere gazetecilik faaliyetlerimiz, telefon görüşmelerimiz soruldu. Eskilerde aynı ağaç altından, yoldan geçmek suç sayılırdı. Şimdi hakkında dava olduğunu tahmin ettiğimiz insanlarla aynı baz istasyonundan sinyal vermek ‘örgütsel’ bir birliktelik olarak kabul edildi. Tarih 3 Mayıs’ı yani Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü gösterdiğinde 4 gündür elimizde duran kelepçeler daha fazla sıkıldı. Bizi resmen bir prodüksiyon çalışmasıyla alan ekip içinde bulunduğum daha doğrusu tutulduğum bu mekana getirdi. Şov amaçlı tek sıra halinde, başım öne eğilmeye çalışılarak gözaltına alınmıştık, yine tek sıra halinde cezaevine doğru getirildik.

Gerçekleri yazmanın basınca ifade özgürlüğünü savunmanın suç olarak gösterildiği bu günleri yaratan iktidar elbette gidecek. Son 10 aydır yaptığı tüm operasyonlarla tahtını sağlamlaştırmaya çalışan iktidar, özgürlük isteyenlerin mücadelesi karşısında yenilecek. Biz de tüm hapsetmelere karşı gerçekleri duvarların ardında da olsak demokratik kamuoyuna duyurmaya çalışacağız. Burada hapsedilmek istenenin biz değil hakikat olduğunu biliyoruz. Tüm meslektaşlarımızı da bu yüzden hakikati ve gazeteciliği savunmak için bu duruma ses çıkarmaya çağırıyoruz. Tüm STÖ’ler ve toplumu da haber alma hakkına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bugün karanlık, zifiri karanlık gibi görünen gökyüzü doğacak güneşin işaretidir. Tüm karartmalara karşı biz kazanacağız, özgür basın kazanacak. Selam ve sevgilerimle.

Gazeteci Yılmaz ise şunları belirtti:

 “Meslek kurumlarına, öncelikle dayanışmaları ve gösterdikleri çaba için teşekkür ederim. Bana yöneltilen suçlamaların tamamı, 23 yıllık meslek hayatım içerisinde yapmış olduğum ve altında imzam olan haberlerdir. Açık kaynaklarla ulaşılabilecek bu bilgiler, gereksiz bir polisiye mesaisiyle illegalize edilmeye çalışılmış. Bunda, varlığı ve yokluğu bilinmeyen ve beni hiç tanımadığı anlaşılan bir gizli tanıkla yargı sürecini ikna etmeye çalışmışlar. Bu, seçim operasyonuydu. Ve bir parça da benden önce tutuklanan meslektaşlarımla olan dayanışma kararlılığım nedeniyleydi. Seçim operasyonu yapanlar, seçimde gidecek. Herkese selamlar, sevgiler.”