Riha’daki cezaevlerinde 35 tutsak sürgün edildi

Urfa'daki 1 ve 2 Nolu T Tipi cezaevlerinden 35 siyasi tutsak farklı cezaevlerine sürgün edildi.

CEZAEVİ SÜRGÜN

Riha'daki 1 ve 2 Nolu T Tipi cezaevlerinde tutulan 35 siyasi tutsak, son 45 günde farklı cezaevlerine sürgün edildi. Tutsakların talebi olmamasına rağmen yapılan sevklere ise herhangi bir gerekçe gösterilmedi. Her hafta rutinleşen sürgünler ailelere bilgi verilmeden gerçekleştiriliyor.

 Büyük bir bölümü Erzincan Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edilen tutsaklar arasında, İdare ve Gözlem Kurulu tarafından infazı ertelenen 30 yıllık tutsak Abdulmecit Yüksekbağ ile Pirsûs (Suruç) ilçesinde 9 Mart’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Baran Karak ile Serkan Bali de bulunuyor.

SÜRGÜN EDİLENLERİN İSİMLERİ

Son 45 günde Urfa'daki 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nden sürgün edilen tutsakların isimleri ve sürgün edildikleri cezaevleri şu şekilde: “Lokman Ayebe-Batman, Mustafa Müslüm (Kuzey ve Doğu Suriyeli), İsmail Taşar-Erzincan, Ali Ulutaş-Antalya, İdris Duruk-Tarsus, Mehmet Duvar-Antalya, Mahmut Öngör-Antalya, Hüseyin Doymaz-Erzurum, Abdulmecit Yüksekbağ-Erzurum, Celal Ercan-Adana, Lokman Ayebe-Aksaray, Zekeriya Al Muahmmad (Kuzey ve Doğu Suriyeli)-Erzincan, İbrahim Kurt-Erzurum, Mahmut Tutal-Erzincan, Keleş Celal (Kuzey ve Doğu Suriyeli)-Erzincan, Muhammed El İsa-Samsun, Selami Çiftçi-Konya Ereğli, Fadıl Tokay-Erzurum, Cihat Osman (Kuzey ve Doğu Suriyeli)-Erzurum, Cafer Cengiz, Hüseyin Arslan, M. Emin Korkmaz, Emin Çetintaş, Abdulselam Demir-Erzincan, Kenan Doğan-Erzincan, Cuma İbrahim-Erzincan, Halil İbrahim-Erzincan, Baran Karak-Erzincan ve Serkan Bali-Erzincan.”


Yİne Urfa'daki 2 Nolu Cezaevi’nden sürgün edilen tutsakların isimleri ve gönderildikleri cezaevleri de şu şekilde: “Mehmet Akif Karadaş-Erzincan, Emin Güler-Elazığ, Muhlis Albay-Erzincan, Doze Salih Temo (Kuzey ve Doğu Suriyeli)-Erzincan, Sıtkı Kurtoğlu-Elazığ, Hüseyin Muhammed (Kuzey ve Doğu Suriyeli)-Erzincan.”