Temelli: Efrîn'de işgalcisiniz!

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Efrîn'e dönük kuşatmaya derhal son verilmesini isteyerek, hükûmete "Efrîn'de işgalci durumundasınız" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Meclis’te partisinin haftalık grup toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Temelli, Mart ayının bir katliamlar ayı olduğunu ifade ederek, “Ben de bu katliamlarda katledilen insanları anarak başlamak istiyorum. Gazi, Qamişlo, Halepçe, Beyazıt katliamları hafızlarımızdan hiç silinmeyecek” dedi.

Temelli, birkaç gün önce mezarı başında anılan, polisin katlettiği çocuk yaştaki Berkin Elvan’ı da anarak, “2013 Gezi olayları sırasında gelen gaz kapsülü sonucu komaya giren ve yaşamını yitiren Berkin hakkındaki dava bir türlü sonuçlanmıyor. Failleri açığa çıkarılmıyor. Bu beklemediğiniz bir şey değil. Bu iktidar, iktidar olduğu süre boyunca birçok çocuğumuzun ölümüne sebep olacak kararlar almıştır. Ceylan hala bize bakıyor. Ceylan bize baktığı sürece biz failler hakkında hesap sormaya devam edeceğiz, evlatlarımızın hakkını aramaya devam edeceğiz” diye konuştu.

'YAŞAMA SAYGI GÖSTERİN; KUŞATMAYA SON VERİN!'

“Çocuklar ölmeye devam ediyor. Efrîn’de çocuklar ölüyor. Türkiye medyasına baktığınızda aslında sanal bir savaş hakim. Ama Efrîn’de de çocuklar ölüyor, insanlar ölüyor” vurgusunda bulunan Temelli, "Bugün şu saatlerde TV’ler hala Efrîn kuşatıldı, şuradan girilecek haberleri var… Sanki Efrîn'de yüz binlerce insan yaşamıyormuş gibi savaş propagandası yapmaya devam ediyorlar. Efrîn kuşatma altında. Bu kuşatmaya son verin. Efrîn'de yaşayanların yaşam hakkına saygı gösterin. Efrîn'de insanlar bir arada yaşamanın örneğini gösterdiler. Barış içinde yaşanabileceğinin örneğini gösterdiler" diye belirtti.

Temelli, Kuzey Suriye’nin Türkiye sınırının büyük bir bölümünün DAİŞ kontrolünde olduğunu gösteren haritayı göstererek, şunları kaydetti:

'DAİŞ'TEN RAHATSIZ DEĞİLLER'

“Bakın bir harita, sınırda teröristler var, DAİŞ var ama bunlardan rahatsız olmayan bir iktidar var. Bırakın rahatsız olmayı, aralarında muhabbet var. 2011’den bugüne kadar çatışmasız tek alandır Efrîn. Son 53 gündür Efrin bombalanıyor. Son 53 gündür Efrîn’de çatışmasızlık ortamına son veren bir işgal girişimi var. Buna son verilmeli. Birleşmiş Milletler (BM) ateşkes kararı almasına rağmen karar tanınmadı, hayata geçirilmedi. Bu kararın hayata geçmesini sadece Türkiye engellemedi, ABD de Rusya da engelledi. Neden buna engel olunuyor, neden ateşkes yürürlüğe girmiyor diye sorduğunuzda, bu devletlerin çıkarlarının, kirli ittifakların olduğunu görüyorsunuz. Şimdi ABD, BM Güvenlik Konseyine yeni bir ateşkes kararı sunuyor. Bir önceki kararda Doğu Guta ve Efrîn birlikte zikredilirken bu kararda Efrin çıkarılmış. İşte bu pazarlıkların kirli yüzüdür. Hangi ittifaklar? Kirli ticaret ittifakları. Tam da bugünlerde Boeing ile Türkiye arasında 7 milyar dolarlık bir anlaşma imzalanıyor."

‘SESİMİZİ YÜKSELTMELİYİZ'

Temelli, Türkiye halklarının savaşa karşı sesini yükseltmesi gerektiğini ifade ederek, "Savaş karşıtları olarak bir araya gelmeliyiz. ‘Efrin’de barış her yerde barış’ diyerek sesimizi yükseltmeliyiz. Bunu ancak biz başarabiliriz, halklar başarabilir. Kapı kapı gezerek, bir arada yaşamı, barışı anlatmalıyız” dedi.

Temelli, şöyle devam etti: “Bu demokrasiye tahammül göstermeyenlerdir. Şimdi tam da burada halklar olarak yan yana gelerek bu meclislerin dile getirdiği bu barış sevdasını yaygınlaştırarak savaş karşıtlarıyla mücadelemizi güçlendirmeliyiz. Bu savaş politikasından medet uman AKP, Efrin’den sonra yeni savaş planlarını devreye sokma peşinde. Hayalini kurduğu şey, sürekli savaş atmosferi yaratmak ve bundan beslenerek de içeride şiddet iktidarını kurumsallaştırmak. Dolayısıyla bugün için Efrin yarın için bütün Suriye ve Irak’ı da içine alabilecek bir savaş senaryosuyla iktidarlarını pekiştirmeye çalışıyorlar.” 

'İŞGALCİSİNİZ!'

Temelli, hükûmet yetkililerinin “Efrînliler Efrîn’e dönecek”, “Efrîn’i Efrînlilere bırakacağız” şeklindeki sözlerine ise şöyle tepki gösterdi:

"ÖSO’culara Efrînli diyor. Biz bu ÖSO’cuları iyi biliyoruz. Afganistan’dan geldiler, Çeçenistan’dan geldiler. Bu ÖSO’cuların arkasında Efrîn'i yok etmeye gidiyorsunuz, sonra da Efrînliler Efrîn'e dönecekler diyorsunuz. Efrînliler zaten Efrîn’de. Üstelik savaştan kaçan insanlar da buraya sığınmış. Siz ÖSO’cuları oraya salarak, huzur ortamını yok ediyorsunuz. 53 gündür bombalanıyor. Fakat diğer taraftan sürekli biz işgalci değiliz, diyorlar. İsrail de aynısını söylüyor, Gazze için. Ama Gazze işgal altında. Siz de şimdi Efrîn’de işgal gerçekleştiriyorsunuz. İşgalcisiniz. Eğer sınırlarınızın ötesinde hiçbir meşru hak yoksa bu yöntemle ele geçiriyorsanız, buna işgalcilik denir. Bunun literatürdeki karşılığı bu. BM’nin içtihatında da böyle yazıyor. İşinize gelen kararlar oldu mu duyuyorsunuz... İşinize gelmeyince görmezden geliyorsunuz. Gerçekleri duymaktan korkuyorlar."