Protestolar sürüyor: Cezaları tanımıyoruz

AKP-MHP iktidarının talimatlarıyla çalışan Türk yargısının Kobanê Davası kararları protesto edildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi ve hukuk örgütleri, Kobanê Davası’nda verilen cezalara karşı Bayraklı ilçesinde bulunan adliye önünde açıklama yaptı. Eylemde sık sık “Bijî berxwedana Kobanê” sloganı attı. Özgürlük İçin Hukuk Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi Eşbaşkanı Leyla Çelik Güneş, davada kamu düzenine dair tüm yetki ve görev kurallarının yok sayıldığını belirtti.

Davanın AKP-MHP iktidarı tarafından Kürt halkının meşru ve demokratik taleplerini bastırmaya yönelik olduğunu söyleyen Leyla Çelik Güneş, “Cumhuriyetin ilk yüzyılının başlangıcında İstiklal Mahkemeleri'nde yapılan düzmece yargılamalarla Kürt halkına dayatılan inkâr ve imha politikası, Cumhuriyetin ikinci yüzyılının başlangıcında Kobanê Kumpas Davası ile devam ettirilmeye çalışılmaktadır. Kobanê Davası’nda verilen cezaları tanımıyoruz” dedi.

ŞIRNEX

Şirnex’in Hezex (İdil) ilçesinde DEM Parti binası önünde kararlar protesto edildi. Şirnex Milletvekili Mehmet Zeki İrmez'in yanı sıra çok sayıda kişi eyleme katıldı. DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Adnan Bel, "HDP, Kürt siyaseti, devrimciler ve demokratlar, iktidar tarafından siyaset sahnesinden silinmek isteniyor. Ama çok iyi bilsinler biz Kürtler, emekçiler, yoksullar her zaman olduğu gibi sahada omuz omuza dayanışarak bu kirli kararları boşa çıkaracaktır. Arkadaşlarımızı bir gün mutlaka özgürleştireceğiz" diye kaydetti.

ANKARA

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Toplumsal Hukuk, Hukukçu Dayanışması, Adalet için Hukukçular ile Demokrasi için Hukukçular, Ankara Adliyesi önünde açıklama yaptı.

DEM Parti Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Eşsözcüsü Öztürk Türkdoğan’ın da katıldığı eylemde “Kobanê Davası bir kumpastır. Siyasi kararları tanımıyoruz” pankartı açıldı.

ÖHD Ankara Şubesi Eşbaşkanı Çiğdem Kozan, Kobanê Davası'nın başından bu yana talimatla sürdürüldüğünü ve yargılama boyunca adil yargılama hakkının ihlal edildiğini belirtti.

DEM Partili Türkdoğan ise şunları söyledi: "Seçim meydanlarında sürekli Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesinden HDP'li siyasetçiler sorumlu tutuldu. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi; öldürme, yaralama, mala zarar verme gibi bir dizi suçla ilgili hiçbir iştirak olmadığını tespit etti ve bütün bu suçlamalardan beraat kararı verdi. Şimdi sormak gerekir; seçim meydanlarında bu dava ile ilgili bu kadar iftiralarda bulundunuz. Şimdi ne diyeceksiniz, arkadaşlarımızı niçin hapiste tutuyorsunuz? Bütün gerçekler ortadadır. Adalet herkes için, her zaman lazımdır. Gün gelecek bugünkü iktidarda bulunanlara da adalet lazım olacaktır. Biz o zaman da ayrım gözetmeden adaleti savunmaya devam edeceğiz. Bu garabet karar en kısa zamandan istinaftan dönmeli ve özgürlüğüne kavuşmalıdır.”

Eyleme katılan hukukçular sık sık “Bijî berxwedana Kobanê” sloganı attı.