‘Patrikliğin açıklaması Ermenileri bağlamıyor’

Nor Zartonk Avrupa Temsilcilerinden Kalk, Türkiye Ermeni Patrikliği’nin Efrîn saldırısına destek açıklamasına tepki göstererek, “Şu anda Patrikhane’de seçilmiş bir patrik yok. Dini kurum büyük baskı altında. Yapılan bu açıklama Ermenileri bağlamıyor” dedi

Türkiye Ermeni Patrikliği’nin, Türk devletinin Efrin ve Rojava’ya işgal amaçlı saldırılarını destekleyen açıklamasına tepki gösteren Ermeni kuruluşu Nor Zartonk Avrupa Temsilcilerinden Alex Kalk, “Efrîn bölgesi Suriye’nin genelinde savaşın başlamasından bu yana en az çatışmaların olduğu bir bölge. Bu sayede de birçok mülteciyi içerisinde barındırıyor. Efrin’de Asuri-Süryani, Keldani, Êzidî, Ermeni olmak üzere birçok halktan insan yaşıyor. Burada kurulan kanton yönetimi insanların iradesini gözeterek, barış içerisinde yaşamayı sağladı. Dolayısıyla Efrîn bölgesi çok önemli bir pratik sergilendi. Barış içerisinde bir yaşam hakim oldu. Ancak ne yazık ki Türkiye buraya hem silahlı kuvvetleri hem de çeşitli yerlerden taşıdığı çetelerle birlikte yoğun bir saldırı başlatmış durumda. Ve işgal etmek istiyor. Biz bu işgal hareketine elbette karşıyız. Recep T. Erdoğan, iç siyaseti açmak, kendi diktatöryal düzenini sağlamlaştırmak için bu tarz askeri operasyona girişmiş durumda. Tabii ki sunulan hiçbir gerekçenin geçerliliği yok. Suriye’nin birçok yerinde cihatçılar yuvalanmışken, barışçıl, savaşın olmadığı bir bölgeye yapılan saldırıyı kabul etmiyoruz. Onun için tamamen Erdoğan’ın siyası çıkarları için başlatılmış bir savaş olarak değerlendiriyoruz” dedi.

‘ERMENİ PATRİKLİĞİ NEDEN PATRİK’SİZ?

Türkiye Ermeni Patrikliği’nin boş olduğunu dile getiren Kalk şöyle devam etti: “Türkiye Ermeni Patrikliği’nin yönetimi şu anda boş. Çünkü Patrikhanede, Patrik seçimle geliyor. Ancak AKP yönetimi, uzun zamandan beri seçimi öteleyerek, sürüncemede bırakarak, engelliyor. Dolayısıyla şu anda patrikhanede seçilmiş bir patrik bulunmuyor. İlk önce bunu bilmek gerekiyor. Yoğun baskı altında olan bir kurum olduğunu söylemeliyiz. Onun için bu açıklama bütün Ermenilerin fikrini yansıtmıyor. En azından Nor Zartonk olarak biz bu fikre katılmıyoruz. Birçok Ermeni de bu görüşü paylaşmıyor. Bizler barış ve kardeşlikten yanayız. Savaşın hiçbir çeşidini desteklemiyoruz ve karşıyız.”

Kalk, bütün Ermeni ve halkları Efrîn saldırısına karşı yapılacak eylem ve kampanyalara katılma çağrısında da bulundu.