Toronto ve Sidney’de 15 Şubat protestoları

15 Şubat uluslararası komplosuna karşı Kanada’nın Toronto ve Avustralya’nın Sidney kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi.

TORONTO

 

 

Kanada’nın Toronto şehrinde bir araya gelen Kürtler ve dostları, 15 Şubat uluslararası komplosunu bir yürüyüşle protesto etti.

Kürt Derneği’nin bulunduğu Finch&Kell önünde başlayan yürüyüş şehir merkezine kadar sürdü. 6 saat kadar yürüyüş ardından bir basın açıklaması okundu.

Kürt Halk Önderi’ne yönelik komplonun ve devam eden tecritin kabul edilemeyeceği vurgulanan açıklamanın ardından özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren Kanadalıların aileleri konuşma yaptı.

SİDNEY

 

 

Avustralya’nın Sidney şehrinde de 15 Şubat Komplosu’nun 18’inci yıl dönümü nedeniyle Kürtler ve dostları tarafından Martin Place’da bir protesto eylemi düzenlendi.

Komploya dair hazırlanan bildirilerin dağıtıldığı eylemde İngilizce ve Kürtçe konuşmalarla komplo süreci anlatıldı. Öcalan’ın Kürt sorununun çözümündeki önemine dikkat çekilen konuşmalarda, Öcalan’ın ve Kürt halkının direnişiyle komplonun boşa çıkarıldığının altı çizildi.

Öcalan’ın özgürlüğü için herkesin çok daha fazla çaba göstermesi gerektiği belirtilen konuşmalardan sonra Tertip Komitesi adına bir açıklama okundu.

Green Left Weekly yazarı Peter Boyle tarafından okunan açıklamanın ardından kitle Öcalan’ın özgürlüğünü isteyen sloganlar attı.