Saçılık: Azrail’den can, AKP'den de kadro beklenmez

HDP milletvekili adayı Veli Saçılık, Zeytinburnu belediyesi önünde 48 gündür “İşimi geri istiyorum” diyerek oturma eylemi yapan Kenan Güngördü’yü ziyaret etti. Saçılık burada yaptığı konuşmada, “Azrail’den can, AKP'den de kadro beklenmez” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara milletvekili adayı Veli Saçılık, Zeytinburnu Belediyesi'nde çalışırken AKP'nin taşeron düzenlemesi nedeniyle işsiz kalan ve 48 gündür direnişte olan Kenan Güngördü'yü, ziyaret etti.

Saçılık ile Kanatçı Haydar restoranda darp edilerek işten çıkarılan Günay Kılıç'ın katılımıyla Zeytinburnu Belediyesi önünde basın açıklaması yapıldı.

"İşimi geri istiyorum" pankartının açıldığı eylemde, "Direne direne kazanacağız", "Başkan şaşırma, sabrımızı taşırma", "Başkan halka hesap verecek" sloganları atıldı.

Eylemde konuşan Saçılık, AKP hükümetinin “taşerona müjde” diyerek binlerce işçiyi işinden ettiğini söyledi. "Biz diyoruz ki, Azrail’den can beklenmez, AKP'den de kadro beklenmez" diyen Saçılık, Kenan Güngördü hakkında herhangi bir soruşturma veya dava olmadığına dikkat çekti. Saçılık, "Aynı bizim Yüksel'de olduğu gibi, diğer belediyelerde olduğu gibi ve diğer tüm KHK'larla ihraçlarda olduğu gibi arkadaşımızın tek suçu AKP'li olmamaktır. Yani AKP diyor ki madem AKP'li değilsin o halde teröristsin. Her birimizi terörist ilan edip işimizden ekmeğimizden ediyor. Biz AKP'ye karşı durduk, duracağız. AKP'yi teşhir ettik edeceğiz” dedi.

AKP'nin devlet kurumlarında kendisini temsil eden memur ve kendine bağlı militanlar istediğini ifade eden Saçılık, şöyle devam etti: “Biz halkın emekçisi olmayı ve halka hizmet etmeyi istiyoruz. Burada Kenan Güngördü arkadaşımıza sahip çıkmak demek, iş güvencesine sahip çıkmaktır, OHAL'e, KHK'lara ve zulme karşı durmaktır. Bizler sermayenin karşısında emeğin yanında olmayı tercih ediyoruz. AKP'nin zamanı dolmaktadır. Bu suça ortak olanlar hesap verecektir. Rakiplerimize şunu söylüyoruz; siyaseten bizimle kavga edin ama halkın ekmeğine asla dokunmayın. Halkın ekmeğiyle oynayanlar tepkisiyle yok olacaklardır.”

Saçılık'ın ardından konuşan Kenan Güngördü de “Allah'tan başka kimseye biat etmeyeceğiz, bu bizim için bir yaşam felsefesidir" dedi. İşten atılmadan önce de haksızlıklar karşısında durduğunu dile getiren Güngördü, "Bugün yine aynı şeyi yapıyorum. Zeytinburnu Belediyesi’nde haksızlık ve hukuksuzluklar var. Haksızlığa karşı direniyorum. Bu haksızlığa karşı yaklaşık 50 gündür burada oturma eylemi yapıyorum. Bu eylem OHAL'e karşıdır, KHK'lara karşıdır ve bu eylem güçlendirilirse emin olun ki OHAL'i de KHK'ları da onları da def edecektir" diye konuştu.

Fatih ilçesinde de seçim çalışmaları kapsamında HDP'nin vekil adayları Gürşenay Dalveren çarşı esnafını ziyaret etti. Draman ve Langa mahallelerindeyse seçim irtibat bürolarının açılışı gerçekleşti. HDP Milletvekili adayları Dilber Aslan ve Mehmet Güler'in katıldığı açılışlara çok sayıda kişi katıldı. Kadınların yoğunlukta olduğu açılışta, halaylar çekildi.