PKK ve PAJK’lı tutsakların eylemi sürüyor

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin son bulması talebiyle başlatılan açlık grevi 4’üncü gününe girdi.

Kürdistan ve Türkiye’deki cezaevlerinde bulunan PKK ve PAJK'lı tutukluların 15 Mart'ta başlattıkları açlık grevi eylemi 4'üncü gününe girdi. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve yanındaki tutuklular üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılması, özgür koşullarda müzakere etme koşullarının sağlanması, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri uygulamalarından vazgeçilmesi ve köylerin yakılıp yıkılması uygulamalarına son verilmesi” talebiyle başlayan açlık grevi, 15 Nisan'a kadar 5'er günlük dönüşümlü olacak. 

Tutsaklar, "Taleplerimizin kabul edilmemesi halinde eylemliklerimizi daha fazla yükselteceğimizi tüm kamuoyuna duyuruyoruz" uyarısı yapmıştı. 

ŞAKRAN’DAKİ EYLEM 31’NCİ GÜNÜNDE

Öte yandan aynı talepler kapsamında İzmir Aliağa Şakran Cezaevi'nde 28 tutuklunun sürdürdüğü süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 31'nci gününe. Van T Tipi Cezaevi’nde ise 10 tutuklunun girdiği süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 11'inci gününe girdi. 

Yine dün itibariyle Van T Tipi Cezaevi’nde bulunan 15 tutuklu daha aynı taleple süresiz dönüşümsüz açlık grevine girdi. Böylece Van T Tipi Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevine giren tutuklu sayısı 25 oldu.