Tülay Hatimoğulları: Kentlerimizi yeniden inşa edeceğiz

Bazarcıx ve Digor’da karşılanan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, "Kentimizi demokratik, şeffaf bir şekilde yeniden inşa edeceğiz” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Bazarcıx (Dağpınar) ve Digor’da partisinin büro açılışlarına yaptı. İlk olarak Bazarcıx Beldesine gelen Tülay Hatimoğulları’nı halk tarafından belde girişinde karşıladı. Şarkı ve zafer işaretleri eşliğinde büro açılışının yaptığı alana ulaşan Hatimoğulları’nı burada kadınlar alkış, zılgıt ve zafer işaretleriyle selamladı. Hatimoğulları büro açılışına kadın ve çocuklara tek tek sarıldı. Açılışa DEM Parti Meclis Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Îdir Milletvekili Yılmaz Hun, Qers Belediye Başkan adayı Arzu Savaş Derman ve Kenan Karahancı da katıldı.

Burada konuşan Tülay Hatimoğulları, “Siz değerli halkımız, gençlerle, kadınlar ile birlikte yöneteceğiz. Açık, şeffaf olacak belediye meclislerimiz. Herkes belediye meclisimize gelecek ve toplantımızı izleyecek. Meclisimiz halkımız ile birlikte kaderimizi belirleyecek. Beraber kararlar alacağız. DEM Parti kadınların, gençlerin umududur. DEM Parti ‘Jin jiyan azadî’ diyenlerin partisidir. Burada girmedik ev, çalmadık kapı, sıkmadık el bırakmayacağız. Kapı kapı gezeceğiz. Bize bugüne kadar oy vermemiş evlere, ailelere özellikle gideceğiz. Neden Kürt halkı kendine sahip çıkmalıdır, neden başka partiye oy vermemelidir neden Kürt halkı AKP’ye oy vermemelidir bunları tek tek anlatmalıyız. Bizleri Rojava’da katledenlere bizi Roboski’de katledenlere bizleri Digor’da katledenlere neden oy vermeyeceğimizi anlatmalıyız” dedi.

Belde halkı, Tülay Hatimoğulları ve partililere belde girişine kadar eşlik etti ve zafer işaretleriyle uğurladı. Hatimoğulları daha sonra Digor’a geçti. Burada da ilçe girişinde karşılanan Tülay Hatimoğulları, halk buluşmasına katıldı. Buluşmaya ilçe belediye başkan adayları Ülker Özaditti ve Adem Oyman da katıldı.

ZİNDAN DİRENİŞİ

Burada söz alan Tülay Hatimoğulları, Digor katliamına dikkati çekti ve bir daha böylesi bir katliama geçit vermeyeceklerini söyledi. Tülay Hatimoğulları, “Yılmadık, yılmayacağız. Unutmadık, unutmayacağız. Selam olsun bizden önce gidenlere, selam olsun kendini halka adayanlara. Selam olsun yarın için direnenlere selam olsun tüm halklarımıza. Buradan bir selamımızı da şu an cezaevinde bulunan ve açlık grevlerinde bulunan Kürt sorunun barışçıl ve demokratik yöntemler ile çözülmesi için İmralı tecridinin kalkması için direnlere selam olsun. Adalet Nöbetinde bulunan annelere selam olsun” diye konuştu.

AKP’nin belediyeleri gasp ettiğini vurgulayan Tülay Hatimoğulları, “Darbeci zihniyetle ele geçirdiğini zannedenlerin yaptığı ilk şey Kürtçe tabelaları sökmek oldu. İki dili hizmeti ortadan kaldırmak oldu. Ahmedî Xanî’nin ismini tabelalardan, sokaklardan kaldırdılar. Onlara geçit verecek miyiz? Bunlar kadın düşmanı. Eşbaşkanlık ve eş temsilliyet sistemimize karşı düşmanca yürüttükleri siyaset ile kayyım gediği ilk günde bütün belediyelerimizde kadın müdürlüklerimizi, daire başkanlıklarını kapattı. Kapatmayanlara ise erkek atadı. Darbe yapmaya kalktılar. Biz DEM Parti olarak bunlara geçit verecek miyiz? Hayır. 31 Mart’ta Allah’ın izniyle ve siz değerleri halkımızın çalışmaları ile bizler belediyelerimizi alacağız. Digor’u susuz, kaldırımsız bırakan yolsuz bırakan alt yapısız bırakan zihniyete dur diyeceğiz. Biz kendi ellerimiz ile siz değerli halkımız ile beraber burada yollarımızı kaldırımlarımızı, her insanın hak ettiği temiz bir kenti berabere inşa edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

KADIN KURUMLARI

Tülay Hatimoğulları, şöyle devam etti: “Bu hakkı bile bize fazla gören bu iktidarcı zihniyete karşı bizler DEM Parti olarak geleceğiz. Bizler her mahallede tek tek ne sorun varsa o mahalleli ile yapacağımız ortak toplantı ile o sorunları gidereceğiz. Kurdistan’ın birçok yerinde kapattıkları kadın kurumlarımızı yeniden açacağız. Yapacağımız ilk iş-kadınlar duysun- kadın daire başkanlıklarını aktifleştirmek olacak. Yapacağımız ilk kadın danışma merkezlerini yeniden kurmak ve kadınlara meslek edinmeleri için atölyeler açmak olacak. Buradaki hayvancılığı kooperatifleştirerek buradaki hayvansal ürünleri değerli bir karşılığa çevireceğiz.”

KÜRTÇE DÜŞMANLIĞINA TEPKİ

Digor Belediyesi'nde çift dilli hizmet vereceklerini dile getiren Tülay Hatimoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Kürtçe yasaklı bir dil değildir. Kürtçe düşmanlığı yapan zihniyete karşı kırmızı kartı gösterip saf dışı edecek miyiz? Bizler bu hırsızlara belediyede yurttaşın hakkı olan Digorlu’nun hakkı olanları cebene indirenlere karşı kendi bütçemizi en iyi şekilde halkın hizmetine sokacağız. Belediye Meclis toplantılarımız halka açık alacak. Halk gelecek kendi kendi yönetecek. Bizler şu sözü veriyoruz; Kürde yaşam hakkı tanımayan Kürdü yok sayan halkları ve inançları yok sayanlara biz de 31 Mart seçimlerde yok sayacağız. DEM Parti gelecek, devran dönecek. DEM Parti gelecek barış, demokrasi ve eşitlik gelecek. Kadınların isimlerini bu ülkeden silmek isteyenlere karşı jin jiyan azadî sloganı ile geleceğiz. Kendimizi de kentimizi de demokratik, şeffaf bir şekilde yeniden inşa edeceğiz. Kayyumcu anlayışlara, seçimlere hile hurda karıştıran bu iktidarcı anlayışlara hep birlikte dur diyeceğiz. Bunu Rojava’da kaybettiklerimiz için yapacağız.”

Tülay Hatimoğulları, konuşmasının ardından Qağızman’a geçti. Hatimoğulları, burada da halk buluşmasına katılacak.